English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠
اخبار > اهمیت گفت‌وگو، تعامل و همزیستی ادیان در مسیر گسترش صلح جهانی


  چاپ        ارسال به دوست

در هند مطرح شد؛

اهمیت گفت‌وگو، تعامل و همزیستی ادیان در مسیر گسترش صلح جهانی

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو در جمع روحانیون و شخصیت‌های مسلمان، مسیحی، هندو از ایران و هند بر ضرورت اهمیت گفت‌وگو، تعامل و همزیستی ادیان در مسیر گسترش صلح جهانی تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو با همکاری مشترک مرکز تفاهم و گفت‌وگوی ادیان دانشگاه اسلامی علیگر هند، دپارتمان شیعه شناسی دانشگاه علیگر و مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، وبینار «بنیادهای هم فهمی دینی در نگاه اندیشمندان ایران و هند» با حضور روحانیون و شخصیت‌های مسلمان، مسیحی، هندو و سیک از ایران و هند برگزار کرد.

علی محمد نقوی، مدیر مرکز گفت‌وگوی ادیان دانشگاه اسلامی علیگر در سخنان خود با اشاره به اهمیت گفت‌وگوی بین ادیان میان اندیشمندان و روحانیون هند و ایران، این گفت‌وگوها را اقدام مؤثری در تقویت و تحکیم پیوند فرهنگی دو کشور خواند.

وی همچنین با تشریح دیدگاه‌های مشترک فیلسوفان و عارفان هند و مسلمانان در خصوص  وحدت الوجود و  توحید، به استناد بخش‌هایی از پیام ریگودا (کتاب مقدس هندوها) و واسودوا کوتومبا (دنیا یک خانواده است) و تطبیق ان با برخی از نظریه‌های حکیمان مسلمان همانند ابن عربی  مولانا و ... در خصوص وحدت وجود و صلح کل پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها در سخنانی، گفت‌وگو را یک اصل و رکن اساسی در پایداری زندگی بشر دانست و خاطرنشان کرد: خود گفت‌وگو زمانی یک ارزش است که برای رسیدن به بخشی از حقیقت باشد، تا با جمع کردن دیدگاه‌های مختلف، قطعه‌های گوناگون پازل حقیقت،کامل و هویدا شود.

وی ادامه داد: دفاع از حقوق بشر، عدالت‌خواهی، حقوق زن، دموکراسی، از بین بردن سلاح‌های کشتار جمعی و هسته‌ای، احترام به اندیشه‌ها، انسان‌ها و استقلال ملت‌ها، همه و همه زمانی قابل انجام است که مدعیان آن با راستی و حقیقت طلبی و همفکری با دیگران از راه گفت‌وگو بدنبال آن باشند.

رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها با اشاره به سیاست‌ها و عملکرد جهل سال گذشته جمهوری اسلامی ایران در حوزه گفت‌وگوی ادیان اظهار کرد: ما امروزه در ایران اسلامی و در طول چهاردهه گذشته تجربه خوب گفت‌وگو با ادیان مختلف آسمانی و غیر آسمانی داریم که موجب آشنایی بیشتر و رفع کدورت‌ها و نزدیکتر شدن به حقیقت شده است.

سوامی شانتاناندا (Swami Shantananda) از رهبران مذهبی هند اظهار کرد: هدف غایی همه ادیان تحقق حاکمیت خدا است. رسیدن به این غایت نیز نیاز به هماهنگی و صلح میان ادیان دارد که می‌تواند از طریق گفت‌وگو شکل گیرد.

وی مطرح کرد: همه ادیان برای اتحاد میان انسان‌ها ظهور یافته‌اند نه تفرقه و شرط لازم شکل گیری وحدت ادیان نیز بر سمیت شناختن دیگری است، چرا که همه ادیان مکمل یکدیگر هستند و متناقض نیستند.

ایس.آر باهات، رییس کنگره فلسفه هند و عضو شورای مرکزی مرکز تحقیقات فلسفی هند در سخنان خود، گفت: ادیان مظاهر آگاهی انسان هستند. دین نقش بسزایی در تحول انسان داشته است. از این رو نیاز مبرم به تمایز بین فرقه گرایی و مذهب است و نباید از دین سو استفاده شود.

لوکش مونی (Dr. Lokesh Moni) از رهبران جن نیز در سخنانش با اشاره به اهمیت گفت‌وگو بین ادیان افزود: امروزه جهان به گفت‌وگوی واقعی ادیان احتیاج دارد. با گفت‌وگو می‌توانیم جهان را زیبا کنیم،چرا که  دین برای وحدت آمده است نه تفرقه.

گفت‌وگو مبنای مؤثری برای همکاری مشترک است

اسقف اعظم سبوه سرکیسیان از خلیفه گری ارامنه از ایران نیز در سخنرانی خود، مطرح کرد: گفت‌وگو مبنای مؤثری برای همکاری مشترک است. ایرانیان و هندی‌ها به تمدن غنی و ارزشمندی تعلق دارند و هر دو مهد دین و فرهنگ بشمار می‌روند.

وی با استناد به سخنان حضرت علی (ع)، همه انسان‌ها را در آفرینش برادر و فرزندان آدم برشمرد و ضمن تاکید بر اهمیت گفت‌وگوی واقعی به عنوان نیاز عصر امروز یادآور شد: امروز بشر از بی عدالتی، فقر، بی اخلاقی و تبعیض رنج می‌برد و دین می‌تواند مبنای مناسبی جهت همزیستی مسالمت آمیز فراهم آورد.

محمدعلی ربانی، رایزن فرهنگی ایران در دهلی‌نو دیگر سخنران این بخش از وبینار بود. وی با اشاره به ظرفیت گفت‌وگوی ادیان در تعاملات فرهنگی ایران و هند اظهار کرد: به دلیل تکثر و تنوع دینی و فرهنگی موجود در هند و همچنین، پشتوانه‌های فکری و فلسفی در فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی، موضوع گفت‌وگوهای دینی یکی از ظرفیت‌های مهم در روابط فرهنگی دو کشور ایران و هند محسوب می‌شود.

وی تأکید کرد: گفت‌وگوکنندگان با پذیرش اصل تنوع و تکثر دینی در پی فهم و شناخت طرف مقابلند و می‌کوشند از طریق بازخوانی تجربیات معنوی یکدیگر به شمار مشترکات خویش بیافزایند.

ربانی اصل مسأله محوری و تلاش مشترک برای یافتن پاسخ مناسب برای چالش‌های مشترک  از جمله سه چالش نفی آموزه‌های اخلاقی و معنوی، گریز از دین و ستیز پاره‌ای از پیروان ادیان با نمادهای مقدس ادیان دیگر، را از لوازم یک گفت‌وگوی مؤثر برشمرد.

وی عرفان را یکی از حوزه‌های اصلی مشترک میان ادیان به ویژه اسلام و هندوئیسم برشمرد و نگاه وحدت گرایانه عارفان و فیلسوفان مسلمان و هندو به هستی و همه انسان‌ها و اصل وحدت و پیوستگی تمام مراتب جهانی را که در شعر و ادب فارسی شاعران بزرگ پارسی گوی ایران و هند نیز بخوبی انعکاس یافته است را مبنای مناسبی برای هم فهمی و درک مشترک خواند.

ربانی اظهار کرد: یقینا تجربه ایران و هند در زمینه گفت‌وگو، تعامل و همزیستی ادیان می‌تواند بیش از هر کشور دیگری مسیر گسترش همزیستی و گفت‌وگو میان ادیان و صلح جهانی را تسهیل کند. امیدوارم برنامه امروز ما و حضور شخصیت‌های برجسته فکری و دینی ایران و هند و مباحث ارزشمندی که ارائه خواهد شد هم در توسعه مناسبات دو کشور و هم در تقویت همدلی و همزیستی ادیان مفید باشد. 

در ادامه این برنامه نیز، موسی رضا، از اندیشمندان مسلمان هند، شري هاري پراساد سواميجي  یکی دیگر از رهبران هند، سید سلمان چشتی از رهبران متصوفه هند، باقر طالبی دارابی از دانشگاه ادیان و مذاهب قم، رسـول رسـولی پـور، از دانشگاه خوارزمی، ابهای سنگ، مسئول مرکز فرهنگی سوامی و یوکانند در تهران، علیزاده موسوی از محققین و پژوهشگران حوزه مذاهب، تارلوخان سینگ از رهبران سیک و نجم الحسن رضوی از اساتید دانشگاه جامعه ملیه به تشریح دیدگاه‌های خود پیرامون موضوع گفت‌وگوی ادیان در اسلام و هندوئیسم پرداختند.

انتهای پیام/ص


١٢:١٧ - 1399/12/19    /    شماره : ٧٦٥٨٩٧    /    تعداد نمایش : ١٣٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.