English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ١٤ مرداد ١٤٠٠
اخبار > رهبران دینی نقش مهمی در تقویت زیرساخت‌های وجودی انسان دارند


  چاپ        ارسال به دوست

رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها:

رهبران دینی نقش مهمی در تقویت زیرساخت‌های وجودی انسان دارند

حجت‌الاسلام تسخیری در کنفرانس بین‌المللی «نقش رهبران دینی در توسعه دستاوردهای پایدار جهان» تأکید کرد: رهبران دینی نقش مهمی در تقویت زیرساخت‌های وجودی انسان، آموزش و توصیه به آن و بالا بردن سطح ایمان دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نخستین کنفرانس از سلسله کنفرانس‌های موضوعی مرکز توسعه گفتگوی بین ادیان و بین تمدن‌های نظربایف با موضوع «نقش رهبران دینی در توسعه دستاوردهای پایدار جهان» با حضور نمایندگان نهادهای دولتی و انجمن‌های دینی قزاقستان، اعضای دبیرخانه کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی، نمایندگانی از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، واتیکان، پاکستان، هند، کارشناسان و سخنرانانی برجسته از کلیسای ارتدکس روسیه، کلیسای انگلیکان ولز، جامعه یهودیان، جامعه هندوها، الازهر مصر و برخی سازمان‌های معتبر بین‌المللی در بستر فضای مجازی، برگزار شد.

مراد عزیلحانوف، معاون وزیر اطلاعات و توسعه اجتماعی قزاقستان ضمن معرفی سرسینبایف بولات سرگازی اولی به عنوان رییس جدید هیأت مدیره مرکز نظربایف در توسعه گفتگوی بین ادیان و بین تمدن‌ها گفت: تلاش‌های متحد و مثبت رهبران دینی، تعامل واقعی آنها با یکدیگر و حمایت در اقدامات سازنده شرط مهم صلح و هماهنگی است.

بولات سرسینبایف، رییس هیأت مدیره مرکز توسعه گفتگوی ادیان و تمدن‌های نظربایف اظهار کرد: امروز فرصتی برای تبادل نظر در مورد مشکلات مختلف مربوط به چشم انداز توسعه جهانی و ایجاد ساختاری برای همزیستی امن و هماهنگ تمدن‌های کره زمین وجود دارد.

وی افزود: چالش‌های زمان امروز مستلزم ایجاد الگوی جدید امنیت و توسعه است. این باید بر اساس اصول همکاری، احترام متقابل، تحمل و درک متقابل باشد و کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی، به عنوان یک بستر منحصر به فرد، خود را به عنوان مرجعی مؤثر برای پیشبرد گفتگو بین نمایندگان رهبران دینی تثبیت کرده است. اکنون مهم است که این آرمان‌ها و اصول در همه جا پذیرفته شود.

سخنرانان از کشورهای مختلف بر نقش جمهوری قزاقستان در ترویج گفتگوی بین دینی و بین فرهنگی در جهان در چارچوب کنگره رهبران ادیان جهانی و سنتی تأکید کردند.

خالد عکاشه، رییس دفتر اسلام شورای پاپی گفتگوی ادیان و حجت‌الاسلام محمد مهدی تسخیری، رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر این نکته اتفاق نظر داشتند که واقعیت‌های جهان مدرن که در مسیر جهانی سازی قرار دارد، به سخنان و اقدامات نه تنها رهبران دینی، بلکه سران کشورها نیز نیاز دارد.

حجت‌الاسلام تسخیری اظهار کرد: امروز ما نیز در ایران، چهل‌ودومین سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی را جشن می‌گیریم، علی رغم جنگ‌هایی که علیه ما به راه انداختند، ترورها، جنگ، تروریسم و اقتصادی به زندگی ادامه می‌دهیم. جنگی که حتی شامل غذا و داروی مردم ما شد، اما به یاری خدا و برکت پایداری مردم ایران و رهبری فرزانه امام خامنه‌ای(مدظله العالی) همکاری با همه مردم آزاد را در پیش گرفته‌ایم.

وی ادامه داد: ما باید از کاربرد مبهم مفهوم توسعه دور شده و اهداف خود را به روشی روشن و بدون ابهام بیان کنیم. ما به دنبال توسعه جامع اقتصادی، فرهنگی، آموزشی، اخلاقی و توسعه هستیم.

حجت‌الاسلام تسخیری تأکید کرد: اگر در نظر بگیریم که مفهوم توسعه به معنای تغییر و تحول فرد، گروه و جامعه در دستیابی به اهداف متعالی برای جامعه زنده است، می‌توانیم بگوییم انگیزه‌ها، ریشه‌ها و عوامل آن را در ایجاد جامعه‌ای بر اساس مبانی و ارزش‌های والای انسانی که نمی‌تواند محدود به زمان و مکان خاصی باشد، باید جست و این مفهوم سازگار با همه فرهنگ‌ها، اقوام و ملیت‌های مختلف با توجه به توانایی‌ها، تلاش و توان هر قوم و ملتی خواهد بود.

وی همچنین، افزود: نقش رهبران دینی در زمینه تقویت زیرساخت‌های وجود خود انسان، آموزش و توصیه به آن، بالا بردن سطح ایمان خود برای دستیابی به اهداف انسانی در چارچوب مسیر یکپارچگی و تکامل بشری قرار می‌گیرند.

رییس مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنانش، برخی از ویژگی‌های اصلی توسعه واقعی و پایدار آرمانی را مطرح کرد.

تحکیم و توسعه گفتگوهای بین مذهبی در جهان

در ادامه بحث و بررسی موضوعات اصلی، متخصصان به اهمیت ابتکارات بین‌المللی کشورها در توسعه گفتگوی بین ادیان جهانی و سنتی اشاره کردند.

مجید عبدالعزیز الترکی، رییس مرکز روسی ـ عربی تحقیق و اطلاع رسانی عربستان و جو بیلی ولز، نماینده کلیسای انگلیکان از شرکت کنندگان خواستند تا از هر طریق ممکن به تلاش‌های فعالتر جامعه جهانی برای دستیابی به ثبات طولانی مدت و جلوگیری از حوادث خشونت آمیز ناشی از نفرت و عدم تحمل کمک کنند.

سخنرانان تأکید کردند: علی رغم پیامدهای همه گیری، کشورها باید در تقویت روابط بین ادیان کمک کرده و سهم اساسی و عملی خود را در ارتقای ارزش‌های معنوی ایفا کنند.

همچنین، رودراکشا ساکریکار، نماینده سازمان هندو «سومایا ویدیاویحار» گفت: تحکیم و توسعه بیشتر گفتگوهای بین مذهبی در جهان، رسالت اصلی رهبران دینی است. 

در پایان، شرکت کنندگان در مورد همکاری مؤثر در تقویت گفتگوی بین ادیان، ارائه توصیه‌های کاربردی مناسب در چارچوب بستر «گفتگوهای صلح‌آمیز» به توافق رسیدند.

گفتني است؛ ایده برگزاری كنگره رهبران اديان جهاني و سنتي نخستین بار از سوی نور سلطان نظر بايف، رییس جمهور قزاقستان مطرح شد تا این امر بتواند همکاری‌های دوجانبه در غلبه بر چالش‌‌هاي عصر حاضر مانند خشونت، افراط گرایی و تروریسم را تقویت کند اين كنگره هر سه سال يكبار در كاخ صلح شهر آستانه، پايتخت جمهوري قزاقستان برگزار مي‌شود. شهر آستانه به اين دليل براي محل برگزاري كنگره انتخاب شده كه مركز جغرافيايي قاره‌هاي آسيا و اروپا و نيز محل تلاقي سه دين جهاني اسلام، مسيحيت و بوديسم است.

اولين كنگره رهبران اديان جهاني و سنتي در تاريخ 23 و 24 سپتامبر 2003 ميلادي به ابتكار دفتر همكاري‌هاي اديان در شهر آستانه، پايتخت جمهوري قزاقستان با سخنراني افتتاحية رئيس جمهور «نور سلطان نظربايف» برگزار شد.  هجدهمین نشست دبيرخانه رهبران اديان جهاني و سنتي قزاقستان در شهریور ماه طی دو روز برگزار شد. بخش اول روز سه‌شنبه 26 و 27شهريور ماه 98 برابر با 17 سپتامبر 2019 انجام پذیرفت. و از آن زمان تا کنون بدلیل شیوع بیماری کرونا جلسات این دبیرخانه به شکل کنفرانس های برخط انجام می­پذیرد.

بدليل اهميت اين كنگره، مركز گفتگوي اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با همكاري رايزني فرهنگي و سفارت ایران در آستانا، از بدو تشكيل اين كنگره در تمامي اجلاس‌هاي آن حضور فعال داشته و نقش مهمي را ايفا كرده است.

انتهای پیام/ص


٠٨:٥٦ - 1399/12/03    /    شماره : ٧٦٥١٦٤    /    تعداد نمایش : ١٨١٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • عکس ماه رمضان در جهان از قاب دوربین + گزارش تصویری
  با وجود اینکه کرونا باعث شده که بسیاری از رفتارهای اجتماعی انسان‌ها تحت تأثیر قرار بگیرد اما مسلمانان جهان به مانند سال گذشته و البته با استفاده از تجربه روزه‌داری در شرایط کرونا، اعمال و مناسک ماه رمضان را انجام می‌دهند.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.