English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ١٤ آذر ١٤٠٠
اخبار > حدادعادل: انقلاب اسلامي به دليل ديني بودن آن به همه اديان الهي تعلق دارد


  چاپ        ارسال به دوست

همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران»/ 2

حدادعادل: انقلاب اسلامي به دليل ديني بودن آن به همه اديان الهي تعلق دارد

عضو شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: انقلاب اسلامي از آن جهت كه از جوهر دين و اعتقاد به خدا و حاكميت خدا دفاع مي‌كند، به همه اديان الهي تعلق دارد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامعلي حدادعادل، عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي در سخنرانی خود در همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» گفت: پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، پيروزي همه پيروان اديان الهي است. پيروزي يك ملتي كه براي برپايي حكومت ديني قيام كند و بخواهد حاكميت خدا را در جهان عملي و محقق كند، براي هر انسان معتقد به خدا و براي پيروان همه اديان، يك پيروزي است.

وي افزود: انقلاب اسلامي از آن جهت كه از جوهر دين و اعتقاد به خدا و حاكميت خدا دفاع مي‌كند، به همه اديان الهي تعلق دارد.

اين عضو شوراي عالي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه سخنانش با تأكيد بر اينكه هر انسان عاقلي براي اعتقادات خويش دليل و منطق و برهان دارد، گفت: اين مقام حق و منطق و حقيقت و عقل و خرد است كه پيروان اديان سعي مي‌كنند استدلال منطقي براي اعتقادات خود بياورند. و اين ساحت منطق در اعتقادات است.

وي افزود: ساخت ديگر در باب اديان، ساحت واقعيت است. اينكه در طول تاريخ و در جهان با تكثر اديان مواجه بوده‌ايم، يك واقعيت است. اين واقعيت براي پيامبران اديان هم بوده است و نمي‌توان واقعيت تعدد و تكثر اديان را منكر شد. ما چه معتقد باشيم و چه نباشيم، نمي‌توانيم وجود اديان مختلف در جهان را ناديده بگيريم.

حدادعادل در ادامه اين بخش از سخنانش اظهار كرد: نگاه به تكثر و تعدد اديان مي‌تواند دو نوع باشد؛ اينكه به فكر پيدا كردن اختلافات در بين اديان مختلف اسلامي، يهودي، مسيحي و زرتشتي باشيم كه اين ساحت اختلافات است؛ و يا اينكه نگاه وحدت‌نگر و وحدت‌بين و وحدت‌ياب بين اديان داشته باشيم كه اين ساحت، ساحت اشتراك است. اشتراك بين اديان را نبايد فراموش كرد و نبايد نگاه ما تنها نگاه اختلافي باشد.

رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسي و استاد فلسفه دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به اشتراكات بين اديان الهي گفت: نخستين اشتراك، اعتقاد به خداست. اينكه همه به يگانگي خداوند متعال؛ يعني به حقيقت متعالي، امر متعالي و امر مقدس، اعتقاد داريم. اين اعتقاد به ما اعلام مي‌كند كه طبيعت و آفرينش در نظرم قرار دارد و زندگي معنا دارد. متأسفانه يك گمشده امروز جهان «معناي زندگي» است و اين معنا را تنها دين مي‌تواند ارايه دهد. وجه ديگر وحدت‌بين در ما پيروان اديان الهي، اخلاقي بودن است و مهم‌ترين پشتوانه اخلاق، اعتقاد به خداست تا اخلاق را نسبي نكنيم. وجه اشتراك بين اديان به پايداري اخلاق كمك مي‌كند.

وي در فراز ديگري از سخنراني خود با اشاره به 40 سالگي انقلاب اسلامي، بيان كرد: زمانيكه امام(ره) هنوز در پاريس به سر مي‌بردند، خبرنگاران به دنبال سرنوشت اقليت‌هاي ديني بعد از پيروزي انقلاب اسلامي و روي كار آمدن حكومت ديني بودند. امروز و بعد از گذشت 40 سال، همزيستي مسالمت‌آميز همه پيروان اديان در ايران قابل اثبات است و اين موضوع نه بر اساس تكتيك‌هاي سياسي كه برگرفته از قرآن و نيز دين اسلام و نيز رفتار پيامبر(ص) و امامان ما به خصوص اميرالمؤمنين(ع) بوده است.

حدادعادل ادامه داد: امروز در تهران كه مركز جمهوري اسلامي ايران است، بيش از 80 معبد براي پيروان اديان غير از اسلام، وجود دارد و به فعاليت خود بر اساس آموزه‌هاي ديني خود مي‌پردازد. از طرفي ما به عنوان مسلمانان معتقد، خودمان را متعهد از دفاع از اقليت‌هاي ديني مي‌دانيم و اگر كسي بخواهد در ايران تعرضي به پيروان ديگر اديان كند، فرزندان ما، سربازان ما و خود ما، مداقع حريم آنها خواهيم بود.

وي تأكيد كرد: اين رفتار البته دو سويه بوده است. مهرباني‌ها هميشه از سوي دو طرف اعمال مي‌شده است. اگر جمهوري اسلامي با پيروان اديان ديگر مهرباني كرد، فرزندان رشيد پيرو اديان الهي هم از اين سرزمين با اهداي خون خود و با فدا كردن جان خود دفاع كردند.

حدادعادل در پايان سخنانش با اظهار اينكه دشمنان به دنبال نفوذ براي خدشه‌دار كردن وحدت بين پيروان اديان الهي در ايران هستند، خواستار هوشياري پيروان اديان براي مقابله با اين توطئه‌ها شد.

بنابر اعلام این خبر، همایش «همبستگی معنوی ادیان برای سربلندی ایران» به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، پيش از ظهر امروز (دوشنبه ۲۴ دی‌ماه) با قرائت «قرآن کریم» توسط کرمانی، «انجیل» توسط شِماس سارگن، «تورات» توسط شایان‌مهر و «اوستا» توسط موبد اردشیر مانکچیان و با حضور نمایندگان ادیان الهی در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

انتهای پیام/ش

 

 


١٣:٢٧ - دوشنبه ٢٤ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢١٦٩١    /    تعداد نمایش : ٢٢٧٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.