English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > اسقف مقریک باریکیان: گفت‌وگو راه‌حل رسیدن به تفاهم مشترک است


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه/ 4

اسقف مقریک باریکیان: گفت‌وگو راه‌حل رسیدن به تفاهم مشترک است

نماینده خلیفه‌گری ارامنه تهران گفت: وقتی دل انسان‌ها به پاکی نزدیک شود، انسان‌ها به وسیله گفت‌وگو به یکدیگر نزدیک می‌شوند و به تفاهم مشترک دست می‌یابند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، اسقف مقریک باریکیان، نماینده خلیفه‌گری ارامنه تهران امروز دوشنبه 17 دی‌ماه در سخنرانی خود در نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه، اظهار کرد: گفت‌وگوهای دینی منجر به پاکی و منزه بودن دل انسان‌ها می‌شود، زیرا وقتی دل انسان‌ها به پاکی نزدیک شود، انسان‌ها به وسیله گفت‌وگو به یکدیگر نزدیک می‌شوند و به تفاهم مشترک دست می‌یابند.

نماینده خلیفه‌گری ارامنه تهران همچنین، گفت: ما ایمان داریم سرچشمه این طبیعت، خداوند است و خداوند انسان را نماینده خود قرار داده است.

اسقف مقریک باریکیان ابراز امیدواری کرد که نتیجه نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه مانند نوری بر فرهنگ‌های ایران و فرانسه بتابد.

وی افزود: بدون انسان، طبیعت معنی نمی‌شود و بدون طبیعت، انسان معنی نمی‌شود. تا زمانی که انسان، انسانیت خود را حفظ می‌کند، ایمان داریم طبیعت هم به روال خود ادامه می‌دهد.

هنری دولااوگ، کشیش و مدیر سمیناری سنت سوپلیس و رییس کنفرانس‌های مذهبی فرانسه در سخنانی در دور نخست گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه، با اشاره به بشر و رابطه آن با طبیعت گفت: علم و پیشرفتی که بشر از آن برخوردار است، هدیه الهی است و طبیعت یک ثروت مشترک است که باید به آن نگاه الهی داشته باشیم.

وی ادامه داد: ادیان در زمینه حفظ طبیعت رویکرد مشترک دارند، مذهب و کلیسا در فرانسه در مقابل مؤسسات بی توجه به مسائل زیست محیطی موضع می‌گیرند و به این مؤسسات تذکر می‌دهند. در کلیسا به مسائل محیط زیستی اهمیت داده می‌شود و مطالعاتی در این زمینه صورت می‌گیرد.

دولااوگ افزود: انسان‌ها به جای همکاری با خدا، به فکر رقابت با خدا هستند و با حرص و طمع تلاش می‌کنند طبیعت را غارت کنند و به جای اینکه طبیعت خانه انسان باشد، مخزنی است که هر چه می‌خواهد از آن بر می‌دارد، مصرف از طبیعت منفعت گرا شده است؛ در حالی که باید نگاهی الهی به طبیعت داشت و استفاده از آن برای همگان و براساس عدالت باشد.

وی خاطرنشان کرد: حفظ طبیعت وظیفه بشر است و یک تکلیف جهانی است که لازم است پیروان ادیان الهی در این زمینه تبادل نظر و همکاری‌های مشترک داشته باشند.

بنابر اعلام این خبر، دور نخست گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مسیحیان کاتولیک فرانسه ساعت 10 صبح امروز (17 دی‌ماه) با موضوع «اهمیت محیط زیست در اسلام و مسیحیت کاتولیک» و با حضور هیأتی 4 نفره به سرپرستی کاردینال جین نوئل آولین، اسقف شهر مارسی و رییس کل شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه و اندیشمندان مسلمان از جمهوری اسلامی ایران در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

در این دور از گفت‌وگوهای دینی، موضوعاتی چون «متون اسلام و مسيحيت كاتوليك در زمينه حفظ و حراست از محيط زيست»، «خشونت و افراط‌گرايی عاملي براي تخريب محيط زيست»، «مسئوليت رهبران و پيروان اديان براي حفظ محيط زيست كدام است؟» و «چگونه مي‌توان در مسير ترويج سلامت و پايداري محيط زيست قدم برداشت؟» بررسی می‌شود.

انتهای پیام/ص


١٥:٢٦ - دوشنبه ١٧ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢١٢٨٨    /    تعداد نمایش : ٢٨٩٥خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.