English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > گفت‌وگو با محوریت معنویت و اخلاق از نیازمندی‌های جامعه جهانی است


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهيمی‌تركمان در دیدار اندیشمندان کاتولیک فرانسه:

گفت‌وگو با محوریت معنویت و اخلاق از نیازمندی‌های جامعه جهانی است

هیأت کاتولیک فرانسه شركت‌كننده در نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس اين سازمان ديدار كردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابوذر ابراهيمی‌تركمان در سخنان آغازين خود در اين ديدار ضمن یادکرد اولین قرارداد فرهنگی بین ایران و فرانسه و هجرت امام (ره) به پاریس و جهانی شدن انقلاب اسلامی، انجام گفت‌وگوهای دينی با اندیشمندان کاتولیک فرانسه را بسيار مهم و با اهميت دانست.

وی با تأکید بر ايجاد بسترهای گفت‌وگوی دينی بين پيروان اديان گفت: زمانیکه گفت‌وگو نیست، خلاء به وجود نمی‌آید بلکه افراط‌گرایی رشد می‌یابد. شاید برخی از مردم فکر کنند اگر گفت‌وگو نباشد خلاء است، اما به نظر می‌رسد وقتی گفت‌وگو نباشد، ذهن انسان برای دشمن سازی فعال می‌شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در کلام الله می‌بینیم که خداوند علاوه بر گفت‌وگو با ملائک حتی با شیطان نیز، گفت‎وگو می‌کند و این نکته نشان دهنده اهمیت و درستی این شیوه برای مواجهه با موافقان و مخالفان است.

وی ادامه داد: در بین فعالیت‌های فرهنگی این سازمان در خارج از کشور، بحث گفت‌وگوی دینی میان ادیان الهی یکی از مهمترین راهکارهای دستیابی به فهم مشترک بین ادیان برشمرده می‌شود که تاکنون با کشورهای گوناگون جهان گفت‌وگوی دینی برگزار شده است.

ابراهيمی‌تركمان با بیان اینکه افراط‌گرایی نتیجه فقدان گفت‌وگوهاست، گفت: گفت‌وگو منجر به آشنایی ذهنیت یکدیگر می‌شود و این آشنایی سبب تداوم روابط و درک و شناخت همه ادیان و فرهنگ‌ها خواهد شد.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: باید بر مشترکات تأکید کنیم و به گفت‌وگویی بیاندیشیم که بتواند جامعه خودمان و جامعه جهانی موجود و معتقد به ادیان مختلف را از معنویت و اخلاق ادیان بهره‌مند سازد.

کاردینال جین نوئل آولین، رییس کل شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه هم در سخنانش، بر ضرورت گفت‌وگوی دینی بین ایران و فرانسه بر پایه ایمان و همزیستی مسالمت‌آمیز تأکید کرد و گفت: گفت‌وگوی دینی که بین دو کشور وجود دارد، تنها یک اندیشه راهبردی نیست بلکه وظیفه ماست.

وی با اشاره به برگزاری نخستین دور گفت‌وگوی دینی ایران و فرانسه گفت: این گفت‌وگوها می‌تواند دیدگاه‌های مشترک بین ادیان را توسعه دهد. در واقع، گفت‌وگو خدمتی است که با دیگران می‌توان داشته باشیم و در کتاب عیسی مسیح (ع) همواره بدان اشاره شده است؛ بنابراین گفت‌وگوی دینی از اهمیت بالایی برخوردار است.

بنابر اعلام این خبر، دور نخست گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مسیحیان کاتولیک فرانسه صبح روز دوشنبه (17 دی‌ماه) با موضوع «اهمیت محیط زیست در اسلام و مسیحیت کاتولیک» و با حضور هیأتی 4 نفره به سرپرستی کاردینال جین نوئل آولین، اسقف شهر مارسی و رییس کل شورای دانشگاه‌های کاتولیک فرانسه و اندیشمندان مسلمان از جمهوری اسلامی ایران در محل سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح می‌شود.

در این گفت‌وگوی دو روزه، موضوعاتی چون «متون اسلام و مسيحيت كاتوليك در زمينه حفظ و حراست از محيط زيست»، «خشونت و افراط‌گرايی عاملي براي تخريب محيط زيست»، «مسئوليت رهبران و پيروان اديان براي حفظ محيط زيست كدام است؟» و «چگونه مي‌توان در مسير ترويج سلامت و پايداري محيط زيست قدم برداشت؟» بررسی می‌شود.

انتهای پیام/ص


١٣:٠٠ - دوشنبه ١٧ دی ١٣٩٧    /    شماره : ٧٢١٢٥٨    /    تعداد نمایش : ٣١٨٨خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.