English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > برگزاری دور دوم گفت‌وگوي اسلام و دائوئیسم در چین


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری دور دوم گفت‌وگوي اسلام و دائوئیسم در چین

دور دوم گفت‌وگوهاي اسلام و دائوئيسم، با شركت انديشمنداني به نمايندگي از مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و انجمن دائوئيسم چين، در پكن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هیأت مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی متشکل از حجت‌الاسلام احمد مبلغی، عضو مجلس خبرگان رهبری و مرتضی صبوری، معاون اين مرکز که به دعوت انجمن دائویسم چین برای برگزاری دور دوم گفت‌وگوها بین مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌ها و انجمن دائوئیسم به پکن سفر كرده است، ششم آذرماه همراه با رايزن فرهنگي ايران، با معاون انجمن دائوئیسم چین دیدار كردند.

در این دور از گفت‌وگوها، ابتدا معاون انجمن دائوئیسم ضمن بیان دستاوردهای سفر خود به ایران در اوائل سال جاری برای برگزاری دور اول گفت‌وگوها، آن سفر را بسیار مهم و ارزشمند توصیف کرد. وی در ادامه اظهار كرد: این گفت‌وگوها نقش بسزایی در شناخت هرچه بیشتر طرفین از یکدیگر دارد.

عادل خانی، رايزن فرهنگي كشورمان در چين هم با بيان سخناني گفت: خوشبختانه پس از سال‌ها تلاش اینک شاهد برگزاری دو دور گفت‌وگو بین مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و انجمن دائوئیسم چین هستیم.

وي افزود: اين گفت‌وگوها از آن جهت داراي اهميت است كه دو کشور ایران و چین، دارای تمدن قدیمی هستند که از قدیم‌الایام دارای رابطه حسنه در زمینه‌های مختلف بوده‌اند و ظرفیت آن را دارند که همکاری‌های خود را گسترش دهند.

در ادامه حجت‌الاسلام احمد مبلغی اظهار كرد: برای این گفت‌وگوها اهداف مهمی وجود دارد. یکی از این اهداف تقویت هویت شرقی است؛ زیرا در عصر جهانی شدن هر چه هویت‌ها شفاف‌تر و قوی‌تر شود، زمینه گفت‌وگوها و تعامل بیشتر می‌شود.

وي تأكيد كرد: در این مسیر اگر غرب هویتش پررنگ‌تر و جلوتر از هویت شرق قرار گیرد، مسیر تعاملات ناهموار می‌شود. اصولاً وقتی صحبت از هویت می‌شود، پیشینه و سابقه آن مجموعه بر هویت آن تأثیر می‌گذارد. اینک شرق دارای هویت تاریخی طولانی مدت‌تری نسبت به غرب است؛ بر اين اساس فرصت‌های بیشتری را دارد تا علیرغم کثرت اقوام و ادیان، تأثیرگذارتر باشد.

مبلغي سپس با گفتن اينكه خدا، انسان و طبیعت، سه محور مهم در ادیان شرقی هستند، ادامه داد: برخی تصور می‌کنند در شرق به علت کثرت ادیان، زمینه گفت‌وگو وجود ندارد؛ درحالیکه این زمینه فراوان‌تر است؛ ولی چون به تعصبات پرداخته و سراغ اختلافات رفته و از گفت‌وگوها فاصله گرفته شده است، این شائبه به وجود آمده که در شرق زمینه گفت‌وگو نیست.

وي تأكيد كرد: با کنار گذاشتن تعصبات بی‌مورد می‌توان از ظرفیت ادیان برای گفت‌وگو و تعامل بهره برد؛ زیرا ادیان ذاتاً همگرا هستند. همچنين در قرآن مجید یک اصل مهم است و آن دعوت انسان‌ها به گفت‌وگوست؛ زیرا با گفت‌وگو شناخت به وجود می‌آید و از شناخت هم همکاری و تعامل شکل می‌گیرد.

اين عضو مجلس خبرگان رهبری و ريیس مرکز تحقیقات اسلامی مجلس شورای اسلامی، در پايان سخنانش گفت: چین یک کشور با سابقه و نگاه اسلام به چین هم نگاه مثبت است. پیامبر اسلام(ص) فرموده‌اند برای کسب دانش حتی اگر لازم است به چین بروید؛ یعنی تصویر اسلام از چین یک تصویر خوب و مثبت است که امکان تعامل و همکاری را فراهم می‌آورد. بنابراین شرق باید هویت خود را بازیابد و از فرصت تنوع ادیان خود برای تقویت خویش استفاده کند و از جمله این راه‌ها تقویت گفت‌وگوهای دینی است که امروز شاهد یک نمونه موفق آن هستیم.

در ادامه اين نشست مرتضی صبوری، معاون مركز گفت‌وگوي اديان و فرهنگ‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بیان كرد: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ایران مسئول هماهنگی و اجرای برنامه‌های فرهنگی در خارج از کشور است و مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های آن با قدمتی بیش از 30 سال، تجارب ارزنده‌ای در انجام گفت‌وگو با ادیان مختلف دارد.

وی سپس با ذکر برخی از گفت‌وگوها با اديان و آيين‌هاي از سوي اين مركز، ابراز امیدواری کرد تا این گفت‌وگو با دائوئیسم هم تداوم یابد و نتایج ملموسی برای مردم دو طرف در برداشته باشد.

صبوري همچنين توجه به مؤلفه گفت‌وگو را در عصر حاضر بسیار مهم دانست که خلأ آن موجب رشد افراط‌گرایی و خشونت به نام دین شده است و عده‌ای با سوءبرداشت از آموزه‌های دینی در جهان افراط‌گرایی و خشونت را ترویج کرده‌اند و همین امر باعث شده است عده‌ای نیز مردم را از حضور مؤثر دین در جامعه بترسانند.

وي تأكيد كرد: ماهیت دین محبت و دوستی است و هر کس دینی را تبلیغ کند که مروج خشونت و قتل و غارت باشد آن دین راستین نیست.

وي سپس با بیان وجود مشترکات فراوان در آموزه‌های اسلام و آيین دائوئیسم از جمله تأکید هر دو به اخلاق و مبارزه با هواهای نفسانی برای رسیدن به رشد و تعالی، خواستار توجه به این مشترکات برای تداوم این گفت‌وگوها و کسب نتایج عینی از گفت‌وگوها در جهت منافع مردم دو کشور شد.

صبوري ضمن اعلام آمادگی برای میزبانی دور سوم گفت‌وگوها در تهران برای سال آینده، بر امکان همکاری علمی، پژوهشی بین آکادمی انجمن دائوئیسم و مؤسسات ایرانی برای افزایش شناخت از یکدیگر تأکید كرد که با استقبال طرف چيني مواجه شد.

در ادامه نشست، عطاران از ايران و خانم وانگ یو جیه، معاون دانشکده فلسفه دانشگاه رنمین چين، گو گوانگ، ريیس بخش تحقیقات کنفوسیوس و دائوئیسم مرکز مطالعات ادیان جهان آکادمی علوم اجتماعی چین و جائو ای وو، معاون انجمن بین‌المللی کنفوسیوس، نقطه نظرات خود را درباره موارد مشابه از آموزه‌های دینی اسلام و آيین دائوئیسم بيان و در خصوص ضرورت تداوم گفت‌وگوها و شناخت هرچه بیشتر طرفین از یکدیگر براي افزایش همکاری‌های دوجانبه تأکید کردند.

انتهاي پيام/ش


١٠:٢٨ - پنج شنبه ٨ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٧١٨٧٧٣    /    تعداد نمایش : ٣٠٦١خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.