English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
اخبار > گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين


  چاپ        ارسال به دوست

رهبر ارامنه حوزه سيليسي در ديدار با ابراهيمي تركمان:

گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است/ خوي استكباري و جهالت معضل دين

جاثليق آرام كشيشيان صبح امروز در ديدار با رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با تاكيد بر اين كه معضل دين خوي استكباري و جهالت مي‌باشد، اظهار كرد: گفت‌وگو با ايران يك ضرورت است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در راستاي برگزاري هفتمين دور از گفت‌وگوهاي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي، جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي و هيأت همراه صبح امروز (23 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رييس اين سازمان ديدار و گفت‌وگو كرد.

ابراهيمي‌تركمان طي سخناني، ضمن ابراز خرسندي از ملاقات با رهبر ارامنه حوزه سيليسي گفت: زمانيكه به كشورمان سفر مي‌كنيد، چشم‌ انتظاريم تا از نزديك شما را ملاقات كنيم و خوشبختانه امروز با برگزاري هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي، زمينه‌اي پيش آمد تا از نزديك پيرامون اخلاق ديني در راستاي جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي گفت‌وگو كنيم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي افرود: ما با شناختي كه از شخص جنابعالي و نگاه مثبت شما پيرامون وقايع اطرافمان به ويژه خشونت‌ و افراط‌گرايي داريم، گفت‌وگو با شما را مؤثر مي‌دانيم. حضور رهبر ارامنه حوزه سيليسي در ايران نه تنها براي ارامنه موجب بركت است، بلكه براي ما نيز پر مايه و پر بركت خواهد بود.

ابراهيمي‌تركمان با اشاره به ارائه تصویری خشن و غیر واقعی از دین توسط گروه‌هاي تكفيري اظهار كرد: متأسفانه در روزهايي كه به سر مي‌بريم، اتفاقات ناخوشايندي رُخ مي‌دهد كه قلب ما را به درد مي‌آورد. برخي بر اين باورند كه جهان در قرن 21، داراي تكنولوژي جديدي مي‌شود و بشر به آرامش مي‌رسد، اما غافل از آنكه در كنار تكنولوژي، اخلاق نباشد بشر بالطبع دچار جهالت مي‌شود، زيرا انسان جاهل مدرن از تكنولوژي استفاده مي‌كند و خطر آن براي همگان، بسيار خواهد بود.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ضمن بيان مطلب فوق، افزود: اگر در گذشته جهالت آثار تخريبي كمي داشته است، امروز موجب تخريب بسيار وسيعي در سطح جهان شده كه بيش از هر زمان اديان در اين شرايط بحراني اديان بايد احساس نزديكي با يكديگر داشته باشند و همكاري‌هاي في مابين را تقويت كنند.

وي ادامه داد: در شرایط امروز منطقه و جهان که دشمنان دین به دنبال ارائه تصویری خشن و غیر واقعی از دین در جهان هستند، حضور رهبران ادياني چون جنابعالي كه از افكار انسان‌دوستانه‌اي‌ برخوردار هستيد، مي‌تواند تأثيرات عميقي را در جامعه داشته باشد.

ابراهيمي‌تركمان در سخنان خود به تأكيدات رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران مبني بر اينكه سالهاست كه به جهالت مدرن اشاره مي‌كنند و ضرر و آثار سوء آن را گوشزد مي‌كنند، گفت: اميد است تا با برگزاري اين دور از گفت‌وگوها راهكارهاي عملي و مدون براي تقويت نقش عقلانيت و اخلاق ديني در راستاي جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي در منطقه را دست يابيم.

وي در پايان سخنان خود، ضمن اشاره به سفر خود به واتيكان و ديدار و گفت‌وگو با پاپ فرانسیس گفت: در این ديدار برای یکدیگر و مردم جهان دعا کردیم و پاپ ضمن تقدیر از تحقق گفت‌وگوهاي دینی اسلام و مسیحیت، بر ادامه این گفت‌وگو ها تاکید کرد.

تأكيد بر توسعه عقلانيت و اخلاق ديني در جامعه كنوني

جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي در سخنان آغازين خود، ضمن اظهار خرسندي از سفر مجدد خود به ايران گفت: پس از انتخاب خود به عنوان رهبر ارامنه حوزه سيليسي بر ادامه گفت‌وگوهاي بيناديني با رهبران اديان جمهوري اسلامي ايران تأكيد كردم.

وي افزود: معتقدم كه در دنياي كنوني، گفت‌وگو از دو بُعد خاص و عمومي به ويژه با ايران اسلامي يك ضرورت است. براي قرن‌هاي متمادي ايرانيان و ارامنه در كنار هم با صلح و احترام متقابل زندگي كرده‌اند و پس از وقوع انقلاب معنوي، هم‌زيستي مسالمت‌آميز و همكاري با يكديگر از اهميت بيشتري برخوردار شده و به طور جدي با آن مواجه شديم.

جاثليق آرام كشيشيان به برگزاري هفتمين دور گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي اشاره و تصريح كرد: گفت‌وگويي كه ميان رهبران اديان و معتقدان اسلام و مسيحيت انجام مي‌شود، تصويري صحيح از دين ارائه مي‌شود كه اتفاق اين مهم منجر به توسعه عقلانيت و اخلاق ديني در جامعه كنوني خواهد شد.

وي در سخنان خود، گفت‌و‌گوي اسلام و كليساي ارمني حوزه سيليسي را پُر بار در جهت جلوگيري از خشونت و افراط‌گرايي در منطقه دانست و گفت: اين گفت‌وگوها را فراتر از حركت در اين مسير مي‌دانيم زيرار از سال‌هاي پيش با يكديگر همكاري‌هاي تأثيرگذاري داشتيم و امروز با توسعه روند، شاهد عملكرد روزافزوني خواهيم شد.

رهبر ارامنه حوزه سيليسي به موضوع استكبار مدرن اشاره كرد و گفت: جهالت منشآ شيطان است و اگر شما اين خوي استكباري و جهالت را با هم تبديل كنيد به يك شيطان مخوف‌تري دست مي‌يابيد. امروزه ما در بسياري از جوامع شاهد اين مسئله هستيم كه خوي استكباري و جهالت با هم تركيب شده و تكنولوژي مدرن آن را همياري مي‌كند.

وي به دو كتاب «دين مشكل و معضل است» و «برخورد تمدن‌ها» تأليف مورخان آمريكايي اشاره و تصريح كرد: دين مشكل و معضل ما نيست، بلكه دين به مشكل و معضل تبديل شده و از آن سوء استفاده شد. شاهد برخورد تمدن‌ها نيستيم، بلكه اين تمدن‌ها هستند كه از آنها براي مسائل ايدئولوژيك و مواضع سياسي استفاده مي‌شود.

جاثليق آرام كشيشيان ادامه داد: ما در اين گفت‌وگوها تأكيد مي‌كنيم كه خشونت و دين نمي‌توانند با يكديگر هم‌زيستي داشته باشند چراكه، منشأ دين خداوند است و آن چيزي كه از خداوند نشأت مي‌گيرد، عدالت و صلح است. اين از آموزه‌هاي مسيحيت است و معتقدم كه از آموزه‌هاي اسلامي نيز خواهد بود.

وي در پايان سخنان خود، يادآور شد: اين مسئله‌ مهمي است و بايد به جهان بگوييم كه اسلام و مسيحيت منشأ صلح و عدالت و عشق و همزيستي و درك متقابل هستند.

مراسم افتتاحيه اين دور از گفت‌وگوهاي اسلام و كليساي ارمني با حضور و سخنراني ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رييس شوراي سياست‌گذاري اديان، جاثليق آرام كشيشيان، رهبر ارامنه حوزه سيليسي و همچنين آیت‌الله محمدعلي تسخيري، مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، حجت‌الاسلام يونسي، دستيار ويژه رئيس جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني، اسقف اعظم سيبوه سركيسيان، خليفه ارامنه تهران و حجت‌الاسلام محمدمهدي تسخيري، رييس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان امروز 23 آذرماه ساعت 10 صبح در حسينيه الزهراء (س) اين سازمان آغاز شد.

در اين نشست دو روزه، انديشمندان مسلمان و ارمني مقالات خود را با موضوعات «رسانه و آموزش و نقش آن در ريشه‌كن‌سازي خشونت از جامعه و خانواده با بهره‌گيري از اخلاق و عقلانيت»، «دين و خشونت و برداشت‌هاي متفاوت و تأثيرگذاري اجتماعي»، «نقش رهبران ديني در اشاعه صلح و احترام متقابل براي مقابله با افراط‌گرايي و خشونت» و «احترام به حقوق بشر براي جلوگيري از برداشت‌هاي نادرست از دين» ارائه خواهند داد.

بنا بر اعلام اين خبر، ششمين دور گفت‌وگوي ديني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با كليساي ارمني حوزه سيليسي با عنوان «همكاري مسلمانان و مسيحيان براي ايجاد صلح عادلانه در منطقه» اسفند ماه سال 1393 در لبنان برگزار شده بود.

انتهاي پيام/


١١:١٧ - سه شنبه ٢٣ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٧١٨٣    /    تعداد نمایش : ٤٥٩٧خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.