English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
اخبار > مظاهري: هدف ادیان توحیدی برقراری صلح و عدالت در جهان است


  چاپ        ارسال به دوست

دهمين دور گفت‌وگوي ايران و واتيكان/10

مظاهري: هدف ادیان توحیدی برقراری صلح و عدالت در جهان است

رييس مؤسسه فرهنگي اكو در دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و واتيكان، گفت: هدف همه ادیان توحیدی در سعادت بشریت و برقراری صلح، عدالت و اخلاق در جهان است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان كليساي كاتوليك واتيكان پيش از ظهر ديروز (سوم آذرماه) با حضور کاردینال توران، ريیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان در واتيكان و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رييس شوراي سياست‌گذاري اديان، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی، سفیر ايران در واتیکان و اكبر قولي رايزن فرهنگي كشورمان در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم آغاز شد.

محمد مهدی مظاهری، عضو هيأت علمي دانشگاه تهران و رييس مؤسسه فرهنگي اكو که به همراه هیئت دینی و مذهبی جمهوری اسلامی ایران به ریاست ابراهیمی‌ترکمان، برای شرکت در دهمین دور گفت‌وگوی دینی اسلام و مسیحیت به ایتالیا سفر کرده است، به ارائه مقاله‌ای تحت عنوان «سهم دین در حل بحران‌های قرن جدید» پرداخت.

وی در سخنان آغازين خود، با اشاره به هدف همه ادیان توحیدی در سعادت بشریت و برقراری صلح، عدالت و اخلاق در جهان گفت: علیرغم این اهداف بلند، دین مقوله‌ای تفسیرپذیر است و از این‌‌رو، منشأ تاریخی شکل‌گیری نحله‌ها، فرقه‌ها و دستجات مختلف بوده و این امر سبب شقاق اجتماعی و ناپایداری سیاسی شده است.

مظاهري در ادامه، گفت: به ویژه در عصر حاضر، گروه‌های مذهبی متعدد با تشکیل جماعت‌هایی کوچک‌تر، در صدد جدا سازی خویش از جامعه‌ مذهبی اصلی برآمده و با تکفیر و غیر مشروع سازی سایر گروهها و مذاهب، فرآیند ادغام اجتماعی را مختل و تأثیرات مخربی بر امنیت و سامان سیاسی کشورهای مختلف جهان داشته‌اند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: یافته‌های این پژوهش که براساس نظریه گفت‌وگوی تمدن‌ها و ائتلاف برای صلح و با روش‌های تحلیلی و تفسیری انجام شده نشان می‌دهد که حل بحران‌های کنونی جوامع بشری و ایجاد صلح در جهان مستلزم آن است که به جاي تکیه بر مظاهر کنونی دين و درك‌های متفاوت اجتماعي از آن، به رويكرد اسنادي به دين (رجوع به متون مقدس) و يا حتي مطالعه مجدد خود دين پرداخت.

مظاهری ضمن بيان مطلب فوق، گفت: با چنین رویکردی، متون مقدس اسلام و مسیحیت کاتولیک از این قابلیت برخوردارند که با ایجاد فرهنگ و تمدن توحیدی بین‌المللی، تربیت انسان‌هایی با هویت و برقراری اصول همزیستی مسالمت آمیز، جامعه بشری را از بحران‌هایی چون افراط گرایی مذهبی و عدم امنیت رهایی ببخشند.

ريیس مؤسسه فرهنگی اکو در ادامه، افزود: برای مدتی طولانی این اجماع نانوشته اما مستحکم وجود داشت که با قوت گرفتن جریان نوسازی یا «توسعه»، دین رو به زوال خواهد رفت. بعد هنجاری یا اخلاقی این مفروضه از این قرار بود که با نوسازی سیاسی و دموکراتیزه شدن جوامع، دین تنها به حوزه خصوصی محدود می‌شود. این مفروضه اما اکنون و به ویژه پس از حادثه 11 سپتامبر کاملا زیر سوال رفته است.

وي يادآور شد: در واقع، دوگانه انگاری «جهان سکولار عمومی» در برابر «جهان معنوی خصوصی» که توسط نظریه‌پردازان سکولاریزاسیون تبلیغ می‌شود منجر به غفلت از دین و عوامل مذهبی در جهان سیاست و روابط بین‌الملل شده است. این وضعیت منجر به شکل‌گیری یک پارادوکس شده است.

مظاهری در سخنان خود، مطرح كرد: دین طی دهه‌های اخیر به یکی از تاثیرگذارترین عوامل در امور جهانی تبدیل شده است، اما نقش آن هم در عرصه مطالعات نظری و هم رویه‌های عملی همچنان نامکشوف مانده است. در چنین بستری است که ضرورت انجام پژوهش‌هایی برای پر کردن این خلاء تحقیقاتی و مشخص نمودن نقش دین در صلح و امنیت جهانی بیشتر به چشم می‌آید.

وی با اشاره به این نکته که در جمهوری اسلامی ایران در مقابل نظریه بر خورد تمدن‌ها،  نظریه «گفت‌وگوی تمدن‌ها» مطرح شد، گفت: دو محور سازنده این نظریه یعنی «شناسایی تنوع فرهنگی» و «ضرورت مدارا و بردباری بین تمدن‌ها»، راه را برای گفت‌وگو و تعامل بین تمدن‌ها و شکل‌گیری یک نظام جدید جهانی هموار می‌كند. همچنین، این نظریه در جهت تحقق مهم‌ترین هدف حقوق بین‌الملل که تأمین صلح و امنیت بین‌المللی مبتنی بر عدالت و مشارکت همگانی می‌باشد، طرح شده است.

مظاهری ادامه داد: بنابراین براساس این نظریه، گفت‌وگوي تمدن‌ها زماني محقق مي‌شود كه جامعه جهاني بپذيرد كه انسان معاصر با بحران‌هاي مشترك و مشكلات واحد روبروست و خطوط گسل برخلاف آنچه هانتيگتون به تصوير مي‌كشد نه ميان مذاهب و تمدن‌ها بلكه ميان عدالت و ظلم، اعتدال و افراطي‌گري،‌ آزادي و بردگي و بين مسالمت و خشونت است.

استاد دانشگاه تهران به دلایل و تشریح زمینه‌های شکل‌گیری افراط‌گرایی مذهبی از جمله فقدان آزادی سیاسی، مشکلات اقتصادی و یا تحولات فرهنگی، ارزشی و سیاسی جهانی و تأثیر این امر بر فرایند هویت‌يابی افراد و گروه‌های مختلف اشاره کرد.

وي گفت: افراط‌گرایی دینی و نئوتروریسم مذهبی که در سال‌های اخیر توسط گروه‌های افراط‌گرا در خاورمیانه شکل گرفته است و البته بسیاری از شهروندان اروپایی و آمریکایی نیز به آن پیوسته‌اند، در هر سه سطح بشر، دولت، ملت‏ها و ساختار نظام بین‌الملل تهدیدات جدی به وجود آورده است. امروزه موضوع ترور در نئوتروریسم مذهبی، فقط اماکن نظامی و دولتی، سفارت‏خانه‏ها یا افراد موثر نیستند؛ بلکه همه انسان‏های بی گناه، دولت‏ها و حتی ثبات نظام بین‏الملل مورد تهدید قرار گرفته‌اند بدین ترتیب در کنار بحران هویت که به نوعی ریشه و علت افراط‌گرایی مذهبی به حساب می‌آید، بحران امنیت نیز در شرایط کنونی به یکی از مهمترین دغدغه‏های بشر، دولت، ملت‏ها و نظام بین‏الملل تبدیل شده است.

مظاهری تأكيد كرد: با استفاده از چارچوب نظری گفت‌وگوی تمدن‌ها و ائتلاف برای صلح و بررسی نقش ادیان توحیدی در حل بحران‌های نوظهور قرن 21، نتایج تحقیق حاکی از آن است که ماهيت پسامدرنيستي فرهنگ جهاني و تخريب هويت‌هاي بومي در کنار فقر فرهنگی و اقتصادی، سبب اوج‌گیری تعصب و عدم تساهل مذهبي در جوامع گوناگون و خصوصاً در بین کشورهای اسلامی خاورمیانه شده و ثبات و امنیت را در سه سطح فرد، دولت، ملت‌ها و نظام بین‌الملل، به چالش کشیده است.

استاد دانشگاه تهران در پايان سخنان خود، افزود: آموزه‌های انسانی ادیان توحیدی اسلام و مسیحیت کاتولیک از این قابلیت و پتانسیل برخوردار است که راهکارهایی مفید و عملیاتی برای بحران‌های قرن جدید ارائه داده و فضای معنوی، انسانی و توأم با صلح و آرامش را برای جامعه بین‌المللی آشوب زده کنونی با استفاده راهکارهایی همچون ادامه و توسعه روند گفت‌وگوهای بین ادیان، باز تعریف خودی و غیر خودی، بهره گیری از ابزارهای نوین ارتباطی، مبارزه جهانی با عوامل بنیادی شکل‌گیری افراط گرایی مذهبی از جمله سلطه‌طلبی فرهنگی و نادیده انگاشتن فرهنگ‌ها و ارزش‌های بومی سایر ملت‌ها، فقر اقتصادی و فقر آموزشی و فرهنگی و احترام به فرهنگ و ارزش‌های دینی و بومی سایر جوامع بی شک می‌تواند مهمترین گام در ایجاد فضای گفت‌وگو بین ادیان و مذاهب باشد فراهم كنيم.

بنابر اعلام اين خبر، در این نشست ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ميگوئيل آيوسو، دبير شورا، مونسينيور خالد عكاشه، رييس بخش اسلام شورا و تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی واتیکان، حجت‌الاسلام سيد مهدي خاموشی، رييس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد جواد صاحبی، ريیس شورای علمی دین‌پژوهان کشورمان  مسجد جامعی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، خسروپناه، ريیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، واعظ جوادی، ريیس مؤسسه علوم وحیانی اسراء، مظاهری، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیدوست ابرقوئی، عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی، سيد يحيي یثربی، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و رمضان‌رستم‌آبادي، از اداره مسيحيت كاتوليك مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان  حضور داشتند.

گفتني است، دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و واتيكان، با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟» به مدت دو روز (2 و 3 آذرماه) در رُم برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٦:٣١ - چهارشنبه ٣ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٥٧٥١    /    تعداد نمایش : ٤٨٣٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.