English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٢٦ مهر ١٤٠٠
اخبار > یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند


  چاپ        ارسال به دوست

دهمين دور گفت‌وگوي ايران و واتيكان/9

یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند

استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و واتيكان، گفت: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان كليساي كاتوليك واتيكان پيش از ظهر ديروز (دوم آذرماه) با حضور کاردینال توران، ريیس شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان در واتيكان و ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و رييس شوراي سياست‌گذاري اديان، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی، سفیر ايران در واتیکان و اكبر قولي، رايزن فرهنگي كشورمان در محل شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان رُم آغاز شد.

سيد يحيي یثربی، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی (ره) در سخنراني خود در اين نشست با ارائه مقاله خود با عنوان «دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان» گفت: ادیان توحیدی جهان بر این باور هستند که خداوند، انسان را از میان آفریدگان خویش برگزیده، زمین را محل زندگی او قرار داده و همه چیز را برای آسایش و رفاه او پدید آورده است.

وي در ادامه، اظهار كرد: انسان برای اینکه بتواند بهتر زندگی کند، به زندگی اجتماعی روی آورده تا با تقسیم کار و همکاری با دیگر انسان‌ها این خانه را محل امن و آسایش خود و فرزندان خود سازد اما با وجود سه عامل بسیار مهم و اصلی منابع طبیعی، زندگی اجتماعی و نیز هدایت الهی، انسان‌ها به خاطر نادانی، افزون خواهی و بی توجهی به هدایت خداوند هرگز نتوانسته اند به راحتی در این خانه زندگی کنند و به جان یکدیگر افتاده‌اند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه بر خلاف گذشته، جنگ‌ها و آشفتگی‌ها در مناطق مختلف، تمام جهان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد به مهمترین عوامل آشفتگی‌ها پرداخت و گفت: عدم توسعه در بخشی از جهان از نظر اقتصادی، سیاسی و از همه مهم تر ذهنی تهدیدی برای عقلانیت و مدنیت است و دانش و تکنولوژی پیشرفته‌ بشریت با این خطر روبروست که مورد بهره‌برداری افراد نادان و خودخواه قرار گیرد و عوامل ترور و وحشت که نتیجه جهل، خودخواهی و غفلت هستند، روز به روز بیشتر به سلاح‌های خطرناک نزدیک‌ می‌شوند و مدنیت جدید با فاجعه‌ای جدی مواجه است.

وي در سخنان خود، رابطه غیرعادلانه شرق و غرب را به عنوان عامل دیگر این آشفتگی‌ها بيان و تأکید کرد: جهان از دیرباز به شرق و غرب تقسیم شده است و امروزه این تقسیم‌بندی جدی تر از گذشته، آزاردهنده است. به طور كلي مي‌توان رابطه‌ نا‌عادلانه و غیرمنطقی غرب و شرق را در داد و ستد ناشی از عدم توازن قدرت میان آن دو ملاحظه كرد.

یثربی افزود: غرب به‌دلیل برتری در قدرت، هر آنچه نياز داشت، از شرق برد، اما آنچه شرق نياز داشت، به او نداد. غرب با قدرتی كه از جريان روشن‌انديشی به دست آورد، نه‌ تنها در شرق به روشنگری كمك نكرد، بلكه در حد توان خویش، برای استمرار اوضاع قرون وسطایی کوشید تا بتواند هرچه بیشتر آنجا را غارت کند.

استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی (ره) به برخی از راه حل‌ها در اين زمينه اشاره کرد و گفت: امروزه، غرب راه حل نظامی را در پیش گرفته که کارآیی نداشته و نخواهد داشت و به بهانه حمله به گروه‌های تندرو و خشن، ملت‌های ضعیف را در تنگنای اقتصادی و سیاسی قرار داده، زندگی را برایشان سخت تر می‌کند و بدتر و شگفت انگیزتر این که خود کشورهای پیشرفته به خاطر مصالح مقطعی در مواردی به افراط‌گری و خشونت یاری می‌رسانند.

وی به برخی از دیدگاه‌ها و گلایه‌های شرق از غرب از جمله تكيه بر قدرت نظامي در حفظ سلطه‌ بين‌المللي خويش، حتی به بهانه خدمت به آزادی و دموکراسی، حفظ حالت نظامي كشورهاي در حال توسعه، دريغ ورزيدن از ارائه‌ دانش و تكنولوژي، ايجاد امنيت براي سرمايه‌هاي به غارت رفته‌ كشورهاي جهان سوم، ايجاد امنيت براي جانيان و خائنان و چپاولگران جهان سوم، دخالت آشكار و پنهان در شكل‌گيري حاكميت‌ها و تحول‌هاي سياسي جهان سوم، داد و ستد ظالمانه‌ ناشي از غارت منابع طبيعي جهان سوم در برابر فروش سلاح و كالاهاي صنعتي، رفتار گمراه‌كننده‌ رسانه‌هاي غربي و... اشاره و به تشریح این موضوعات پرداخت.

یثربی در ادامه پيشنهادهايي را برای خروج از وضعيت كنوني و رسیدن به وضع مطلوب برای دانایان دین‌دار مسلمان و مسیحی از جمله تبدیل قدرت به هدایت ارائه کرد و گفت: نخستين كاري كه بايد آگاهانه انجام شود، رفع اعمال قدرت غرب بر شرق است. فعالیت قدرت‌های سیاسی غرب تا حدودی مردم مشرق زمین را نسبت به آنان مخالف و بدبین ساخته است. باید در اولین فرصت، دانایان دلسوز و انسان دوست غرب با اطلاع رسانی درست و علمی، فاصله غرب و شرق را کم کنند و دانایان دین‌دار و درست اندیش جهان باید در جهت توسعه علوم انسانی در سراسر جهان تلاش لازم را به عمل آورند تا همه  بیدار شوند و از جهل و جمود رها گردند.

ضرورت عدم تحقير ملل جهان سوم به خاطر شرایط زندگی و رفتار برخی از آنان از جمله دیگر پیشنهادات اين استاد دانشگاه بود.

وي در سخنان خود، تأكيد كرد: دانایان دین‌دار و درست اندیش جهان، برای راهنمایی و توسعه فکری مردم جهان نسبت به راه‌اندازی رسانه‌های مستقل و دانش‌بنیان اقدام کرده، فضا را از دست رسانه‌های وابسته به قدرت که کاری جز تحریک احساسات و تعمیق دشمنی ندارند، بگیرند و در جهت تبیین رفتارهای نفرت انگیز و ویرانگر قدرت های بزرگ جهان اقدام كنند.

وی در پایان يادآور شد: پیشنهاد بنده به رهبران مسیحیت و اسلام به عنوان دانایان دین‌دار جهان آن است که قدرتمندان و ثروتمندان جهان را راهنمایی کنند تا اولاً، امکانات خود را به صورت بمب بر سر مردم نریزند و از این امکانات را در جهت آموزش و پرورش صحیح انسان‌ها و اطلاع رسانی و آگاهی بخشیدن به آنان هزینه کنند و در جهت تامین عدالت اجتماعی و رفع ستم و تبعیض در کشورهای توسعه نیافته بکوشند و در نهایت اینکه، زمینه را برای فعالیت دانایان دین‌دار در جهت انجام وظایف یاد شده شان فراهم آورند.

بنابر اعلام اين خبر، در این نشست ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ميگوئيل آيوسو، دبير شورا، مونسينيور خالد عكاشه، رييس بخش اسلام شورا و تعدادی از شخصیت‌های برجسته علمی واتیکان، خاموشی، رييس سازمان تبلیغات اسلامی، محمد جواد صاحبی، ريیس شورای علمی دین‌پژوهان کشورمان  مسجد جامعی، عضو هیئت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب، خسروپناه، ريیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، واعظ جوادی، ريیس مؤسسه علوم وحیانی اسراء، مظاهری، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیدوست ابرقوئی، عضو هیأت علمی پژوهشکده فرهنگ و اندیشه اسلامی، یثربی، استاد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و رمضان‌رستم‌آبادي، از اداره مسيحيت كاتوليك مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان  حضور داشتند.

گفتني است، دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و واتيكان، با عنوان «افراط‌گرایی و خشونت به نام دین؛ کدام رویکرد به دین؟» به مدت دو روز (2 و 3 آذرماه) در رُم برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٥:٤٠ - چهارشنبه ٣ آذر ١٣٩٥    /    شماره : ٦٦٥٧٣٤    /    تعداد نمایش : ٦١٨٤خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.