English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > صليب سرخ جهاني بايد از آموزه‌هاي والاي اسلام بهره‌مند شود


  چاپ        ارسال به دوست

نماينده صليب سرخ جهاني:

صليب سرخ جهاني بايد از آموزه‌هاي والاي اسلام بهره‌مند شود

خانم آنگليكا شاپ، در ديدار رئيس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ با تاكيد بر مسئوليت دولت‌ها در حفظ و رعايت حقوق انسان‌ها، گفت: صليب سرخ جهاني بايد از آموزه‌هاي والاي اسلام بهره‌مند شود.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، خانم آنگليكا شاپ، نماينده صليب سرخ جهاني در برنامه اسلام و حقوق بشر دوستانه و هيأت همراه با هماهنگي دبيرخانه كميته ملي حقوق بشر دوستانه جميعت هلال احمر ايران ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با حجت‌الاسلام والمسلمين محمدمهدي تسخيري، رئيس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان اين سازمان، ديدار و گفت‌وگو كردند.

آنگليكا شاپ طي سخناني، ضمن تشريح اقدامات برنامه صليب سرخ جهاني براي حمايت از قربانيان در جريان درگيري‌ها و خصومت‌هاي حاصل از فعاليت گروه‌هاي مسلح  در منطقه غرب آسيا چون عراق، سوريه، يمن و افغانستان به ترويج حقوق بشر دوستانه و يادآوري مسئوليت دولت‌ها در حفظ و رعايت حقوق انسان‌ها، اشاره كرد.

نماينده صليب سرخ جهاني با ذكر وجود آموزه‌هاي والا در اسلام پيرامون حقوق انسان‌ها، آشنايي و بهره‌مندي صليب سرخ از اين آموزه‌ها را بسيار مهم تلقي كرد و خواستار افزايش تعامل با علماي اسلام و انديشمندان مسلمان از مذاهب مختلف براي دفاع و حمايت از قربانيان جنگ‌ها و درگيري‌ها شد.

وي در سخنان خود، با اشاره به ارتباط طولاني‌مدت كميته برنامه‌ريزي اسلام و حقوق بشر دوستانه صليب سرخ با علماي اهل تسنن در كشورهاي ديگر، بر لزوم افزايش اين گونه ارتباطات سازنده با علماي شيعه توصيه و در مجموع بر نقش مهم علما و رهبران ديني در اديان مختلف براي حفظ و حمايت از حقوق جوامع و ملت‌ها در قالب قواعد و حقوق بشردوستانه، تأكيد كرد.

گفت‌وگوي بين اديان سرمايه‌ اي ارزشمند

تسخيري در سخنان آغازين خود، به سياست انسان دوستانه ايران در طول سال‌هاي پس از انقلاب اشاره كرد و گفت: اين سياست برخاسته از فرهنگ و آموزه‌هاي اصيل اسلامي است.

رئيس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ با اشاره به ظلم و تعدي گروه‌هاي تروريستي و نيز، قدرت‌هاي بزرگ و ايادي آن عليه ملت ايران، تأكيد كرد و گفت: عليرغم همه اين ظلم‌ها و جنايات، هيچگاه دولت و ملت ايران از دايره اصول و قواعد حقوق بشري خارج نشد و بر رعايت حقوق بشردوستانه تأكيد داشته و دارد.

وي ادامه داد: متأسفانه اين قواعد خوب حقوق بشردوستانه بعضاً با دخالت قدرت‌هاي بزرگ خوب اجرا نمي‌شود و ملت‌ها شاهد تبعيضات ناروا در بحث حقوق بشر هستند كه باعث دلسردي و ترديد آنها نسبت به سازمان‌هاي بين‌المللي مي‌شود.

تسخيري، سازمان صليب سرخ جهاني را صاحب دستاوردهاي ارزشمندي در دفاع از حقوق قربانيان در جنگ‌ها دانست و خواستار اهتمام بيشتر اين سازمان در شناخت درست اسلام و تعامل با علما و انديشمندان راستين اسلامي از مذاهب مختلف شد.

وي همچنين، ضمن توجه به آلام شديد روحي و جسمي بشر به ويژه در سال‌هاي اخير كه ماحصل توطئه قدرت‌هاي بزرگ و گروه‌هاي افراطي و منحرف از اصول و آموزه‌هاي راستين اديان الهي خاصه اسلام است، بر نقش مهم صليب سرخ در كاهش آلام بشري فارغ از دين و رنگ و جغرافيا تأكيد كرد.

تسخيري با اشاره به نقش گفت‌وگو بين رهبران ديني در افزايش شناخت و انس و الفت و همزيستي مسالمت‌آميز ابناي بشر، به تشريح سياست‌ها و برنامه‌هاي مركز گفت‌وگوي اديان مبني بر گسترش گفت‌وگوهاي ديني با رهبران اديان مختلف ابراهيمي و غير ابراهيمي پرداخت.

وي در ادامه، آمادگي مركز را براي همكاري با كميته برنامه ريزي اسلام و حقوق بشردوستانه صليب سرخ اعلام كرد و ترويج گفت‌وگوي بين اديان را در راستاي دفاع از حقوق قربانيان جنگ‌ها يك سرمايه‌گذاري ارزشمند دانست، چراكه مي‌تواند چنانچه عادلانه و صادقانه تبليغ و اجرا شود در كاهش درگيري‌ها و جنگ‌ها هم مؤثر باشد.

رئيس مركز بين‌المللي گفت‌وگوي اديان سازمان فرهنگ افزود: ماهيت دين، مبتني بر اعتدال و حب و دوستي و زندگي مسالمت‌آميز است و انسان‌ها فطرتاً خداجو و خواهان صلح و زندگي مسالمت‌آميز هستند.

وي يادآور شد: امروز، عده‌اي گمراه و دست نشانده برخي قدرت‌ها به نام دين عليه مردم از اديان مختلف ظلم و جنايت مي‌كنند و تلاش دارند چهره رحماني دين الهي را مخدوش كنند؛ بنابراين همكاري مشترك رهبران اديان مختلف با يكديگر و نيز، تعامل صليب سرخ جهاني با علماء از اديان مختلف مي‌تواند در جلوگيري از اين ظلم‌ها راهگشا و مؤثر باشد.

انتهاي پيام/


١٠:٤٠ - سه شنبه ٢ شهريور ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٨١٦٧    /    تعداد نمایش : ٣٧٢٦خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.