English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > ايران داراي تاريخ مستمر و طولاني در گفت‌وگوي اديان است


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ:

ايران داراي تاريخ مستمر و طولاني در گفت‌وگوي اديان است

چان، رئیس شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ در ديدار با قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي گفت: ايران داراي تاريخ مستمر و طولاني در گفت‌وگوي اديان است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، چان، رئیس شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ صبح امروز (19 ارديبهشت‌ماه) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با قهرمان سليماني، معاون پژوهشي و آموزشي اين سازمان، ديدار و گفت‌وگو كرد.

در ابتداي اين ديدار، سليماني طي سخناني، ضمن خيرمقدم و آرزوي سفري خوش براي رئیس شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ در كشورمان، بر ضرورت تداوم گفت‌وگوهاي بين ديني و معاشرت‌های دینی تأكيد كرد.

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ در ادامه سخنان خود، به فعاليت سازمان فرهنگ در خارج از كشور اشاره و تصريح كرد: اين سازمان به عنوان مركز ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران از بدو تأسيس تاكنون فعاليت‌هاي بي شماري در حوزه‌هاي گسترش زبان و ادبيات فارسي، توسعه همكاري‌هاي علمي ـ دانشگاهي، گفت‌وگوی ادیان، همكاري با سازمان‏هاي بين‏المللي و مردم‏نهاد، هفته‌هاي فرهنگي، زنان و خانواده و از قبيل اينها داشته است.

وي ادامه داد: در حال حاضر با در اختيار داشتن بيش از 80 نمايندگي فرهنگي در خارج از كشور و با بهره‌گیری از دانش سازماني و توان فرهیختگان و کارشناسان، به بحث معرفي دستاوردهاي انقلاب شكوهمند اسلامي و فرهنگ كهن ايران اسلامي، مي‌پردازد.

گفت‌وگوي دینی؛ پايان‌بخش چالش‌ و گرفتاری‌های بشر

سليماني به فعاليت بخش مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ اشاره كرد و گفت: در اين مركز برنامه‌هاي متعددي در دستور كار قرار داديم كه مي‌توان به برگزاري و مشاركت در گفت‌وگوي ديني با شوراي پاپي گفت‌وگوي اديان واتيكان، برگزاري و مشاركت در گفت‌وگو با كليساي ارتدكس روسيه، برگزاري و مشاركت در گفت‌وگو با مركز اديان براي صلح كره جنوبي، آغاز گفت‌وگوي ديني منطقه‏اي با كليساهاي آفريقا، گفت‌وگوي ديني با رهبران ديني آفريقا، برگزاري و مشاركت در گفت‌وگو با بوديسم، دعوت از رهبران و انديشمندان ديني آمريكا اشاره كرد.

وي همچنين، بيان كرد: اين سازمان با اعزام هيأت‌هاي مختلف در گفت‌وگو با ساير اديان شركت كرده است، در واقع بر اين باوريم که گفت‌وگوي دینی میان ادیان الهي پیرامون چالش‌ها و گرفتاری‌های بشر می‌تواند به بسیاری از رنج‏هاي جامعه انساني پایان دهد كه اميد است اين ديدار، مقدمه‌اي براي بسط و ترويج گفت‌وگوهاي بين ديني با كشورهاي آسياي شرقي باشد.

سليماني اذعان كرد: هدف از گفت‌وگوی بین دینی رسیدن به جایگاهی متعالی‌تر است که همان گفت‌وگوی ادیان و حل مشکلات بین دینی است؛ نمايندگي فرهنگي ايران در پکن و تایلند از باب اينكه به جغرافیای هنگ كنگ نزدیک‌تر هستند مي‌توانند در خصوص ايجاد گفت‌وگوي ديني، همكاري‌هاي لازم را با شوراي مسيحيت پروتستان هنگ کنگ برقرار كنند.

ايجاد گفت‌وگوهاي ديني دو جانبه و چندجانبه با ساير اديان

معاون پژوهشي و آموزشي سازمان فرهنگ با تأكيد بر اينكه ايران نسبت به بحث گفت‌وگوها و معاشرت‌های بین دینی تاریخی و مستمر در منطقه و خاورميانه داراي وضعيت استثنايي است، گفت: ما بيشترين پيشينيه تاريخي را در هماهنگی و تعامل بین ادیان و پیروان آن‌ها به ویژه اسلام و مسیحیت كه یکی از ملزومات ضروری این بُرهه از زمان به شمار می‌آید، داريم.

وي بر ضرورت ايجاد گفت‌وگوهاي ديني دو جانبه و چندجانبه با ساير اديان تأكيد كرد و گفت: از آنجايي كه گفت‌وگوی ادیان نقش مهمی در برقراری صلح و امنیت جهانی دارد، لازم است تا اين مهم را در شرق آسيا توسعه و بسط دهيم؛ ادیان باید با گفت‌وگو، یکدیگر را درک کرده و زمینه‌های صلح و آرامش را فراهم کنند.

سليماني در ادامه سخنان خود، اذعان كرد: هم‌اكنون شرایط لازم برای برانگیخته شدن اندیشه‌های افراطی و خشونت گرایی در آسياي شرقي مهياء شده است و ما با هماهنگي و همفكري اديان يكديگر مي‌توانيم به برقراری صلح بپردازيم كه ضرورت اتفاق اين مهم، گفت‌وگوي بين اديان الهي است.

وي ادامه داد: بالطبع در گفت‌وگوهای بین دینی، بررسی و علاج وضعیت بحرانی موجود در میان پیروان ادیان به عنوان مهمترین موضوع قابل توجه و بررسی است كه مسئوليت رهبران ديني را بيش از هر زمان سنگين‌تر مي‌كند.

سليماني به وجود اقليت‌هاي گوناگون چند زبانه و چند فرهنگي در ايران اسلامي اشاره و تصريح كرد: اقلیت‌های دینی گوناگون كه در كشورمان سكونت دارند، در انجام مناسک و اعمال عبادی کاملاً آزاد هستند و با ملت ما، احساس همبستگی می‌کنند.

وي در سخنان پاياني خود، به ايجاد گفت‌وگوي رهبران ديني كشورمان با رهبران ديني هنگ كنگ تأكيد كرد و گفت: گفت‌وگوی ادیان، مسیر حل و فصل اختلافات بین ادیان را هموارتر و کوتاه‌تر می‌کند، از اين رو اميدواريم با حرکتی گسترده ميان اديان رهبران ديني كشورمان و رهبران ديني هنگ كنگ، به ایجاد عدالت اجتماعی و راهکاری مؤثر در نزدیکی ادیان به یکدیگر، تلاش كنيم.

برخورداري ايران از تاريخ مستمر و طولاني گفت‌وگو با اديان گوناگون

چان، رئیس شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ در سخنان آغازين خود، ضمن ابراز خرسندي از سفر به ايران و آشنايي با تاريخچه كهن گفت‌وگوي اديان در اين كشور، گفت: بسيار خوشحالم كه پس از هفت سال، باري ديگر به سرزمين اسلامي ايران سفر كردم و توانستم با تاريخ مستمر و طولاني گفت‌وگوي اديان در اين كشور از نزديك آشنا شوم.

وي ضمن اظهار علاقه‌مندي خود به ايران گفت: ایرن و چین از گذشته تاكنون، داراي روابط مطلوبي با یکدیگر هستند و به طور قطع بايد گفت كه برخي از لغات ما ریشه در زبان فارسی دارد؛ اميدوارم كه روابط دوستانه دو ملت به ويژه در بحث گفت‌وگوي بين ديني، بيش از پيش توسعه يابد.

چان در ادامه سخنان خود، گفت: هنگ كنگ كشوري با جمعيت هفت ميليوني داراي اديان بسياري است كه گروه‌هاي مذهبي و ديني در آن سكونت دارند و برنامه‌هاي مختلفي چون كنفرانس و نشست و همايش‌هاي تخصصي براي گفت‌وگو با يكديگر، جهت برقراري تفاهم و صلح و همزيستي مسالمت‌آميز برگزار مي‌كنند.

گفت‌وگو؛ پُلی برای درک متقابل اعتقادی و دینی از یکدیگر

وي يادآور شد: در راستاي تعامل و همفكري بين‌ اديان در هنگ كنگ، طي هفته‌هاي پيشين شش نماينده از اديان مختلف در اين شهر گردهم آمدند و جهت تبادل نظر و اندیشه‌های گوناگون خود به تبادل افکار پرداختند، زيرا گفت‌وگو براي ایجاد صلح بین ادیان نقش بسیار مؤثری دارد.

رئیس شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ افزود: با توجه به توانمندي مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ خواستار همكاري و گفت‌وگوي رهبران ديني ايران با جمعیت ديني هنگ کنگ هستيم تا به نجات جامعه انسانی از بحران‌های موجود بپردازيم.

وي همچنين، يادآور شد: ارتباطات ميان رهبران ديني ايران و شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ مي‌تواند پُلی برای گفت‌وگوی با درک متقابل اعتقادی و دینی از یکدیگر باشد.

رئیس شورای مسیحیت پروتستان هنگ کنگ به وجود اداره ادیان در چين اشاره و تصريح كرد: براي تعامل و ارتباط با رهبران ديني چين مي‌توان از طريق اداره اديان اين كشور، مسئله دوستی و گفت‌وگوي پایدار با پیروان ديني را پيگيري كرد.

وي در پايان سخنان خود، خاطرنشان كرد: همزیستی پیروان ادیان، قدمتی به بلندای قرن‌ها دارد كه به طور كلي، این مراودت‌ها به تکامل دوستی‌ها مي‌انجامد از اين رو، ما به عنوان رهبران دینی تلاش داریم تا همزيستي مسالمت‌آميز و صلح را در جهان ایجاد کنیم و از همه مهم‌تر به رفع سوء تفاهم‌هايي كه به مسئله چهره حقيقي اسلام صورت گرفته، بپردازيم.

بنابر اعلام اين خبر، اين ديدار همراه با اهداي هدايايي به رسم يادبود از سوي طرفين به يكديگر پايان يافت.

انتهاي پيام/


١٢:٠٥ - يکشنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٥    /    شماره : ٦٥٠٨٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٠٠خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.