English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > رييس مركز پژوهش اديان جهان: پيروان اديان توحيدي رقباي هم نيستند/فرهنگ و تمدن‌هاي سنتي را از حالت نمايشي خارج كنيم


  چاپ        ارسال به دوست

پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي/ 5

رييس مركز پژوهش اديان جهان: پيروان اديان توحيدي رقباي هم نيستند/فرهنگ و تمدن‌هاي سنتي را از حالت نمايشي خارج كنيم

عبدالرحیم گواهي در پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي با تاكيد بر اين كه بايد فرهنگ و تمدن‌هاي سنتي را از حالت نمايشي خارج كنيم، گفت: پيروان اديان توحيدي رقباي يكديگر نيستند.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عبدالرحیم گواهي، رييس مركز پژوهش‌ اديان جهان در سخنان خود در پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با سازمان كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي، كه با عنوان «دين، صلح و امنيت جهاني» برگزار شد، گفت: با توجه به اجراي برجام و وضعيت جديدي كه در فضاي بين‌الملل ايجاد شده است، مي‌توانيم در حوزه‌هاي مختلف توسعه پيدا كنيم. اعتقاد من به اين است كه توسعه علمي و صنعتي بر اساس فرهنگ و تمدن است و گفت‌وگوي اديان كمك مي‌كند به اينكه گفت‌وگوي فرهنگي و بعد از آن گفت‌وگوي‌هاي صنعتي رشد پيدا كنند.

بحث «جنگ تمدن‌ها» پروپاگانداست

وي افزود: بحث‌هايي از جمله «جنگ تمدن‌ها» در سال‌هاي اخير مطرح شده‌اند كه هيچ اصالتي ندارند؛ چون در ايران و كره و بسياري از كشورها و مناطق دنيا همزيستي مسالمت‌آميز اديان و اقوام مختلف را شاهد هستيم. بنابراين طرح مسايلي همچون جنگ تمدن‌ها، بيش‌تر جنبه تبليغاتي و پروپاگاندا دارند. زمان اين نزاع‌ها و تخاصم‌ها و مناقشات گذشته است و امروز شاهد حضور توأمان اديان مختلف از جمله اسلام و مسيحيت، در آفريقا و آسيا و همه جاي دنيا هستيم.

گواهي در ادامه سخنان خود خطاب به طرف كره‌اي اين دور از گفت‌گو، گفت: به عنوان پيروان اسلام و مسيحيت، دشمنان مشترك بسياري براي جنگيدن با آنها داريم؛ دشمناني مانند سكولاريسم، ليبراليسم، لائيسيته و ... پس معقول نيست كه دنبال رقابت با هم باشيم؛ چه رسد به اينكه بخواهيم با هم مبارزه كنيم.

رييس مركز پژوهش اديان جهان همچنين در خصوص اهميت گفت‌وگوهاي فرهنگي، بيان كرد: گفت‌وگوهاي فرهنگي مي‌تواند مفيد باشد اگر از همه ابزارها استفاده كنيم و با پيشنهادات درست، مواجه شويم. در زمان گفت‌وگو به جاي متقاعد كردن طرف براي حضور در اين سو، بايد تأكيد كنيم كه در كنار يكديگر قرار بگيريم و با احترام به هم، فرهنگ‌ها و تمدن‌هاي سنتي را از حالت نمايشي خارج كنيم.

وي همچنين در بخش ديگري از سخنان خود تأكيد كرد: همه به يك خدا اعتقاد داريم و معتقديم كه خدا يكتاست و خدا را مي‌پرستيم. چه مسيحي باشيم و چه مسلمان و چه يهودي، نبايد از ياد ببريم كه همه در مسير خداي يكتا گام برمي‌داريم.

گواهي در بخش ديگري از سخنان خود با انتقاد از نزول جايگاه علم پس از دوران رنسانس كه در اروپا اتفاق افتاد، گفت: علم از زمان افلاطون و ارسطو، داراي دو  شكل متريال و متافيزيك بود، اما در حال حاضر علم خالي از معنويت است و به علم ماترياليستي، تنزل پيداكرده است.

وي تأكيد كرد: بايد تلاش كنيم تا معنويت ارتقا پيدا كند، در اين صورت خداوند هم ما را ياري خواهد رساند و نبايد فراموش كنيم كه ما پيروان اديان توحيدي، رقباي هم نيستيم؛ بلكه دوستان يكديگر هستيم.

سخنان گواهي در اين نشست اينگونه پايان يافت: من دو سال پيش سفري به كره جنوبي داشتم و حدود 10 سال قبل هم سفير ايران در ژاپن بودم. در اين دو كشور ديدم كه عليرغم رشد و توسعه صنعتي، به سنت‌هاي كشور احترام گذاشته مي‌شود و در هزاره سوم هم مي‌توانيد روح كره‌اي را در تمام كره احساس كنيد.

دين مهم‌ترين ابزار هدايت انسان به صلح است

حسن بلخاري، مديرگروه مطالعات عالي هنر دانشگاه تهران نيز در سخنان خود در اين نشست، به بسط واژه صلح از نگاه اديان و مكاتب فكر بشري پرداخت. وي گفت: در آموزه‌هاي ديني و يا به عبارتي در هر دين و مشربي حتي در مشارب فلسفي و فكري، صلح به دو وجه صلح درون و صلح برون، تقسيم مي‌شود.

وي افزود: صلح درون به اين معناست كه انسان ابتدا بايد در خود به امنيت و آرامش برسد و اگر به آن دست نيابد، يقيناً صلح برون اتفاق نخواهد افتاد، چون عصاره عالم در انسان است و اگر انسان در آرامش باشد، دنيا در آرامش است.

بلخاري ادامه داد: صلح درون بر سه مبنا استوار است: صلح با خدا كه اديان مكلف به اين صلح هستند، صلح با عالم كه حفظ محيط زيست محصول آن است و صلح با انسان‌ها.

وي تأكيد كرد: مهم‌ترين ابزاري كه انسان را به صلح درون هدايت مي‌كند، دين به معناي كامل و حقيقي كل آن است.

بلخاري با اشاره به حضور انديشمندان ديني كره‌اي در اين نشست، گفت: در اين نشست دوستاني از شرق (هرچند مسيحي) هستند. شرق قلمرو تعاليم و كتب مقدس و مهمي است. در قلمرو شرق قرائت‌هاي مسيحي مي‌تواند تابعي از قرائت «اوپانيشادها» باشد. آيه 12 از فصل پنج بهگودگيتا (كتاب مقدس اوپانيشادها) وقتي با آيه‌اي از قرآن مرتبط مي‌كنيم، خواهيم دانست كه انسان در تمامي اديان و مكاتب، صلح درون مي‌خواهد.

وي ادامه داد: در آيه 12 از فصل پنج بهگودگيتا آمده است: «روح وقف شده‌اي كه در راه عشق و عبوديت استوار است، به صلح و آرامشي حقيقي دست پيدا مي‌كند؛ زيرا نتايج و ثمرات تمامي اعمال خود را نثار من مي‌كند.» اين كلماتي است كه «كريشنا» عنوان مي‌كند و بيانگر خلوصي است كه تمام اديان به آن تأكيد مي‌كنند؛ به ويژه مسيحيان كه هر عملي را براي خدا انجام مي‌دهند.

مديرگروه مطالعات عالي هنر دانشگاه تهران ادامه داد: حالا به سخنان قرآن گوش فرا مي‌دهيم: «كسانيكه براي رضايت حق صبر مي‌كنند و ستايش مي‌كنند حق را و آنچه خداوند به آنها روزي داده در راه خدا پنهان و آشكار از براي مردمان ديگر انفاق مي‌كنند و هر كه با آنها بدي كرد، اينان با آنها نيكي مي‌كنند و بدي را با نيكي پاسخ مي‌دهند، سراي آخرت از براي آنان است. آن جنّاتي كه وارد آن مي‌شوند آناني كه از پدارنشان و همسرانشان و فرزندانشان شايسته هستند و ملائكه از هر بابي وارد مي‌شوند و مي‌گويند؛ سلام بر شما به واسطه آنچه صبوري كرديد در عالم».

وي تأكيد كرد: تفاوت ماهوي به لحاظ معنا در مفهوم بين اين آيه قرآن و آنچه در آيه 12 از فصل پنج بهگودگيتا آمده، وجود ندارد.

بلخاري در پايان سخنان خود گفت: دين آمده تا درون انسان را به نور صلح و آرامش مصفا كند و اگر چنين شود، جهان مملو از صلح و امنيت خواهد شد.

بنابر اعلام اين خبر، پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با  سازمان كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي، با عنوان «دين، صلح و امنيت جهاني»، با حضور آيت الله تسخيري  مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، حجت الاسلام والمسلمين علي يونسي، دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي، ابوذر ابراهيمي تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عبدالرحيم گواهي، رييس مركز پژوهش اديان جهان،  حسن بلخاري، مديرگروه مطالعات عالي هنر دانشگاه تهران، حجت الاسلام والمسلمين مسجد جامعي، مير محمد صادقي، عماد افروغ،قهرمان سليماني معاون پژوهشي و  آموزشي،  علي‌محمد حلمي، رييس مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي اين سازمان و انديشمندان مسيحي از كره‌جنوبي همچون اسقف اعظم كيم هي ـ جونگ، رييس كميته ارتباط جهان مسيحي و گفت‌وگوي اديان كنفرانس اسقفان كاتوليك كره جنوبي، كشيش كيم گوانگ جون، دبيركل كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي، هيوندو پارك، سردبير مجله صلح و دين، اسقف اعظم سيبوه سركيسيان خليفه ارامنه تهران و تني چند ديگر از فعالان اين حوزه در كره جنوبي، صبح امروز (6 بهمن ماه ) در ساختمان شهيد رحيمي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي  آغاز شد.

انديشمندان مسلمان و مسيحي 6 و 7 بهمن ماه، مقالات خود را با موضوعات «توصيه‌هاي اديان براي برقراي صلح و آرامش»، «گفت‌وگوي ديني؛ راهكاري براي ايجاد صلح و امنيت جهاني»، «نقش خانواده و جوانان در ايجاد آرامش و امنيت» و «توجه اديان به حفظ و حراست از محيط زيست» ارايه خواهند داد.

انتهاي پيام/


١٤:٣٦ - سه شنبه ٦ بهمن ١٣٩٤    /    شماره : ٦٤٤٧٣٧    /    تعداد نمایش : ٣٦٣١خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.