English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > ابراهيمي‌تركمان: تحقق صلح پايدار، نيازمند عزم جهاني است


  چاپ        ارسال به دوست

پنجمين دور گفت‌وگوي ديني ايران و كره جنوبي/2

ابراهيمي‌تركمان: تحقق صلح پايدار، نيازمند عزم جهاني است

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي اين سازمان با سازمان كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي، با عنوان «دين، صلح و امنيت جهاني»، گفت: تحقق صلح پايدار، نيازمند عزم جهاني است.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي اين سازمان با سازمان كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي، با عنوان «دين، صلح و امنيت جهاني» طي سخناني، گفت: بشر امروز، بيش از هر زمان ديگر به صلح نيازمند است.

وي افزود: رشد علمي بشر در سال‌هاي اخير به صورت فزاينده و با سرعت پيش رفته است، اما در كنار اين پيشرفت‌ها، اخلاق و توجه به همزيستي مسالمت‌آميز و نيز صلح، نه تنها در حد مطلوب نبوده بلكه در برخي مواقع به قهقرا كشانده شده است و بر اساس آنچه در طول سال‌ها بر جهان، گذشته است، اگر بخواهيم آينده را پيش‌بيني كنيم، پيش‌بيني‌ها بسيار نگران كننده است.

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با اذعان اينكه جهان در عصر حاضر شاهد پایمال شدن ابتدایی‌ترین حقوق انسانها است، گفت: عصری که پیشتر گمان می‌رفت، باید آن را عصر حقوق بشر نامید.

ريييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي ادامه داد: در فرهنگ اسلامی‌، رفتارهاي انسان از باورهاي او سرچشمه مي‌گيرد. به همين دليل دین اسلام ابتدا باور انسان‌ها را به خداوند و آخرت؛ با ارجاع به فطرت خداجويي تقويت می‌کند و سپس آنها را به سوي اعمال صالح هدايت می‌کند.

وي تأكيد كرد: اساساً در فرهنگ اسلامي اصالت با صلح است، چراكه قرآن كريم مؤمنان را به صلح و آشتي دعوت كرده و مي‌فرمايد: «اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! همگى در صلح و آشتى درآييد و از گام‌هاى شيطان، پيروى نكنيد كه او دشمن آشكار شماست‏».

عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي افزود: بايد توجه داشت كه جهالت مدرن در عصر کنونی مهمترین عامل دوری انسان از صلح و مدارا است؛ از این رو وظیفه رهبران و کسانی که سخنانشان در دیگران نافذ است، این است که به زدودن جهالت از پندار و کردار جوامع بیاندیشند و راههای عملی برای برون رفت از چنین وضعیتی را تبیین کنند.

ابراهيمي‌تركمان با اشاره به گسترش افراطي‌گري در بسياري از نقاط جهان، گفت: در سال‌های اخیر خشونت‌های سازمان یافته، در بسیاری از نقاط جهان رو به گسترش بوده که متأسفانه، مرتکبین چنین خشونت‌هایی برای کاستن از رنج‌های بعدی، کوشیده‌اند تا با بهره‌گیری از آموزه‌های دینی و آیینی، به مقدس سازی چنین خشونت‌هایی روی آورند.

وي ادامه داد: باید کوشید تا از نهادینه شدن و استقرار جاهلیت مدرن جلوگیری کرد و مبارزه با جهالت مدرن و بازگشت به خرد و معنویت دو راه اساسی برای نیل به بازگرداندن اندیشه صلح به بشريت است.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، با اذعان اينكه انسان برای درست زیستن به خرد نیازمند است، گفت: انسان برای آرام زیستن نیاز به توجه به معنویت دارد. بازگشت توأم به خرد و معنویت می‌تواند غبار غفلت را از جان آدمی بروبد و اندیشه محبت به دیگران را در وجود او به اندیشه برتر مبدل کند و صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز را به دنبال بیاورد. انسان به دست خود، خود را در رنج بی‌شمار فرو می‌غلطاند. و با خود دشمنی می‌کند.  وکسی که با خود دشمن باشد نمی‌تواند با دیگران در صلح باشد. پس باید ابتدا انسان را با خودش آشتی داد و سپس انتظار صلح از او داشت و آشتی انسان با خود تنها با بازگشت به خرد و معنویت میسر است.

 عقلانیت و اعتدال و امنیت؛ نیاز ضروری جهان امروز

ابراهيمي‌تركمان ادامه داد: روشن است که عقلانیت و اعتدال و امنیت، نیاز ضروری جهان امروز ماست و افراط گرایان با نادیده گرفتن این نیازها و با مجموعه اقداماتشان، به جای تلاش برای سازش و رسیدن به موافقت و همراهی و همگرایی، با ناسازگاری و مجادله فضای جوامع را متشنج کرده و با افراط در عقیده و عمل به افزایش بحران‌ها و تنش‌ها کمک می‌کنند.

 عضو شوراي عالي انقلاب فرهگي، تأكيد كرد: رهبران ادیان می‌توانند با فراخواندن پيروان اديان به متون و نصوص اصيل دینی، توجه به خردورزي و احترام به باورهای دیگران، به تامين امنيت جهاني كمك كنند.

وي از جمله وظايف مهم نشست‌هاي گفت‌وگوي اديان را نشان دادن چهره سرشار از صلح و انسان دوستي دين، به جهانيان دانست و گفت: در اين راستا توجه به جوانان نقش بسزايي دارد، زيرا متاسفانه بخش قابل توجهي از گرايش به گروه‌هاي تروريستي در غرب و شرق را همين جوانان تشكيل مي‌دهند.

ابراهيمي ‌تركمان افزود: اهميت اين موضوع منجر به نگارش نامه‌هايي به عنوان جوانان مغرب زمين توسط رهبر معظم انقلاب اسلامي ايران حضرت آيت‌الله خامنه‌اي(مدظله العالي) شد. ايشان در اين مكاتبات با ريشه‌يابي و تحليل دقيق، علل توجه جوانان غربي به گروه‌هاي افراطي خشونت‌طلب را تشريح مي‌كنند و راهكارهاي ارزشمندي را ارائه مي‌دهند.

وي ادامه داد: جا دارد كه همه ما به عنوان كساني كه دغدغه جدي به مقوله لزوم نقش‌آفريني دين و انديشمندان و علماي دين در مسائل جهاني به ويژه صلح و امنيت را داريم، به اين نكات توجه صادقانه داشته باشيم.

رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با اذعان اينكه امروز، جنگ اصلي در حوزه فكر و انديشه است اظهار كرد: جوانان در آن نقش بسزايي دارند و بر انديشمندان و علماي دين است كه انديشه‌هاي افراطي و منحرف را كه در قالب برخي مدارس ديني يا كرسي‌هاي دانشگاهي و حتي رسانه‌ها از جمله شبكه‌هاي اجتماعي براي نوجوانان و جوانان ما ارائه مي‌شود، به خوبي شناسايي و با كمك يكديگر از اينگونه آموزه‌هاي افراطي و خشونت‌پرور جلوگيري كنيم.

وي در پايان سخنان خود يادآور شد: جمهوري اسلامي ايران كه باني و پيشنهاد دهنده قطعنامه جهان عاري از خشونت و افراط‌گرايي در سازمان ملل است، بطور جد آماده همكاري در زمينه مقابله با افراط‌گرايي و انديشه‌هاي تكفيري است؛ زيرا ايران صلح و امنيت را يك مقوله بهم پيوسته و جهاني مي‌داند. بنابراين براي حصول صلح و امنيت جهاني نيازمند عزم و بسيج جهاني و همكاري دست جمعي مي‌باشيم و در اين زمينه انديشمندان و رهبران ديني جهان نقش بسيار حساس و مهمي دارند و اميدواريم از رهگذر چنين نشست‌هايي، اين تفاهم و همدلي براي تلاش مشترك عليه افراط‌گرايي و نيز استقرار صلح عادلانه و امنيت پايدار و همه جانبه، تقويت شود و بزودي جهاني سرشار از صلح و عدالت را شاهد باشيم.

بنابر اعلام اين خبر، پنجمين دور گفت‌وگوي ديني مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با  سازمان كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي، با عنوان «دين، صلح و امنيت جهاني»، با حضور آيت الله تسخيري  مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، حجت الاسلام والمسلمين علي يونسي، دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي، ابوذر ابراهيمي تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عبدالرحيم گواهي، رييس مركز پژوهش اديان جهان،  حسن بلخاري، مديرگروه مطالعات عالي هنر دانشگاه تهران، حجت الاسلام والمسلمين مسجد جامعي، مير محمد صادقي، عماد افروغ، قهرمان سليماني معاون پژوهشي و  آموزشي، علي‌محمد حلمي، رييس مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي اين سازمان و انديشمندان مسيحي از كره‌جنوبي همچون اسقف اعظم كيم هي ـ جونگ، رييس كميته ارتباط جهان مسيحي و گفت‌وگوي اديان كنفرانس اسقفان كاتوليك كره جنوبي، كشيش كيم گوانگ جون، دبيركل كنفرانس اديان براي صلح كره جنوبي، هيوندو پارك، سردبير مجله صلح و دين، اسقف اعظم سيبوه سركيسيان خليفه ارامنه تهران و تني چند ديگر از فعالان اين حوزه در كره جنوبي، صبح امروز (6 بهمن ماه ) در ساختمان شهيد رحيمي سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامي  آغاز شد.

انديشمندان مسلمان و مسيحي 6 و 7 بهمن ماه، مقالات خود را با موضوعات «توصيه‌هاي اديان براي برقراي صلح و آرامش»، «گفت‌وگوي ديني؛ راهكاري براي ايجاد صلح و امنيت جهاني»، «نقش خانواده و جوانان در ايجاد آرامش و امنيت» و «توجه اديان به حفظ و حراست از محيط زيست» ارايه خواهند داد.

انتهاي پيام/


١١:٤٢ - سه شنبه ٦ بهمن ١٣٩٤    /    شماره : ٦٤٤٧٢٧    /    تعداد نمایش : ٤٠٧٣خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.