English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > نشست گفتمان جهان بدون خشونت و افراط گرايي افتتاح شد


  چاپ        ارسال به دوست

با قرائت نامه مقام معظم رهبري به جوانان غربي؛

نشست گفتمان جهان بدون خشونت و افراط گرايي افتتاح شد

دومين دور گفت‌وگوي ديني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با انديشمندان اسلووني، با عنوان «گفتمان جهان بدون خشونت و افراط گرايي» با قرائت نامه مقام معظم رهبري به جوانان غربي افتتاح شد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، دومين دور گفت‌وگوي ديني مركز گفت‌وگوي اديان و تمدن‌هاي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با انديشمندان اسلووني، با عنوان «گفتمان جهان بدون خشونت و افراط گرايي» صبح امروز (23 آذر ماه) با حضور آيت الله تسخيري، مشاور مقام معظم رهبري در امور جهان اسلام، ابوذر ابراهيمي تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، آیت‌الله مصطفی محقق داماد رئیس گروه اسلام فرهنگستان علوم، حجت‌الاسلام محسن الویری دانشیار دانشگاه باقرالعلوم، حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، از جمهوري اسلامي ايران و همچنین تادی استرخوتس دبیرکل کنفرانس اسقفان سوییس، بويان ژالتس، دانشیار و پژوهشگر ارشد در دانشکده الهیات، ويکوو استراخونیک، استادیار و دانشیار پژوهشی در دانشکده‌ الهیات، ماری يوژه اوسردکار، استادیار دانشکده‌ الهیات و لنارت اشکوف، استاد مؤسسه مطالعات فلسفی دانشگاه پریمورسکا و دانشکده‌ الهیات دانشگاه لوبليانا،  در محل اين سازمان افتتاح شد.

نقش غرب در گسترش خشونت قابل انكار نيست

در ابتداي اين نشست، ابراهیمی ترکمان در سخناني گفت: موضوع نشست امروز ما گفتمان جهان بدون خشونت و افراط گرایی است، متأسفانه در عصر کنونی خشونت‌های سازمان‌یافته فراگیر شده است و تمام جهان را با نگرانی مواجه کرده است، این خشونت‌ها بر پایه جهالت مدرن شکل گرفته است و هر لحظه شاهد وقوع رویدادهای خشونت‌آمیز و افراط‌گرایانه در منطقه‌ای از جهان هستیم.

وی افزود: امروز نیز کشورهای غربی صحنه‌ای از خشونت را تجربه کردند، واقعیت این است که خشونت تلخ و آزار دهنده است، قابل تصور نیست انسانی از محبت و انسانیت بهره‌ای برده باشد و از دیدن این صحنه‌های خشونت‌آمیز متأثر نشود. 

رييس سازمان فرهنگ  و ارتباطات اسلامي، با اشاره به اینکه این خشونت‌ها با مدیریت و حمایت برخی قدرت‌های بزرگ و به انواع و شیوه‌های گوناگون در حال رخ دادن است، افزود: حتی اگر معتقد باشیم که غرب در پیدایش خشونت نقشی نداشته است، به یقین نمی‌توان نقش غرب را در گسترش خشونت نفی کرد، آیا صحنه‌ای از کشته شدن انسان‌ها هست که در کنارش اسلحه‌های ساخت غرب نباشد؟ 

ابراهيمي ترکمان بیان داشت: معیارهای دوگانه حاکم بر سیاست غرب در قبال تروریسم ضمن فراهم آوردن اشکال متعدد آن تا آنجا پیش رفته است که تروریسم در یک جا و یک موقعیت، تروریسم خوب و در یک جا و موقعیت دیگر تروریسم بد خطاب می‌شود، امروز هیچکس نمی‌تواند منتشا پیدایش طالبان و گروه‌های نظیر آن را نادیده بگیرد، دست‌هایی که حقوق بشر را نوشته‌اند، به امضای تجویز رفتارهای خشونت بار نیز اقدام کرده‌اند.

وی با بیان اینکه از دیدگاه اسلام تفاوتی نمی‌کند، فردی که مورد خشونت واقع شود چه ملیت، زبان و فرهنگی دارد، گفت: همین که فی نفسه انسان مورد خشونت قرار گرفته است، مورد تأیید ما نیست، حتی خشونت، آزار و اذیت  حیوانات نیز مورد تأیید اسلام نیست.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ابراز داشت: اسلام در رفتارهای فردی و اجتماعی و مراودات معمولی خشونت را جایز ندانسته و از آن نهی کرده است، سفارش اسلام به رعایت اخلاق خانواده، سفارش همسایگان، احترام به حقوق اقلیت‌های مذهبی، حفظ کرامت انسان و پرهیز از هر گونه خشونت غیر منطقی در روابط اجتماعی است، آنچه مسلم است اینکه ادیان مشترکات و اتفاق نظرهای متعدد در موضوعات بسیاری دارند.

وی با بیان اینکه پیروان ادیان می‌توانند درباره تروریسم که هر لحظه در مناطق مختلف جهان در حال گسترش است، به واسطه ارزش‌های مشترکی که دارند با یکدیگر همفکری و چاره‌اندیشی کنند، ادامه داد: ما می‌توانیم گفت‌وگوهایمان را به سمت اتفاق عملی و قدم‌های عینی برای حرکت به سمت توجه به ارزش‌های دینی و اخلاقی، صلح، عدالت و مودت سوق دهیم، مهم‌ترین تأثیر ورود ادیان به عرصه گفت‌وگوی دینی می‌تواند اتخاذ مواضع مشترک در برابر تفکر خشونت‌طلبانه باشد.

انتهاي پيام/


١٤:٢٣ - دوشنبه ٢٣ آذر ١٣٩٤    /    شماره : ٦٤٢٣٢٢    /    تعداد نمایش : ٢٣٠٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.