English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
دوشنبه ٠٨ آذر ١٤٠٠
اخبار > دور دوم گفت‌وگوهاي ديني زيمبابوه برگزار شد/ اسلام مشوق همزيستي مسالمت‌آميز


  چاپ        ارسال به دوست

دور دوم گفت‌وگوهاي ديني زيمبابوه برگزار شد/ اسلام مشوق همزيستي مسالمت‌آميز

رايزني فرهنگي ايران در زيمبابوه با مشاركت كميته گفت‌وگوي اديان اين كشور و سازمان زنان فاطمه الزهرا (س)، دور دوم گفت‌وگوهاي ديني بين اسلام و مسيحيت را در زيمبابوه برگزار كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به دنبال موفقيت همايش منطقه‌اي گفت‌وگوي اديان در زيمبابوه كه سال گذشته برگزار شد، رايزني فرهنگي ايران در اين كشور با مشاركت كميته گفت‌وگوي اديان زيمبابوه و سازمان زنان فاطمه الزهرا (س)، مبادرت به برگزاري دور دوم گفت‌وگوهاي ديني بين اسلام و مسيحيت) در سطح ملي كرد.

اين دور از گفت‌وگوهاي ديني اسلام و مسيحيت با عنوان «اشتراك مساعي و بردباري ديني و نقش آن در توسعه اجتماعي و اقتصادي» در محل كالج آروپه، وابسته به كليساي كاتوليك زيمبابوه و با حضور حدود 70 نفر از گروه‌هاي مختلف مسيحي (كاتوليك، پروتستان، اونجليك، پنتاكستي) و مسلمانان شيعه و سني، برگزار شد و در پايان شركت‌كنندگان يك بيانيه 12 بندي صادر كردند.

محسن شجاع‌خاني، رايزن فرهنگي ايران در زيمبابوه، در اين دور از گفت‌وگوها با قرائت ترجمه فرمايش مقام معظم رهبري در خصوص هدف از گفت‌وگوهاي ديني، توضيحاتي درباره تفاوت ميان مجادله، مباحثه و گفت‌وگو ارايه كرد. وي سپس ابراز كرد: موفقيت همايش سال گذشته و استقبال از آن زمينه‌ساز اين دور از گفت‌وگوها شد.

وي در ادمه تعاريفي از كليدواژه‌هاي عنوان همايش ارايه داد و عنوان كرد: تحقيقات نشان مي‌دهد در جوامعي كه بردباري ديني در آنها بيش‌تر است، رشد و توسعه اجتماعي و اقتصادي از اهميت بالايي برخوردار بوده و چشم‌گيرتر هم هست.

شجاع‌خاني همچنين افزود: مطمئن هستم با من هم عقيده هستيد كه هدف از همايش امروز به رخ كشيدن دانش و اطلاعتمان به يكديگر و ارايه الگوهاي پيچيده از توسعه اجتماعي نيست؛ بلكه هدف اين است به خودمان تذكر دهيم كه با بردباري ديني و اشتراك مساعي ميان گروه‌هاي ديني مي‌توان سرنوشت جامعه را در جهت بهتر و بالاتر رفتن تغيير داد.

سخنران بعدي سرفيم كيكوتيس، اسقف اعظم كليساي ارتدوكس يونان در آفريقا بود كه در بخشي از سخنان خود گفت: عدم بردباري ديني موجب بروز افراطي‌گري در جامعه مي‌شود و حتي فرق مختلف يك دين را به جان هم مي‌اندازد و اين امر به خوبي در جوامعي مانند سومالي و اوكراين قابل مشاهده است.

وي افزود: در جهان امروز ديگر جاي هيچ ترديدي نيست كه گروه‌هاي مختلف ديني بايد دست در دست يكديگر به حل مشكلات اجتماعي و حتي اقتصادي جامعه خود بپردازند و دولت‌ها نيز بايد آنها را در اين امر حمايت كنند.

كشيش نگاور مالونگا، بنيانگذار و رييس شبكه مسيحي تهيلا، سخنران بعدي همايش بود كه در مقاله خود اشاره به اين مطلب داشت كه در كشورهايي كه اشتراك مساعي و بردباري ميان قوميت‌هاي ديني وجود دارد و دولت‌ها نيز از اين همگرايي حمايت مي‌كنند، معضلات اجتماعي و اخلاقي در حداقل قرار دارد.

وي تأكيد كرد كه نمونه بارز اين مسأله ايران است كه توسعه اجتماعي و اقتصادي آن ريشه در نظام اين كشور دارد كه اصول اوليه آن از دين برگرفته شده و در عين‌حال بردباري ديني در جامعه اين كشور در حد اعلاي خود است.

نگارو مالونگا افزود: سازمان‌هاي بين‌المللي بايد نقش جدي‌تري در بردباري ديني در جوامع مختلف ايفا كنند تا از اين طريق توسعه اجتماعي و اقتصادي در كشورها محقق شود.

چهارمين سخنران دور دوم گفت‌وگوهاي ديني در زيمبابوه كشيش داچ، رييس كليساهاي كتاب مقدس و از اعضاي كليسا اونجليك زيمبابوه بود. وي نيز در سخنان خود تأكيد كرد كه همزيستي مسالمت‌آميز ميان مسلمانان و مسيحيان، يكي از عوامل بسيار تأثيرگذار بر توسعه اجتماعي و اقتصادي جامعه است.

وي گفت: گروه‌هاي مختلف ديني بايد به جاي تعارضات، با بردباري، همكاري و اشتراك مساعي، انرژي خود را در خدمت مسايل اجتماعي نظير آموزش، بهداشت و رفاه اجتماعي قرار دهند.

وي همچنين به اين موضوع اشاره كرد كه گروه‌هاي مختلف ديني مي‌بايست در كنار يكديگر آمده و ضمن تأكيد بر اهميت بردباري ديني در ميان پيروان خود و آگاه‌سازي آنها از مضرات افراطي‌گري ديني، نقش تعيين‌كننده‌اي در توانمندسازي همه‌جانبه جامعه ايفا كنند.

حجت‌الاسلام علي مهدوي كه از سوي مركز بين‌المللي تبليغ سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي براي شركت در مراسم دهه محرم به زيمبابوه اعزام شده بود، سخنران اول بخش دوم همايش (نوبت بعد از ظهر) بود كه مقاله‌اي تحت عنوان «شباهت‌ها و مشتركات ميان اسلام و مسيحيت» ارايه داد.

در اين مقاله كه همزمان با پاورپوينت نيز نكات مورد بحث نشان داده مي‌شد، حجت‌الاسلام مهدوي در مورد مشتركات و شباهت‌هاي دو دين ابراهيمي اسلام و مسيحيت در موضوعات مختلف توضيح داد. موضوعاتي از قبيل: هدف از خلقت انسان، رحمت خداوند، رابطه خدا و انسان، اخلاق ديني، مقوله حجاب و غيره.

جوزف پاگانگا، از شوراي كليساهاي آپوستوليك زيمبابوه هم دومين سخنران بخش بعداز ظهر برنامه بود كه با اشاره به چالش‌هاي اجتماعي و اقتصادي جامعه زيمبابوه، گفت: اشتراك مساعي مسلمانان و مسيحيان در زمينه‌هاي مختلف مي‌تواند نتايج بسيار خوبي در رفع معضلات موجود داشته باشد.

وي همچنين پيشنهاد كرد كه جلسات گفت‌وگو ميان پيروان اديان و مذاهب مختلف در زيمبابوه به صورت مستمر برگزار شود تا از اين رهگذر روح همكاري و اشتراك مساعي در جامعه گسترش يابد.

آخرين سخنران بخش بعداز ظهر اين همايش شيخ عبدالله ماكوينجا، بنيانگذار و رييس مركز اسلامي فاطمه الزهرا (س) بود كه در مقاله خود ضمن اشاره به توهمات ايجاد شده در مورد اسلام، گفت: اين مسأله باعث شده كه حتي برخي از متفكران غربي نيز اسلام را مساوي با عدم بردباري و افراطي‌گري قلمداد كنند.

وي افزود: اسلام مشوق بردباري و همزيستي مسالمت‌آميز در ميان پيروان اديان مختلف است و اين مسأله به خوبي در آموزه‌هاي اسلامي مشخص است.

ماكوينجا با قرائت آيه 64 سوره مباركه آل عمران و ترجمه انگليسي آن بيان كرد: در آموزه‌هاي اسلام پيروان اديان مختلف بايد در كمال احترام، همدلي و به دور از پرخاشگري با يكديگر به گفت‌وگو بپردازند و حقوق يكديگر را رعايت كنند و با نظر به اشتراكات اصولي و رفتاري در كنار هم، زندگي مسالمت‌آميز داشته باشند و بدين ترتيب شرايط لازم براي رشد و توسعه اجتماعي و اقتصادي را فراهم آورند.

انتهاي پيام/


٠٩:٠١ - يکشنبه ١٠ آبان ١٣٩٤    /    شماره : ٦٣٩٩٣٩    /    تعداد نمایش : ٣٣٤٥خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.