English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٠٢ آبان ١٤٠٠
اخبار > اثبات اهمیت و تأثیر زبان فارسی در گویش مردم منطقه جلاوان از روی سنگ قبر


  چاپ        ارسال به دوست

در کویته مطرح شد؛

اثبات اهمیت و تأثیر زبان فارسی در گویش مردم منطقه جلاوان از روی سنگ قبر

کتاب «نقش‌های ناپیدای جلاوان» نوشته سلطان احمد شاهوانی به خوبی به اهمیت منطقه جلاوان در تمدن دو هزار و ششصد ساله قبل از میلاد منطقه بلوچستان پرداخته و به اهمیت و تأثیر زبان فارسی در گویش مردم منطقه جلاوان از روی اشعار فارسی سنگ قبر نیز اشاره دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب «نقش‌های ناپیدای جلاوان» نوشته سلطان احمد شاهوانی با شرکت جمعی از رؤسای آکادمی براهوی و اساتید دانشگاه بلوچستان و احزاب مختلف در سالن همایش پرس کلوپ برگزار شد.

در این مراسم، سخنرانان به اهمیت این کتاب و جایگاه علمی آن در معرفی اکتشافات باستان شناسی و تاریخچه منطقه جلاوان پرداختند و در اهمیت آن برای نقش تمدن سازی بلوچستان در گذشته‌های دور اشاره کردند.

همچنین، تأکید داشتند: بلوچستان مهد تمدن و فرهنگ باستان است و این کتاب آن عده از اماکن باستانی منطقه جلاوان را با تصاویر محل توضیح می‌دهد که تاکنون مورد بررسی باستان شاسان ملی و بین‌المللی قرار نگرفته و در باره آن چیزی نوشته نشده است.

سخنرانان همایش این کتاب را مطابق با معیارهای بین‌المللی عنوان کردند و گفتند: با انتشار این کتاب، درب جدیدی بر روی باستان شناسان جهان در منطقه جلاوان باز شده تا تمدن‌های کشف نشده این منطقه بزرگ به جهانیان معرفی شود.

سخنرانان ضمن قدردانی از زحمات نویسنده کتاب آن را سرمایه گران‌بهای علمی برای نسل‌های آینده دانستند و گفتند: این کتاب فرصت‌های جدیدی را برای پژوهش و مطالعه تمدن سرزمین جلاوان فراهم می‌آورد.

سلطان احمد شاهوانی، نویسنده این کتاب که آن را حاصل زحمات 32 ساله خویش در تحقیق و تفحص در منطقه جلاوان می‌داند، اظهار کرد: این اثر تنها یک بخشی از کار را به اکمال رسانده و کارهای بیشتری باید روی تمدن جلاوان انجام داد. در این کتاب اماکن باستانی جلاوان به تصویر کشیده شده و معرفی شده است که تاکنون مورد بررسی باستان شناسان ملی و بین‌المللی قرار نگرفته‌اند.

وی در سخنان خود، افزود: 32 سال پژوهش تجربه دشوار و اما لذت بخش بود و کار بر روی جلد دوم این کتاب به زودی آغاز خواهد شد.

تأثیرگذاری زبان فارسی بر تمدن و گویش ایالت بلوچستان

سید حسین تقی‌زاده، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ کشورمان در کویته پاکستان از دیگر سخنرانان این مراسم، مطرح کرد: تحقیقات باستان شناسی به خوبی نشان می‌دهد که تمدن منطقه بلوچستان، تمدن پایه برای تمدن سند بوده است و اگر تمدن دره سند در هزاره سوم پیش از میلاد در دو شهر موهنجودارو در منطقه لارکانه ایالت سند و تمدن هاراپا در کنار رود راوی در ایالت پنجاب و منطقه مولتان درخشانی خاصی داشته است و در زمره اولین سکونت گاه‌های شهری بزرگ در کل قاره‌ها شده است، ریشه در فرهنگ بلوچستان عصر نوسنگی دارد.

وی افزود: محور دوم تمدن ایالت بلوچستان با تمدن شهر سوخته در سیستان و بلوچستان  ایران، گویای مشترکات فرهنگی ایران و پاکستان است و منطقه بلوچستان در تمدن سازی در منطقه شبه قاره اهمیت ویژه‌ای دارد.

تقی‌زاده یادآور شد: سنگ نوشته‌های فارسی که در کتاب آقای شاهوانی به خوبی به آن اشاره شده است و همچنین، دیگر آثار باقیمانده که به زبان فارسی است، گویای تأثیرگذاری زبان فارسی بر تمدن و گویش این خطه داشته است.

وی به مظاهر تمدنی در تمدن‌های بشری امروز اشاره کرد و گفت: مظاهر تمدنی در تمدن‌های بشری امروز شامل تحول‌های صورت گرفته در معماری و ساختمان سازی، ساختارهای مختلف شهری و شهرنشینی و قانون گرایی و بوجود آمدن مراکز علمی و دانشگاهی و علم و ادب و تکنولوژی و فن آوری‌های کنونی، همه بیان کننده آن است که پیشرفت‌های تمدنی اگر چه سبب آسایش و رفاه در زندگی شهری بشر بوده است، ولی اوج این تمدن زمانی است که با خالق هستی پیوند بخورد و آثار تربیتی و تمدنی این پیوند خلق برادری و برابری و رفع ظلم و در نتیجه آرامش در زندگی بشری خواهد بود که سبب تبدیل شدن موشک‌ها به قلم خواهد شد.

مسئول خانه فرهنگ کشورمان در کویته تأکید کرد: اگر بخواهیم گذشته این منطقه را بهتر بشناسیم و آن را سکوی پرش برای رسیدن به تمدن‌های امروزی و بلکه بالاتر قرار دهیم زبان فارسی از جایگاه ویژه‌ای در شناساندن گذشته این سرزمین دارد که آقای شاهوانی با اشعار فارسی که به زیبایی بر روی سنگ قبرهای چند صد قرن پیش نوشته شده است به آن اشاره کرده‌اند.

بنابر اعلام این خبر، کتاب «نقش‌های ناپیدای جلاوان» به خوبی به اهمیت منطقه جلاوان در تمدن دو هزار و ششصد ساله قبل از میلاد منطقه بلوچستان پرداخته و مظاهر تمدنی آن زمان از قبیل ظروف و نقوش و خطاطی‌هایی که با استفاده از خلق نقش بوده و شامل جواهرات و ابراز آلات سنگی و سفالی می‌شود، به تصویر کشیده است. سپس، تاریخچه‌ای از منطقه جلاوان و مناطق گردشگری آن را به خواننده می‌آموزد. زبان این کتاب انگلیسی است و به اهمیت زبان فارسی و تأثیر آن در گویش مردم منطقه جلاوان از روی سنگ قبر نوشته‌های فارسی نیز اشاره دارد.

انتهای پیام/ص


١٣:٣٣ - سه شنبه ٢٨ ارديبهشت ١٤٠٠    /    شماره : ٧٦٩٥٥٥    /    تعداد نمایش : ٥٠٨خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.