English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
اخبار > تجلیل از پرفسور برادزه برگزیده یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی


  چاپ        ارسال به دوست

در گرجستان برگزار شد؛

تجلیل از پرفسور برادزه برگزیده یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی

وبینار  ایران شناسان گرجی با سفیر و رایزن فرهنگی و تجلیل از پرفسور برادزه برگزیده یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،نشست ایران شناسان گرجستان با حضور تعدادی از ایران شناسان ، شرق شناسان،اساتید دانشگاه های گرجستان ، قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان  و حمید مصطفوی رایزن فرهنگی کشورمان با هدف آشنایی و تبادل نظر ایرانشناسان گرجی با سفیر جدید کشورمان و تجلیل از خدمات پرفسور برادزه و مرحوم جمشید گیوناشویلی ایران شناس و سفیر سابق گرجستان در ایران ، بدلیل محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا در محیط مجازی برگزار شد .

در آغاز نشست ابتدا حمید مصطفوی رایزن فرهنگی ضمن خیر مقدم به ایرانشناسان، وحضار محترم حاضر درجلسه  از زحمات قوام شهیدی سفیر پیشین در طول خدمت در کشور گرجستان تشکر کرد و  با اشاره به سوابق مدیریتی، دیپلماتیک و کارشناسی قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و نقش و جایگاه ایران شناسان گرجی ، از سفیر جدید کشورمان خواست تا سخنان و دیدگاه های خود را در ارتباط با مطالعات ایران شناسی و ایرانشناسان گرجی بیان نمایند .

قاسمی سفیر جمهوری اسلامی ایران در گرجستان ضمن خیر مقدم و تشکر از خدمات ایران شناسان در گرجستان و حضور آنان در این نشست ؛ با اشاره به موقعیت قرار گرفتن ایران و گرجستان در یک منطقه جغرافیایی و فرهنگی ، وجود پیوندهای تاریخی و فرهنگی دو کشور را در توسعه روابط دوجانبه مهم دانست و از ایرانشناسان گرجستان خواست تا جلسات هم اندیشی درخصوص مسائل و موضوعات مهم و با اهمیت روابط دوجانبه هر دو ماه یکبار در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران تشکیل گردد و ایران شناسان تجارب علمی خود را در قالب یادداشت تدوین و نشر نمایند؛ همچنین سفیر کشورمان بر اهمیت تعاملات دانشگاهی تاکید کرد و نقش ایران شناسان را در این زمینه مهم دانست و از آمادگی سفارت برای اعزام تعدادی از ایرانشناسان به ایران و برگزاری نشست های سالانه با طرف های ایرانی خبر داد ؛ سپس از خدمات پرفسور برادزه و مرحوم جمشید گیوناشویلی تقدیر و تشکرکردند .

در ادامه رایزن فرهنگی از رؤسای کرسی های ایران شناسی خواست تا گزارشی از وضعیت کرسی های ایران شناسی و زبان فارسی در دانشگاه ارائه نمایند که در این ارتباط ،نمادی بارتایا رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه کوتایسی،خانم تئا شورغایا رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه تفلیس ، خانم صوفیا گاگوشیدزه مسئول بخش زبان فارسی و ایران شناسی دانشگاه ایلیا صحبت کردند و گزارشی کوتاه از سابقه تاسیس کرسی و روند فعالیت های آموزشی و پژوهشی کرسی ها و نحوه همکاری و تعامل خوب خود با رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران ارائه نمودند .

در ادامه نشست حمید مصطفوی رایزن فرهنگی کشورمان گفت : مطالعات ایران شناسی در مراکز علمی و تحقیقاتی گرجستان نقش بسیار مهمی در توسعه روابط فرهنگی و علمی دو کشور داشته و دارد.

وی افزود : کرسی مطالعات ایران شناسی در دانشگاه ایوانه جاواخویشویلی تفلیس بیش از یک قرن سابقه فعالیت دارد و در سال های بعد کرسی های ایران شناسی و زبان فارسی در دانشگاه های کوتایسی ، گرجستان و ایلیا نیز دایر گردید. مصطفوی اظهار داشت : جایگاه و اهمیت ایران در نزد گرجی ها بر کسی پوشیده نیست بنابراین می توان گفت که کرسی های ایران شناسی در دانشگاه گرجستان در طول سالیان گذشته، با درک ضروریات، مقتضیات، محدودیت ها و مشکلات ، در مسیر تکاملی راه خود را پیموده است لذا شناخت این سنت دیرینه و نقش ایران شناسان گرجستان برای ما ایرانیان امری ضروری به شمار می رود.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود پرواضح است که این میراث های گرانبها که هر کدام به مثابه گنجی عظیم در برابر ما است براحتی بدست نیامده اند و در یک سنت صد ساله عملی سرشار از فعالیت آکادمیک، فراهم آمده ، بالیده ، فربه شده و به این شکل موجود سر برآورده است.

مصطفوی اظهار داشت : آگاهی از ظرفیت های مراکز ایران شناسی در گرجستان و رفع موانع و مشکلات فراروی آنها که در حال حاضر با کاهش دانشجویان رشته ایرانشناسی و زبان فارسی مواجه هستیم ، حوزه وسیعی از تعاملات و همکاری های علمی و دانشگاهی دو کشور را فراهم خواهد کرد و از سوی دیگر شناخت و معرفی بایسته ی ابعاد و زوایای پنهان و کمتر شناخته شده مکتب ایران شناسی در گرجستان می تواند قدردانی ما را از زحمات آن دسته از ایرانشناسان که عمری را در راه شناخت ایران صرف کردند و سهمی در معرفی فرهنگ و تمدن ما درگرجستان و جهان داشتند، نشان دهد.

 در ادامه میرزایی دبیر جشنوراره بین المللی فارابی در ارتباط با جایکاه و اهمیت جشنواره بین المللی فارابی و خدمات برجسته و ممتاز پرفسور «گریگول برادزه» استاد گرجی مطالعات ایرانشناسی برگزیده یازدهمین جشنواره بین المللی فارابی را برشمردند و پس از آن نیز آقای برادزه ضمن تقدیر از سفیر، رایزن فرهنگی و مسئولین قدر شناس ایران که همواره خدمات ایران شناسان گرجی را مورد توجه قرار داده اند صحبت کردند .

در پایان جلسه به صورت حضوری لوح تقدیر رئیس جمهور، دبیر جشنواره ، فرش ابریشم ، صنایع دستی و سایر هدایا و نشان جشنواره را به نمایندگی از جشنوار به آقای برادزه و لوح تقدیر ازخدمات مرحوم جمشید گیوناشویلی به مناسبت سالگرد درگذشت ایشان به دختر مرحوم دکتر هلن گیوناشویلی اهدا گردید .

انتهای پیام/م


١٩:٢٥ - پنج شنبه ٢٨ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ٧٦٦٣٤٦    /    تعداد نمایش : ١٣٦٤خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.