English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٦ آبان ١٤٠٠
اخبار > لزوم معرفی بزرگان و مفاخر ادبی به نسل آینده


  چاپ        ارسال به دوست

سفير ایران در ترکمنستان تأکید کرد؛

لزوم معرفی بزرگان و مفاخر ادبی به نسل آینده

ارباب خالص در مراسم بزرگداشت شاعر بزرگ ایرانی حكيم نظامي گنجوي گفت: ما به عنوان ميراث دار بزرگان و مفاخر ادبی كه در گذشته در اين كره خاكي زندگي مي‌كرده‌اند، وظيفه داريم ياد و خاطره آنها را زنده نگه داريم و اين ميراث را به نسل‌ آینده منتقل کنیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، مراسم بزرگداشت شاعر نامي ايران نظامي گنجوي با حضور غلام عباس ارباب خالص، سفير، نويد رسولي، سرپرست رايزني فرهنگي ايران در عشق آباد، فارسي‌آموزان و علاقه‌مندان به ادب و هنر در سالن اجتماعات این نمایندگی فرهنگی برگزار کرد.

در این مراسم، غلام عباس ارباب خالص در سخنانی، علاقه جوانان تركمن به حضور در محافل ادبي و نيز حضور فارسي‌آموزان رايزني فرهنگي و مشاركت آنها در چنين برنامه‌هايي را مايه مباهات و زمینه ساز آشنایی بیشتر آنها با مفاخر ادبی ايران دانست.

سفیر کشورمان ادامه داد: آموزه‌هاي فرهنگي و ادبي از ويژگي‌هايي است كه خداوند متعال در نهاد بشر قرار داده است تا از آن بهره ببرد. مفاهيمي كه در بطن اشعار شاعراني همانند نظامي گنجوي وجود دارد، مفاهيمي قابل ستايش است و با كمي تأمل در اين مفاهيم مي‌توان به اعماق تفكر نظامي پي برد.

وی ضمن اشاره به مختوم قلي فراغي، شاعر بزرگ تركمن افزود: ايران در حوزه زبان و ادبيات فارسي شعراي بزرگي دارد. همان گونه كه اشعار شعراي فارسي زبان نظير نظامي براي زندگي انسان‌ها كارگشا است، اشعار مختوم قلي نيز اين گونه است.

ارباب خالص در بخشي ديگر از سخنان خود با اشاره به بزرگداشت مختوم قلي فراغي در سال 2024 كه به ابتكار قربانقلي بردي محمداُف رئيس جمهوري تركمنستان برگزار مي‌شود و تأكيد بر اين كه مفاخر ادبي و شخصيت‌هاي فرهنگي هر جامعه‌اي جزو ميراث فرهنگي آن جامعه هستند، اظهار کرد: ما به عنوان ميراث دار بزرگان و مفاخر ادبي كه در گذشته در اين كره خاكي زندگي مي‌كرده‌اند، وظيفه داريم ياد و خاطره آنها را زنده نگه داريم و اين ميراث را به نسل‌ آینده منتقل کنیم.

سفیر کشورمان با اشاره به برگزاري بزرگداشت شاعراني همچون نظامي گنجوي كه در زندگي انسان‌ها در دوره‌هاي مختلف تاريخي، بسيار مؤثر بوده‌اند، گفت: يكي از مهم ترين وظايف ما تجليل از شاعران و احياي اشعار و آثار آنها است چرا كه آنها در شكل گيري باورهاي اجتماعي ما نقش بسزايي را ايفا كرده‌اند.

نويد رسولي، سرپرست رایزني فرهنگی کشورمان در سخنانی با اشاره به نظامي گنجوي گفت: شاعران آسماني بعد از انبياء از رحمت‌ها و نعمت‌هاي خداوندي هستند چرا كه هاديان طريق اند و سخنان و اشعار آنها مايه دلخوشي و شادي انسان‌ها است. وقتي ما شعر شاعراني چون نظامي گنجوي را مي خوانيم ما را از عالم مادي به عالم معنوي مي‌برد.

وی افزود: برخي نظامي را معجزه زمان خود و اشعار او را معجزه‌اي در نوع خود مي‌دانند. البته شعراي ايراني ديگر از جمله سعدي، مولانا، حافظ كه بعد از نظامي مي زيسته‌اند در واقع دنباله رو او بوده اند.

سرپرست رایزني فرهنگی کشورمان در بيان مقام مخزن الاسرار نظامي گفت: از چهارصد كتابي كه پس از مخزن الاسرار نوشته شده مثل مطلع الانوار، روضه الانوار، تحفه الاحرا و ... هيچ كدام مقام مخزن الاسرار را پيدا نكرده است و همگي به نظامي به چشم استاد و پيشرو نگاه مي‌كرده‌اند.

وی با اشاره به اينكه نظامي يك فرهنگ است يعني مجموعه‌اي از معارف پيشينيان ما است، گفت: نظامي در كتاب‌ها و اشعار خود به همه حوزه‌ها نظير روانشناسي، جامعه شناسي، حقوق، زيبايي شناسي و ... وارد شده است.

نويد رسولي در ادامه، افزود: نظامي به زبان فارسي خدمت زيادي كرده و به اندازه اي توانا بوده است كه درباره هر چه مي خواسته، مي توانسته سخن بگويد. او همچنين در اشعارش با استفاده از يك لغت و بيان آن به انحاء مختلف، انسان را به حيرت وامي دارد.

سرپرست رایزني فرهنگی کشورمان در پايان سخنان خود با اشاره به شعر «سان بولسام» مختوم قلي فراغي شاعر بزرگ تركمن و نيز آشنايي او با شاعران فارسي زبان و عرفاني بزرگ ايران گفت: مختوم قلي فراغي در اين شعر با تمجيد از شاعراني چون خيام نيشابوري، نظامي گنجوي، فردوسي، حافظ، مولانا و... آرزو مي‌كند كه در زمره آنها باشد.

عباس کرخی، کارشناس شعر و موسیقی ایرانی به عنوان سخنران بعدي این مراسم ضمن توضیح درباره زندگی نظامي گنجوي و آثار او، حاضران را با داستان‌ها و برخی نکات نغز در اشعار این شاعر بزرگ آشنا کرد.

خواندن مقالات و اشعاري از اين شاعر بلند آوازه ایرانی توسط 17 نفر از جوانان تركمني كه زبان فارسي را در رايزني فرهنگي آموخته‌اند، از دیگر بخش‌های این مراسم بود که بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

انتهای پیام/ص


١٦:٣٨ - پنج شنبه ٢١ اسفند ١٣٩٩    /    شماره : ٧٦٦٠٢٥    /    تعداد نمایش : ١٤٢٩خروج
 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.