English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

با پیام تصویری وزیر امور خارجه؛

نشست مجازی «ایران امروز» در ژاپن برگزار شد

به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و در ادامه سلسله نشست‌های تخصصی رایزنی فرهنگی ایران در ژاپن، سمینار مجازی «ایران امروز» با حضور بیش از 80 نفر از علاقه مندان ژاپنی و جمعی از ایرانیان مقیم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در این برنامه که پیام تصویری ظریف، وزیر خارجه کشورمان با زیرنویس ژاپنی به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی پخش شد، سفیر ایران در ژاپن ضمن تبریک سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تقدیر از رایزنی فرهنگی برای برپایی این برنامه گفت:42 سال پیش به دنبال یکی از مردمی ترین قیام های معاصر جهان، انقلاب اسلامی ایران، با جانفشانی های مردم و تحت رهبری بزرگ مرد تاریخ، حضرت امام خمینی (ره) به پیروزی رسید و استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی سه خواستۀ اصلی ملت ایران، برآمده از شعارهای مردم در جریان انقلاب اسلامی بود محقق گردید که در طول بیش از چهار دهۀ گذشته، دولت و ملت ایران برای تحقق آنها ایثار و فداکاری های فراوانی کرده است.

رحمانی موحد افزود: نهضت مردمی ایران، منشأ دگرگونی های عظیم و شگرفی در عرصه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی بوده، علیرغم شرایط دشوار ناشی از جنگ تحمیلی، تحریم ها و تروریسم اقتصادی، همچنان به صورت بالنده به مسیر خود ادامه داده و توانسته به دستاوردهای بزرگی در عرصه های مختلف به ویژه در زمینه علم و نوآوری دست یابد. جمهوری اسلامی ایران با اتخاذ سیاستی مستقل و برخاسته از استقلال، تعامل سازنده با جهان را مبتنی بر نفی هرگونه ظلم پذیری و فشار حداکثری در سرلوحه سیاست­های خود قرار داده و در این مسیر یک سیاست خارجی مستقل، فعال و مبتکرانه منطبق بر سه اصل عزّت، حکمت و مصلحت و در عین حال استوار بر دو ستون مستحکم و خدشه ناپذیر عدم مداخله در امور دیگران و عدم اجازه به مداخلۀ دیگران در امور داخلی کشور را در پیش گرفته است.

وی با تاکید بر این که جوانان سه نسل انقلاب تاکنون، پرچمدار توفیقات و پیشرفتهای ایران در عرصه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی، علمی و فن آوری بوده اند افزود: جمهوری اسلامی ایران در کنار نفی سلطه جویی و سلطه پذیری، با احترام به قوانین و موازین بین المللی و توجه به اصل حاکمیت ملی کشورها، به سرنوشت مشترک برای کل جامعۀ بشری معتقد بوده و نقش بی بدیلی در تامین ثبات و امنیت منطقه و جهان با جانفشانی قهرمانانه در صف مقدم مبارزه با پدید­ه­های شوم تروریسم، افراط­گرایی و قاچاق مواد مخدر و پرداخت بهای سنگین معنوی و مادی ایفاء‌کرده است. در همین راستا، یاد و خاطره قهرمان ملی و فراملی مبارزه با تروریسم و افراط­گرایی، شهید قاسم سلیمانی و همه شهدایی که جان خود را در این ‌راه فدای تامین صلح و امنیت در منطقه و جهان کردند، گرامی می­داریم. ایران امروز در سایۀ استقلال و خودباوری انقلاب اسلامی و علیرغم تمامی فشارهای خارجی، دستاوردها و توفیقات فراوانی در زمینه های، اجتماعی، فرهنگی، هنری،علمی، پژوهشی، صنعتی، دفاعی و فن آوری به دست آورده که  حاصل مقاومت کم نظیر ملت و تلاش شبانه روزی متخصصین ایرانی بوده است.

سفیر ایران در ژاپن با اشاره به برخی آمار و ارقام پیشرفت ها و موفقیت های ایران گفت: پیشرفت های غرور آفرین در صدها زمینه برتر از جمله هوا ـ فضا، هسته ای، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، صنایع دفاعی، کوانتوم، شبیه سازی و ژنتیک، طب و دارو، پیوند اعضا و تولید کیت های تشخیص کوویدـ19 و واکسن آن در سطح جهانی و ... برگ زرین و سند افتخاری برای مردم پر افتخار ایران است که رمز موفقیت آنها استقلال ، مقاومت و خودباوری بوده است.

در این نشست دیوسالار رایزن فرهنگی کشورمان در ژاپن نیز در سخنانی با تاکید بر پیشرفت ها و توسعه ایران امروز گفت: انقلاب اسلامی ایران و حرکت مردم ایران برای این که بتوانند حق تعیین سرنوشت و امور کشور خود را در دست بگیرند یکی از مهم­ترین و مردمی ترین رخدادها و تحولات تاریخ معاصر ایران و جهان بوده که با نفی هر گونه دخالت خارجی در امورات کشور محقق گردیده و تا به امروز ادامه دارد و پیشرفت های بی نظیری در حوزه های مختلف علمی، فناوری، تکنولوژی و رشد و توسعه کشور به ارمغان آورده که همگی آنان توسط مردم ایران به دست آمده است.

دیوسالار به تلاش برخی رسانه ها برای ایجاد ایران هراسی اشاره کرد و افزود: واقعیت های امروز ایران با آنچه برخی از رسانه ها بیان می کنند متفاوت است. وظیفه رسانه این است که واقعیت ها را به درستی بیان کند ولی شاهد هستیم که برخی از آنان به ابزار سیاسی مبدل شده و در مورد ایران تلاش می کنند تا واقعیت ها را نادیده گرفته و غیر واقعی به مردم جهان معرفی کنند اما بسیاری از محققان، اندیشمندان، ایران شناسان و دوستان ژاپنی که به ایران سفر کرده اند و یا در مورد آن اطلاعات جامعی دارند اذعان می کنند که ایران یکی از کشورهای توسعه یافته، پیشرفته و با مردمی بسیار خونگرم و صمیمی است که در کنار یکدیگر در تلاش هستند کشور خود را بسازند و شما برخی از این دیدگاه ها را از طرف سخنرانان ژاپنی در این جلسه دریافت کردید.

در این نشست، حجت الاسلام ساوادا اسلام شناس ژاپنی و مترجم قرآن کریم به زبان ژاپنی هم در سخنانی با تاکید بر این که در خصوص ایران امروز صحبت خواهد کرد گفت: جمعیت ایران پیش از انقلاب حدود ۳۵ میلیون نفر بود و امروز بیش از ۸۳ میلیون نفر است و این در حالی است که نرخ سواد در قبل از انقلاب کمتر از ۴۰ درصد بود، اما امروز به بیش از ۸۵ درصد رسیده و همه کودکان باید به مدرسه بروند  و نکته مهم این است که خانواده های ایرانی نسبت به آموزش فرزندان خود به شدت علاقه دارند و مردم ایران از علوم و فن‌آموری استقبال می کنند و بسیاری از آنان برای علوم انسانی اهمیت قائل هستند.

وی به توسعه ارتباطات و فناوری های هوشمند در ایران اشاره کرد و تاکید نمود: در این کشور بسیاری از فناوری ها رشد و توسعه داشته است و خانواده های ایرانی به ارتباط میان خود و رفت و  آمد با یکدیگر بسیار علاقه دارند و از این فناوری ها نیز در توسعه این ارتباطات بهره می گیرند.

در این نشست و توسط هیتوشی موریشیما نیز اطلاعاتی در خصوص پیشرفت ها و توسعه کشور با ارائه اطلاعات و ارقام مختلف در قالب پاورپوینت با معرفی و استفاده از کتاب صعود چهل ساله ارائه نمود و سپس تصاویری از برخی نمادهای توسعه ای در ایران و به ویژه تهران همچون تونل توحید، پل طبیعت و  ... را معرفی کرد.

در بخش دیگری از این برنامه، سه تن از ژاپنی های علاقه مند و مرتبط با ایران، برداشت ها و یافته های خود را با میهمانان به اشتراک گذاشتند.

شیگنوبو موریاما هنرمند ژاپنی و رئیس اسبق انجمن هنر زیبای گونئن گفت: متاسفانه پس از 11 سپتامبر بسیار تلاش شد تا نسبت به ایران تصویر غیر واقعی ایجاد شود و من برای اولین بار در سال 2007 نمایشگاهی را در ایران برگزار کردم و بسیاری از دوستان من نگران بودند و تصور می کردند که ایران کشور خطرناکی است اما این گونه نبود و نیست.

وی افزود: زمانی که به ایران رسیدم همه مردم با لبخند و صمیمیت از من استقبال می کردند و از آن روز تاکنون روابط نزدیکی با آنان دارم و باید تاکید کنم که پس از جنگ جهانی دوم  و توسعه و پیشرفت ژاپن، ایران بسیار نقش داشت و کشتی نیشومارو نماد همکاری این دو کشور در ان زمان بود.

در این نشست دکتر کازوئو سوگیئورا پزشک متخصص با ادای احترام به شهید قاسم سلیمانی به وجود اشتراکات فراوان فرهنگی میان ایران و  ژاپن اشاره کرد و گفت : ایران کشور دوم من هست و بسیار به مردم ایران علاقه دارم و مجددا شهادت سردار سلیمانی را به همه ایرانیان تسلیت می گویم.

وی به ارتباطات بیش از 30 ساله خود با ایرانیان اشاره کرد و گفت: از حدود سی سال قبل که ایرانیان به ژاپن می آمدند با آنان آشنا شدم و به عنوان پزشک کمک می کردم و متوجه شدم که ایرانی ها و ژاپنی ها بسیار به هم نزدیک هستند و دل مهربان و پر از محبت دارند.

در ادامه نیز کیکو چیکائوچی که سفرهای متعددی را به ایران داشته و در برخی روزنامه ها و رسانه های ژاپنی در خصوص ایران مطالبی را منتشر کرده است، برخی تجربیات خود به ویژه اشتراکات فرهنگی دو کشور را ارائه و تاکید کرد همواره برای توسعه روابط دو کشور فعالیت خواهد داشت.

در خلال این برنامه همچنین نماهنگ ها و تصاویری از سرودهای حماسی و انقلابی و حرکت مردم ایران به نمایش درآمد.

انتهای پیام/م


٠٧:٤٥ - 1399/11/26    /    شماره : ٧٦٤٨١٠    /    تعداد نمایش : ٦٣٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
انتخاباتی برای تعیین مفتی جدید قرقیزستان/کاندیداها چه کسانی هستند
مامنی برای عاشقان ادبیات
افتتاح مرکز اسلامی با حضور نمایندگان آمریکا و اروپا در صربستان
نمایش آثار فرهنگی و هنری ایران در تایلند
اعطای راتبه تحصیلی بنیاد سعدی به دانشجویان دانشگاه‌های قرقیزستان
برگزاری وبینار «در آستانه طلوع، مجاهدت و انتظار برای منجی» در ایتالیا
ترجمه و چاپ دفتر دوم مثنوی مولوی به زبان گرجی
علاقه‌مندم فرهنگ و ادب ایران زمین را به مردم یونان معرفی كنم
خواهان افزایش همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های ایران هستیم
رونمایی از کتاب «رومی خوانی: کتاب عشق و آیات عرفانی» در اندونزی
دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان آغاز شد
انتشار کلیپ‌های «ماه رمضان» و «شب‌های قدر» در فضای مجازی
انتشار کتاب «تاریخ روابط ایران و فرانسه از سده‌های میانی تاکنون»
معرفی زنجان در نمایشگاه‌ «پنجره‌ای به سوی ایران»
همکاری ایران و چین در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط ایران و چین
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین
  آیین اختتامیه ششمین جایزه جهانی اربعین با محوریت «سرداران مقاومت؛ حافظان امنیت اربعین» با حضور شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از نفرات برگزيده در پنج بخش عکس، فیلم حرفه‌ای، فیلم مردمی، سفرنامه و فعالان مجازی اربعین تجلیل به عمل آمد.

 • گرامیداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
  با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم گرامیداشت هفته پژوهش در حسینیه الزهرا(س) برگزار و از برگزيدگان هفته پژوهش و رایزنان برگزیده در حوزه‌های پژوهش و رصد و پایش محل مأموریت تقدیر به عمل آمد.

 • برگزاري دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و كليساي كاتوليك فيليپين
  دور هفتم گفت‌وگوی دینی مرکز گفتگوی ادیان و فرهنگ‌ها سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كليساي كاتوليك فيليپين با عنوان «نقش دين در سلامت انسان» (17 آذرماه) به صورت وبينار، برگزار و اندیشمندان مسلمان و مسیحی از دو کشور ایران و فیلیپین آراء خود را در زمینه موضوع سمینار تشریح كردند.

 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.