English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٠


  چاپ        ارسال به دوست

بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی؛

آغاز دوره جدید کووید ـ 19 در تاریخ بشر

شیوع بیماری کووید ـ 19 باعث به وجود آمدن ایجاد تغییرات در سبک زندگی، کاهش سرعت روند زندگی، خلوت شدن فضای عمومی و کاهش توجه به نیازهای مادی زندگی در تاریخ بشر شده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی ایران در آفریقای جنوبی؛ بیماری کووید ـ 19 پدیده‌ای طبیعی است. این عامل بیماری زا با چنان سرعتی گسترش می‌یابد که در طول تاریخ بشر سابقه نداشته است. شیوع این بیماری باعث به وجود آمدن دوره جدیدی در تاریخ بشر شده است. ترس از مرگ ناشی از این بیماری باعث ایجاد تغییرات در سبک زندگی، کاهش سرعت روند زندگی، خلوت شدن فضای عمومی و کاهش توجه به نیازهای مادی زندگی شده است.

همچنین، این مسئله باعث شده تا توجه به زندگی روانی یا روحانی بیشتر شود. در حالی که تلاش‌های علمی جدی و معتبری برای تولید واکسن‌های کارآمد و ایمن وجود دارد، واکسن هایی نیز با اهداف سودجویانه تولید می‌شوند. سردرگمی‌هایی که به عمد ایجاد شده‌اند، در فضای مجازی منفی حکمفرما است. آیا انگیزه های آنها بشردوستانه یا سودجویانه است؟

در حدود ماه مِی سال 2020، شرکت Gilead Science، که به عنوان شرکتی بیودارویی در نزدک نام برده شده است، به سرعت، توافق نامه هایی را با پنج شرکت در هند و پاکستان برای تولید و توزیع داروی آزمایشی رمدسیور (Veklury ®) در 127 کشور به امضا رساند.

طبق این توافق نامه ها، شرکت هایی، نظیر Cipla ،Hetero Labs ،Jubiliant Lifesciences، Mylan، Serum Institute و Ferozsons مجاز هستند تا زمانی که سازمان بهداشت جهانی، به طور رسمی، پایان شیوع بیماری کووید-19 را به عنوان یک وضعیت فوق العاده برای سلامت عموم اعلام نکرده یا واکسنی برای درمان یا پیشگیری از ابتلا به این بیماری تأیید نشده است، سیاست های قیمت گذاری مخصوص به خود را اتخاذ کرده و حق امتیاز را پرداخت نکنند. این راهکار بازاریابی هوشمندانه ای برای Gilead است که به دنبال افزایش ارزش سهام خود در NASDAQ و گسترش بازار خود بدون به خطر انداختن سرمایه مالی و انسانی خود می باشد. این شرکت تیم بازاریابی اجرایی جدیدی را برای استفاده از فرصت های تجاری کووید-19 تشکیل داده است. در آن زمان، Gilead با افت 3 میلیارد دلاری در سرمایه بازار خود مواجه شده بود.

با درس هایی که این شرکت از فشار مردمی جامعه مدنی برای افزایش دسترسی به داروی های هپاتیت C گرفته بود، این توافق نامه ها "مجوزهای داوطلبانه غیرانحصاری" نامیده شدند. آنها بیشتر کشورهایی با درآمد کم و متوسط را پوشش می دهند.

تحت فشار ترامپ، تاجری که به رئیس جمهور تبدیل شد، و بیگ فارما، سازمان غذا و دارو به سرعت به داروی Veklury اجازه "استفاده اضطراری" در بیمارستان ها را داد. شرکت Gilead اعلام كرد كه 1.5 میلیون دوز از آن را برای پوشش تعداد كمی از بیماران، یعنی حداکثر 280000 بیمار اهدا خواهد كرد. دولت ایالات متحده فروش آن را تضمین کرده است. سهام آن در نزدک سرمایه گذاران زیادی را به خود جلب کرد.

این شرکت در حدود هفتاد شعبه در 35 کشور، از جمله در آفریقای جنوبی، دارد. راهکار بازاریابی آن این است که 3.7 میلیارد انسانی که در سراسر جهان، خارج از مناطق تحت مجوز آن قرار دارند را به مصرف کننده داروهای خود تبدیل کند. اگر شرکت در مورد انگیزه های انسانی خود جدی بود، حق انحصاری و فناوری خود را به حوزه عمومی اهدا می کرد.

در چارچوب توافق سازمان بهداشت جهانی، دولت هند مجاز است "مجوزهای ضروری" را برای نسخه برداری از داروهای ثبت شده بدون رضایت شرکت صاحب اختراع را برای سایر شرکت ها صادر کند.  هند از منافع شرکت‌های عمومی خود محافظت خواهد کرد. اعلامیه اخیر موسسه سرم هند مبنی بر اهدای دارو به آفریقای جنوبی تنها یک حیله بازاریابی است. این شرکت داروی خود را به قیمت 100 روپیه هند به دولت هند می فروشد و در صورت فروش به صورت خرده فروشی، آن را به قیمت چند هزار روپیه، به مصرف کنندگان نهایی خواهد فروخت.

در مقابل انگیزه سودجویانه شرکت Gilead، انستیتو پاستور ایران که اکنون 101 سال دارد، یک مجمع عمومی بین المللی آنلاین از شبکه بین المللی پاستور را با عنوان "درس هایی از گسترش بیماری کووید-19" از 27 تا 30 آبان، در مرکز بحران برگزار کرد.

نمایندگان متخصص شرکت کننده از بلژیک، مراکش، برزیل، ویتنام، هنگ کنگ، کره جنوبی، لائوس، اروگوئه، سنگال، یونان، ماداگاسکار، فرانسه و ایران بودند.

این مجمع برای حل بحران تاریخی کوید -19 و پیش بینی بحران های مشابه در آینده یک رویکرد استراتژیک فراگیر و بین المللی داشت. برخی از چالش ها و فرصت هایی که در نظر گرفته عبارت هستند از:

1.     نقش انستیتوهای پاستور در جوامع محلی آنها در مواقع بحران سلامت: پشتیبانی و مشارکت متخصصین بهداشت عمومی: انتقال مهارت ها، نظارت، قدرت مانور و تحقیقات.

2.     چگونگی ترکیب اقدامات مربوط به حفظ فاصله اجتماعی، حفظ خدمات ضروری، پشتیبانی از مقامات دولتی و پویایی خلاقیت علمی را برای پاسخگویی به چالش های بحران در شرایط اضطراری.

3.     مشارکت و همکاری ملی برای توسعه با سایر مراکز تحقیقاتی برای پاسخگویی به بحران بهداشتی جاری.

4.     رویکردی سازمانی برای مطابقت با اولویت های تحقیق و بهداشت عمومی در مواقع بحرانی.

5.     در حوزه تحقیقات، به تعامل، همکاری و اطلاعات  کافی برای یافتن شرکا، بسترها و منابع مالی بسیار برای پاسخگویی و رفع کمبودهای فنی نیاز بود.

6.     نقش انستیتوهای پاستور در طی همه گیری بیماری.

7.     بررسی اقدامات مربوط به دوران همه گیری بیماری.

8.     برنامه ریزی برای آماده سازی و اولویت بندی تحقیقات در طول دوره شیوع بیماری و هماهنگی های مربوط به آن.

9.     ساماندهی سیستماتیک بانک اطلاعات پزشکی و سیاست بانکداری داده‌ها.

10. ارتباط با نهادهای شخص ثالث مانند بیمارستان ها، موسسات بهداشت عمومی، و وزارتخانه های دولتی و منابع موثر بودجه.

باید در نظر داشت که در تاریخ نهم دی 1399، یعنی حدوداً یک ماه پس از جلسه مجمع، ایران آزمایشات انسانی واکسن خود به نام کُووایران برکت را به عنوان بخشی از یک فرایند علمی آغاز کرد.

این یکی از هشت واکسنی است که تا به حال تهیه شده است. هفت واکسن دیگر در حال آزمایش حیوانی هستند که باید تا اوایل اسفند تکمیل شود. پنجم دی، بانک مرکزی ایران اعلام کرد که هزینه خرید 16.8 میلیون دوز واکسن را از COVAX پرداخت می کند که از اقدامات بین المللی سازمان بهداشت جهانی است که هدف آن اطمینان از دسترسی عادلانه همه کشورها به واکسن است. یک نیکوکار ایرانی به تنهایی 150000 دوز واکسن Pfizer-BioNTech را به هلال احمر ایران اهدا کرد.

کوبا یکی دیگر از کشورهایی است که مانند ایران منفعتی در تولید کووید-19 یا سایر واکسن ها ندارد. موسسه واکسن های Finlay آن در تاریخ هشتم دی گزارش پیشرفت آزمایشات بالینی دو واکسن خود به نام های Soberana 01 و Soberana 02 را منتشر کرد. هر دو نوع واکسن موفقیت آمیز بوده اند. این آزمایشات باید با توجه به این مسئله در نظر گرفته شوند که لیست وزارت بهداشت این کشور دارای 22 دارو است که برای درمان Covid-19 استفاده می شوند. آنها از عفونت پیشگیری نکرده یا آن را درمان نمی کنند اما سیستم ایمنی بدن را تحریک می کنند، واکنش به ویروس ها را بهبود می بخشند و عوارض را کاهش می دهند. آنها به کاهش میزان مرگ  ناشی از این ویروس کمک می کنند. داروی ضد ویروس اینترفرون آلفا 2b، نسخه ای از خانواده ای از پروتئین های موثر در سیستم دفاعی بدن به نام اینترفرون ها است که با هشدار به سلول های مجاور برای افزایش قدرت دفاعی ضد ویروسی، در برابر عفونت ها مقابله می کنند. این دارو از گسترش آنها از طریق تکثیر ویروسی در سلول‌های میزبان جلوگیری می کند. هیچ راهی آسان برای تولید واکسن وجود ندارد و فقط آزمایشات بالینی می توانند اثر بخشی، ایمنی و واکنش سیستم دفاعی بدن به واکسن کووید-19 را ثابت کنند. تعداد کمی از کشورها، مانند انگلیس و ایالات متحده آمریکا، بر اساس شواهد اولیه مبنی بر ایمن‌سازی و موثر بودن، برای واکسن ها، مجوز اضطراری صادر می کنند. برخی کشورهای دیگر، مانند چین و روسیه، بدون تکمیل مراحل آزمایشی، به واکسن ها مجوز می‌دهند.

در دی ماه امسال، حدود 66 واکسن آزمایشات بالینی بر روی انسان را طی کردند که 20 مورد از آنها به مراحل نهایی آزمایش رسیده اند. حدود 85 آزمایش واکسن در مرحله پیش بالینی، روی حیوانات انجام شده است.

هیچ یک از این آزمایشات یا بحث های بالینی شبکه بین المللی انستیتو پاستور در رسانه‌های اصلی غربی مورد توجه قرار نگرفته است. مردم به عنوان مخاطبان اخبار و مصرف کننده واکسن ها باید در مورد آنچه از رسانه‌های اصلی، که از ترس، ناامیدی و امید واقعی انسان بهره‌برداری می‌کنند، منتشر می‌شود، هوشیار باشند.

انتهای پیام/ص


٠٩:٥٩ - 1399/10/27    /    شماره : ٧٦٣٥٠٤    /    تعداد نمایش : ٩٧٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
خبرهاي مهم
انتخاباتی برای تعیین مفتی جدید قرقیزستان/کاندیداها چه کسانی هستند
مامنی برای عاشقان ادبیات
افتتاح مرکز اسلامی با حضور نمایندگان آمریکا و اروپا در صربستان
نمایش آثار فرهنگی و هنری ایران در تایلند
اعطای راتبه تحصیلی بنیاد سعدی به دانشجویان دانشگاه‌های قرقیزستان
برگزاری وبینار «در آستانه طلوع، مجاهدت و انتظار برای منجی» در ایتالیا
ترجمه و چاپ دفتر دوم مثنوی مولوی به زبان گرجی
علاقه‌مندم فرهنگ و ادب ایران زمین را به مردم یونان معرفی كنم
خواهان افزایش همکاری‌های علمی با دانشگاه‌های ایران هستیم
رونمایی از کتاب «رومی خوانی: کتاب عشق و آیات عرفانی» در اندونزی
دومین دوره هفته زبان و ادبیات فارسی در قرقیزستان آغاز شد
انتشار کلیپ‌های «ماه رمضان» و «شب‌های قدر» در فضای مجازی
انتشار کتاب «تاریخ روابط ایران و فرانسه از سده‌های میانی تاکنون»
معرفی زنجان در نمایشگاه‌ «پنجره‌ای به سوی ایران»
همکاری ایران و چین در پنجاهمین سالگرد برقراری روابط ایران و چین
دعا برای بیماران کرونایی/ همدلی و همراهی برای رفع مشکلات فراروی جامعه جهانی
تدوین سرفصل‌های آموزش زبان فارسی به عنوان زبان دوم خارجی در دانشگاه قفقاز
وبینار «وضعیت آموزش زبان فارسی در قرقیزستان؛ مشکلات و راهکارها»
حضور رایزن فرهنگی ایران در عراق در وبینار نمایشگاه اقدامات فرهنگی ـ هنری
فرهنگ و تمدن ايران مثال زدنی است
نشست مجازی «مهدویت در آیینه رمضان» در لاهور برگزار شد
نقش جوانان در آینده جوامع با الگوبرداري از جمهوری اسلامی ایران
مرمت کاشی کاری مسجد جامع هرات به دست هنرمندان افغانستانی/ خبرگزاری مهر
پدر داستان‌نویسی مدرن گرجستان درگذشت/ خبرگزاری مهر
کتاب «سیری در تاریخ اندیشه دینی هند» منتشر شد/ خبرگزاری مهر
انتشار کتاب «دانش و فن آوری در ایران» در الجزایر/ خبرگزازی مهر
اهدای کتب مرجع شیعی به کتابخانه اسلامی اسپانیا/ خبرگزاری مهر
ژاپن پیشرو در مطالعات ایران‌شناسی است/ خبرگزاری ایرنا
فصلنامه «ایران‌شناسی» با حال و هوای نوروزی/ خبرگزاری ایسنا
تقدیر از نویسنده آلمانی برگزیده کتاب سال/ خبرگزاری ایسنا

 

صفحه اصلي|پيوندها|تماس با ما