منو اصلی
اخبار > روسیه خواستار تعامل و هم‌افزایی با ایران در حوزه کتاب شد


  چاپ        ارسال به دوست

روسیه خواستار تعامل و هم‌افزایی با ایران در حوزه کتاب شد

بوریس یسنکین، رییس اتحادیه کتابفروشان روسیه در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان خواستار تعامل و هم‌افزایی با ایران در حوزه کتاب شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بوریس یسنکین، رییس اتحادیه کتابفروشان روسیه با مسعود احمدوند، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در روسیه دیدار و در باره راه‌های همکاری فرهنگی بین دو کشور گفت‌وگو کرد.

در این دیدار که با حضور شرکت‌کنندگان ایرانی در کنگره جهانی شورای کتاب کودک انجام شد، احمدوند با اشاره به نقش کتابفروشی‌ها در آشناسازی مردم با محصولات فرهنگی، حضور کتاب‌های نویسندگان ایرانی که توسط ناشران مختلف از زبان فارسی به روسی ترجمه شده‌اند در چرخه توزیع کتابفروشی‌های روسیه را موجب شناخت واقعی روس‌ها از ایران ذکر کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در روسیه افزود: هرچند که استفاده از فناوری‌های نوین در حوزه نشر باعث تغییراتی در سبک عرضه و خوانش کتاب شده، لیکن هنوز هم کتاب چاپی میان خوانندگان طرفدار دارد و کتابفروشی‌ها جایگاه خاص خود را بین اهالی فرهنگ حفظ کرده‌اند.

وی ضمن قدردانی از همکاری‌های پیشین بوریس یسنکین به عنوان مدیر کتابفروشی بیبلوگلوبوس (بزرگترین و معتبرترین فروشگاه محصولات فرهنگی در روسیه) برای معرفی آثار ایرانی ترجمه شده به روسی و برپایی مراسم رونمایی از این کتاب‌ها در این مجموعه، خواهان تداوم اینگونه برنامه‌ها شد.

بوریس یسنکین نیز در این دیدار، ضمن یادآوری بازدید خود از نمایشگاه کتاب تهران بر آمادگی خود برای همکاری و توسعه ارتباطات با نهادهای مرتبط در این حوزه تأکید کرد.

رییس کتابفروشی بیبلوگلوبوس با اشاره به تأثیر کرونا بر فعالیت‌های جنبی این مجموعه پیشنهاد داد با کاهش محدودیت‌های ناشی از این همه‌گیری، فعالیت باشگاه ایران در بیبلوگلوبوس مجدداً احیا شود.

در این دیدار، محسن حاجی زین‌العابدینی، استاد رشته کتابداری دانشگاه شهید بهشتی و خانم فرزانه فخریان، فعال فرهنگی که برای شرکت در کنگره جهانی شورای کتاب کودک به مسکو آمده بودند نیز حضور داشتند و به بیان نقطه نظرات خود در خصوص همکاری با بیبلوگلوبوس پرداختند.

نگاهی به فعالیت‌های بوریس سمنوویچ یسنکین

بوریس سمنوویچ یسنکین متولد ۱۹۳۹ (۸۲ ساله) کارآفرین، فیلسوف، بنیانگذار انجمن صنفی کتابفروشان و مدیر مجموعه فروشگاهی بیبلوگلوبوس است. او یکی از چهره‌های کلیدی در صنعت کتاب روسیه محسوب می‌شود. بسیاری او را به عنوان چهره‌ای برجسته در زمینه تبلیغ و کتاب خوانی می‌شناسند.

بوریس سمنوویچ یسنکین بیش از 30 سال مدیریت سازمان‌های برجسته کتابفروشی در مسکو را بر عهده داشته و در طول سال‌های فعالیت علمی خود بیش از 160 اثر منتشر کرده است.

بوریس سمنوویچ یسنکین عضو شورای هماهنگی شهر مسکو برای حمایت و ترویج کتابخوانی، عضو شورای اتحادیه بین‌المللی انجمن‌های عمومی دوستداران کتاب، عضو افتخاری آکادمی ملی فلسفه و عضو کامل آکادمی ادبیات روسیه است.

انتهای پیام/ص


٠٨:٠٦ - سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠    /    شماره : ٧٧٣٦٧٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٨خروج