منو اصلی
اخبار > کشورهای اسلامی سرمایه خود را وقف پیشرفت اسلام کنند


  چاپ        ارسال به دوست

دبیرکل جماعت اسلامی هند:

کشورهای اسلامی سرمایه خود را وقف پیشرفت اسلام کنند

دبیرکل جماعت اسلامی هند گفت: از طریق کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی باید به مسئولان کشورھا و عامه مردم پیام دهیم که این امت توان وافری دارد و کشورھای اسلامی باید از توانمندی‌ھای خودشان، برای رشد و ترقی استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ، ملک محتشم خان، دبیرکل جماعت اسلامی هند پیش از ظهر امروز طی سخنانی در وبینار منطقه‌ای هندوستان، کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی به میزبانی جمھوری اسلامی ایران را فرصتی برای رساندن حرف خود به جهان دانست و گفت: امروز دنیا، جھان اسلام و تمدن کنونی به وضعیت دردناکی مبتلا ھستند و نظریه‌های جدید ملی‌گرایی، جمھوریت، لیبرالیسم، حقوق بشر و فمنیسم انسانیت را به بحران فکری مبتلا کردہ است.

وی با بیان اینکه انسانیت امروز دچار بحران اخلاقی ھم شدہ است، افزود: کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در چنین شرایطی برگزار می‌شود. در این کنفرانس اولین پیام ھمین است که ما باید پیام رسول گرامی اسلام را به گوش مردم جھان برسانیم، تا این جھان از بحران فکری و اخلاقی نجات یابد و این بزرگترین مسئولیت این کنفرانس بین‌المللی است.
ملک محتشم خان ادامه داد: امروز ما اینجا جمع شدہ ایم درحالی که جھان از اپیدمی کرونا رنج می‌برد و متخصصین بھداشت و درمان برای محفوظ ماندن از این اپیدمی تدابیری اعلام کردہ‌اند و ما باید بر آن عمل کنیم.
وی با تأکید بر اینکه اپیدمی کرونا ما را متوجه خالق کون و مکان، مالک انس و جان، خالق زمین و زمان ساخته است، افزود: با وجود پیشرفت علمی جھان در علوم و فناوری و تفکرات انسانی، اما اللہ تبارک و تعالی این جھان را از طریق یک ویروس معمولی، کوچک و ناملموس انسان را متوجه ساخته است که تمامی انسان‌ھا باید به طرف خالق، مالک و رَبشان رجوع کنند.
دبیرکل جماعت اسلامی هند با بیان این که مسئولیت این کنفرانس بین‌المللی این است که جھانیان را نسبت به عوامل و اسرار پنهانی ویروس کرونا آگاہ کند، گفت: این که یک ویروس کل جھان را به چالش کشیدہ معنایش این است که انسان‌ھا باید جلوی قدرت، طاقت، بزرگی، کبریا و عظمت خدا سرتسلیم خم کنند.
وی با بیان اینکه خداوند امت اسلام را بهترین امت‌ها و امت میانه‌رو و الگو قرار داده است، افزود: این امت، امت میانه است، برای انجام دادن وظیفه امت بودنمان، برای انجام این وظیفه نیاز دارد در صحنه‌ھای مخلف پیشرفت کنیم.
ملک محتشم خان بیان کرد: امروز توسط این کنفرانس ما به جھان اسلام، دولتمردان کشورھای اسلامی، مسئولان و عامه مردم میخواھیم این پیام را بدھیم که ما باید در بخش آموزش و پرورش رشد کنیم، در زمینه علم و آموزش امت اسلامی را رشد بدھیم، تا مسلمانان در عرصه‌های صنعتی، کشاورزی، فناوری اطلاعات، بھداشت و درمان، صنعت دفاعی، تحقیق و پژوھش، رشد کنند و در بازسازی جھان کمک کند.
وی افزود: کنفرانس وحدت اسلامی باید فکر کند که چطور بتوانیم در زمینه آموزش و پرورش کار کنیم، ھمراہ با آموزش و پرورش، پرورش معنوی و طھارت باطنی، و با صفت تقوی مردم را باید تقویت کرد.
دبیرکل جماعت اسلامی هند با بیان اینکه ما باید دربارہ وحدت امت تدبر کنیم، ابراز کرد: ما می‌خواھیم بین ھمه انسان‌ھای جھان وحدت ایجاد شود، اما امتی که خواھان وحدت بین مسلمان‌ھای جھان است باید از درون خودش ھم متحد باشد، این عرب‌ھا این عجم‌ھا این سیاہ‌ھا این سفیدھا، مردمی که در دور تا دور جھان پخش شدہ‌اند، این تقسیم ما را نتوانست از یکدیگر جدا کند، ما از اختلافات باید بگذریم و بالاتر از این موضوعات کار کنیم.
وی اساس وحدت را قرآن کریم و ذات پاک پیامبر (ص) دانست و گفت: ما باید از ھمه اختلافات و فرقه‌گرایی و تعصب دینی بالاتر شویم و دست به دامن وحدت بزنیم، و ھمین قدرت وحدت سبب می‌شود که ھمه اقوام عالم باھم متحد شوند.
ملک محتشم خان اضافه کرد: جا دارد یادی کنیم از برادران مان که در فلسطین ھستند، در ایغور ھستند در روھنگیا ھستند در آسیایی میانه ھستند یا در ھر جای جھان دارند زندگی می‌کنند، ھر جایی که بر برادران مسلمان ظلم و ستم می‌شود، این مسئولیت تمامی انسانھا است که بر علیه این ظلم‌ھا بپا خیزند، مخصوصا از طریق این کنفرانس وحدت اسلامی ما باید برای برادران دینی خود قدم برداریم و برای رشد جامعه اسلامی باید از ھمه توان موجود استفادہ بھینه کنیم.
وی ابراز کرد: از طریق این کنفرانس ما باید به مسئولان کشور ھا وعامه مردم پیام بدھیم که این امت توان وافری دارد، جوانان این امت خیلی توانمند ھستند، زنان این امت قدرت عظیمی ھستند، باید از توان جوانان استفادہ بھینه کنیم، افراطی‌گری کار خوبی نیست، باید با کمک دلیل و منطق از توان جوانان استفادہ بھینه کنیم.
دبیر‌کل جماعت اسلامی هند ادامه داد: کشورھای اسلامی باید از توانمندی‌ھا، سرمایه و معادن خودشان استفادہ بھینه کنند، سرمایه دولت برای کشور خودشان نیست، بلکه امانت این امت است، به عامه مردم ھمه کشورھای اسلامی باید پیام داد که سرمایه‌ای که آنھا دارند، قدرتی که‌ آنھا دارند، برای رشد و ترقی این امت است.
وی گفت: برای ایجاد امنیت در جهان، عدل و انصاف، طھارت معنوی، رشد و ترقی، حب الھی و برای تعمیر این جھان بر اساس مشیت الھی، امروز امت باید خودش را وقف کند، این کنفرانس وحدت اسلامی این پیام را به گوش جھانیان برساند تا بتوانیم در تعمیر و رشد این جھان سھم خودمان را ادا کنیم.

انتهای پیام/م

 


١٨:١٠ - 1399/08/09    /    شماره : ٧٥٩١٤٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج