English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٣٠ شهريور ١٤٠٠
اعتقاد راسخ ژاپنی‌ها به فرهنگ و تمدن غنی ایران
اعتقاد راسخ ژاپنی‌ها به فرهنگ و تمدن غنی ایران تاریخ ثبت : 1399/05/20
طبقه بندي : ,,
عنوان : اعتقاد راسخ ژاپنی‌ها به فرهنگ و تمدن غنی ایران
مصاحبه شونده : عبدالرحیم گواهی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در ژاپن
مصاحبه كننده : مهسا صبوری
محل مصاحبه : <#f:3886/>
منبع : <#f:3887/>
تاريخ مصاحبه : <#f:3888/>
متن :

عبدالرحیم گواهی:

اعتقاد راسخ ژاپنی‌ها به فرهنگ و تمدن غنی ایران


سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در ژاپن گفت: عمق علاقه‌مندی فرهنگی دو ملت ایران و ژاپن را می‌توان در مطالعات ایران شناسی و ژاپن شناسی مشاهده کرد. ژاپنی‌ها معتقدند ایران اسلامی از فرهنگ و تمدن غنی برخوردار است.

 

عبدالرحیم گواهی از دیپلمات‌های با سابقه است که از دهه اول انقلاب اسلامی فعالیت‌ داشته‌ است. وی به واسطه تجارب مختلف به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کشورهای سوئد، ژاپن و نروژ منصوب شد. وی از جمله روشنفکران دینی است که علاوه بر امور سیاسی و دیپلماسی شناخت عمیقی از ادیان مختلف داشته و آثار متعددی در این خصوص به رشته تحریر در آورده است.

این ویژگی، مرکز مطالعات بین‌المللی و روابط فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را بر آن داشت که ثبت خاطرات وی را در خصوص سابقه روابط فرهنگی ایران و ژاپن، شینتوئیزم، ژاپن شناسی و جامعه شناسی ادیان در دستور کار قرار دهد. در ادامه بخشی از متن این گفت‌وگو از نظر می‌گذرد؛

به عنوان نقطه آغاز بحث اجازه دهید نگاهی به گذشته و دوران سفارت شما در ژاپن داشته باشیم؛ با توجه به اینکه شما پنج سال سفیر ایران در ژاپن بودید، چه اقداماتی در خصوص ژاپن شناسی و ایران شناسی انجام دادید؟

مشترکات تاریخی کشور ژاپن با جمهوری اسلامی ایران کم نیست؛ ایران و ژاپن دو تمدن بزرگ آسیایی هستند. منهای اینکه ایران و ژاپن سال‌هاست با یکدیگر روابط دیپلماتیک متعارف دارند، اما روابط دو کشور به قرن‌ها قبل از آن بر می‌گردد. به هر تقدیر این دو تمدن، قرن‌ها در دو سوی جاده ابریشم قرار داشتند.

در ۵ سال دوران مأموریت من در ژاپن به عنوان سفیر، اقدامات خوبی صورت گرفت که از جمله آن می‌توان به سلسله نشست‌های تخصصی با موضوع «جهان اسلام و ژاپن» اشاره کرد. از این رو به دلیل گسترش روابط دینی، فرهنگی و انسانی ایران و ژاپن و تعمیق فهم متقابل دو ملت، نشان گنجینه مقدس امپراتوری ژاپن را دریافت کردم.

علاقه‌مندی‎های فراوان نخبگان، فرهیختگان و مردم بزرگ دو کشور به فرهنگ و تمدن یکدیگر کاملاً مشهود است. همین امروز اگر کسی به موزه‌های سلطنتی ژاپن بروید، کلی آثار ایرانی وجود دارد که قدمت آنها به سده‌های گذشته باز می‌گردد و این نشان از اهمیت فرهنگ ایران در کشور ژاپن است.

از آنجایی که به فرهنگ و مردم ژاپن علاقه‌مندم، بر آن شدم تا خاطرات روزمره خود را از سفر به ژاپن در قالب کتابی 800 صفحه منتشر کنم که به زودی به چاپ می‌رسد.

یک از بحث‌های مهم در روابط ایران و ژاپن که اشاره داشتید، همکاری فرهنگی است. روابط فرهنگی بین دو کشور را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عمق علاقه‌مندی فرهنگی دو ملت ایران و ژاپن را می‌توان در مطالعات ایران شناسی و ژاپن شناسی مشاهده کرد. ایران شناسی و اسلام شناسی در ژاپن مخاطبان بسیاری دارد چراکه ژاپنی‌ها معتقدند ایران اسلامی از فرهنگ و تمدن غنی برخوردار است.

روابط فرهنگی ایران و ژاپن از وضعیت نسبتاً ثابت و مطلوبی برخوردار است. تعداد دانشجویان بورسیه ایران در ژاپن، بازدیدهای مقامات علمی و فرهنگی دو کشور، بازدید و مبادله اساتید و محققان، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری و نشست‌های تخصصی، حضور دانشجویان زبان فارسی در ژاپن و دانشجویان زبان ژاپنی در ایران نشانه ی حیات و سرزندگی روابط فرهنگی بین دو کشور هستند.

با توجه به سوابق کهن دو ملت آسیایی با فرهنگ، مستقل، خودبنیاد و خودکفای ایران و ژاپن که در روابط خارجی و مشترک خویش از هرگونه مطامع سیاسی، اقتصادی، نظامی، و استعماری مبرّا هستند، به‌نظر می‌رسد نه تنها سطح فعلی روابط فرهنگی حفظ خواهد شد، بلکه گسترش نیز پیدا خواهد کرد.

چگونه می‌توان تعاملات فرهنگی بین ایران و ژاپن را توسعه بخشید؟

زبان و ادبیات فارسی از محوری ترین فعالیت‌های فرهنگی ایران در ژاپن بشمار می‌رود، لذا این حوزه سال به سال بیشتر مورد توجه مخاطبان ژاپنی بوده است. اما لازم است همواره برای گسترش زبان فارسی و ایجاد گروه‌های آموزش زبان فارسی در مدارس و دانشگاه‌های این کشور تلاش شود.

در سطح دیپلماسی عمومی و مردمی، نسبت به فعالیت‌های فرهنگی و فرهنگ، هنر و تمدن چند هزارساله ایران در بین مردم ژاپن، اقبال دیده می‌شود.

انتهای پیام/ص

 

تعداد نمایش : 985 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • برگزاري ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین
  به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آکادمی علوم چین، ششمین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و چین با حضور اندیشمندان، استادان و محققان دو کشور به صورت مجازی و به شکل وبینار برگزار شد.

 • برگزاری «محفل شعر امام رضا(ع)» در راولپندی پاکستان
  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد به مناسبت دهه کرامت، همایشی با عنوان «محفل شعر امام رضا(ع)» در خانه فرهنگ کشورمان در شهر راولپندی پاکستان برگزار کرد.

 • بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد
  حجت‌الاسلام والمسلمین غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عراق از بیست‌و‌دومین دوره نمایشگاه کتاب بغداد بازدید کرد.

 • تکاپوی مسلمانان جهان در روزهای پایانی رمضان + عکس
  تصاویر منتشر شده از روزهای ماه رمضان و تکاپوی مردم روزه‌دار نشان می‌دهد که شور و حال روزه‌داران سراسر جهان با روزهای اول ماه رمضان چندان تفاوتی نکرده است.

 • رونمايي از فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در لبنان
  از سوي رايزني فرهنگي ايران در لبنان، فصلنامه «الدراسات الادبیة» به زبان‌های فارسی و عربی در «باغ زيتون» رونمايي شد.