English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩
پسا کرونا و تغییرات فرهنگی ـ اجتماعی در زندگی بشر
پسا کرونا و تغییرات فرهنگی ـ اجتماعی در زندگی بشر تاریخ ثبت : 1399/01/30
طبقه بندي : ,,
عنوان : پسا کرونا و تغییرات فرهنگی ـ اجتماعی در زندگی بشر
نويسنده : محسن آشوری، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در بمبئی
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : خانه فرهنگ ایران در بمبئی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

امروزه شاهد هستیم که با ورود ویروس کوچکی در زندگی بشر چه تحولاتی پدید آمد و درآینده نیز پدید خواهد آمد. تمام حوزه های زندگی بشری اعم از اقتصاد ، سیاست ، جامعه و فرهنگ تحت تاثیر این تحول خواهند بود حال اگر یکی از این حوزه ها را تغییرات اجتماعی و فرهنگی را در پسا کرونا مورد  بررسی قرار دهیم باید گفت فرهنگ مراودات و تعاملات اجتماعی تغییر خواهد کرد محافل دوستانه جای خود رابه انفرادی بودن و دنیای مجازی می دهد. حضور فیزیکی افراد جای خود را به فضای دیجیتالی و مجازی خواهد داد به یاد بیاورید زمانی که تلفن در اختیار بشر نبود از طریق حضور و یا نامه نگاری و ارسال از طریق پست این ارتباطات اجتماعی میسربود وتا زمانی که بشر خواست خود را با این فرآیند جدید منطبق بسازد سخت و زمانبر بود.

 وقتی ارتباطات اجتماعی از بین برود نیازهای مختلف انسان دگرگون می شود شاید دیگر دلتنگیها کاهش یابد و نگاههای چهره به چهره که خود در برگیرنده آموزه های فراوانی است دیگر وجود نخواهد داشت و انسان به نوعی دارای زندگی ماشینی تمام عیار خواهد شد.

در عرصه آموزش دیگر حضور استاد و دانشجو نامفهوم است و ویدئو کنفرانسها و آموزشهای مجازی سرفصل تازه ای از آینده علم و آموزش خواهند بود. دانشگاهها و مدارس به جدید ترین ابزارهای انتقال علم و آموزش مجهز خواهند شد و در نهایت علوم آموزشی دچار تحول بزرگی خواهد شد. لذا کرونا یک ویروس نیست یک عامل رنسانس در حیات انسان است انسان وارد مرحله جدیدی از حیات خویش در این کره خاکی شده است که با مراحل گذشته زندگی او بسیار متفاوت خواهد بود.

بدنبال آن ، نوع نگرش انسان به محیط پیرامون نیز متفاوت از گذشته می شود . لذا کرونا باعث می شود که میانگین مطالعه در سنین مختلف افزایش یابد زیرا که وقت و زمان را فقط برای خودش خواهد بود نه اینکه با دیگران سپری کند . در تداوم این شیوه خلاقیتهای بشر رشد و گسترش می یابد . کتابخانه های دیجیتال فعال می شوند. اما گذر از این مرحله بسیار دشوار و ناهموار است که بشرباید تجربه کند. حتی در عرصه هنر نیز تحولی عمیق انجام می گیرد به گونه ای که صنایع دستی و هنرهای تجسمی وارد فضای مجازی شده و امکان دستیابی فیزیکی بسیار مشکل خواهد بود و چه بسا انسان علاقه ای به فیزیک این هنرها نداشته باشد بنابراین هنر نیر رنسانس تازه ای را تجربه خواهد کرد.

 ماهیت آسیبهای اجتماعی دگرگون می شود آسیبها وارد فضای دیجیتال و مجازی می شوند همانطور که در گذشته تصور تخلفات فضای سایبری برای انسان نامفهوم بود اما امروزه عادی جلوه می کند . لذا به شکل گسترده و وسیعی این فضا زمینه ساز آسیبها خواهد شد. در حوزه اقتصاد نیز اقشار فقیر و کم درآمد در معرض آسیبها قرار می گیرند نبود امنیت غذایی و مایحتاج روزمره مشکلاتی را ایجاد می کند که با گذشت زمان ماهیتش دگرگون می شود . در حوزه دین و فرهنگ نیز شیوه ای باید اتخاذ نمود تا با فرآیند پسا کرونا انطباق داشته باشد . در خصوص رابطه دین و جامعه پس از کرونا برخی گفته اند که گرایش بشریت به سوی سکولاریسم بیشتر خواهد بود و تفکر دینی و اعتقادی کاهش چشمگیری خواهد داشت اما بر خلاف این ایده باید گفت که بشر دیندارتر شده و گرایش به معنویت افزایش خواهد یافت اما شاید تغییراتی در شیوه های سنتی ایجادگردد . مرزهای جغرافیایی همچنان جای خود را به به مرزهای دیجیتالی می دهند دنیا دیگر همانند امروز نخواهد بود بلکه کوچک و کوچکتر خواهد شد و جهانی شدن به گونه ای دیگر رخ می دهد.

بنابراین کرونا صرفاً یک ویروس اپیدمیک نیست، بلکه یک شیوه و سبک زندگی نوین را به انسان تحمیل وزندگی بشر را متحول می کند. آنچه مسلم است اگرچه علم و دانش بشری هم بتواند به راههای مقابله با کووید 19دستیابی پیدا کند ولی این ویروس در گوشه ذهن بشر جای خود را یافته تا براساس آن برنامه ریزی سبک زندگی خود را سامان دهد و به تبع زندگی بشر امروز و فردا را تغییر داده و تغییر هم خواهد داد.  امروز بشر سؤال‌های جدی درباره کرونا دارد‎ گرچه فعالیت‌های انسان در عرصه‌های مختلف  اقتصادی ، سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و ... در عالم مجازی دیده می‌شود. همین مساله موجب می شود که با نگرشی واقع بینانه ترو متفاوتی نسبت به گذشته وپیرامون خویش داشته باشد.  

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 141 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.