English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩
پانچاسیلا در اندونزی
پانچاسیلا در اندونزی تاریخ ثبت : 1399/03/11
طبقه بندي : ,,
عنوان : پانچاسیلا در اندونزی
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی کشورمان در اندونزی
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

اصول پانچاسیلا در دموکراسی کشور اندونزی یکی از محورهای مهم و بنیادین آن قلمداد می‌شود، تا ‌جایی که در تقویم این کشور روز دوشنبه 12 خرداد ماه برابر با اول ژوئن بعنوان «روز پانچاسیلا» ثبت و تعطیل رسمی است.

پانچاسیلا چیست؟

شخصیت‌های طراز اول کشور اندونزی معتقدند که پانچاسیلا ثابت کرده است که می‌تواند پیروان ادیانی را که در اندونزی زندگی می‌کنند، متحد کند و دولت اندونزی که با فداکاری و ایثار تشکیل شده، پانچاسیلا را به عنوان یک نگرش عاقلانه برای متحد‌کردن مردم و رفاه جامعه انتخاب کرده است.

اندونزی کشوری که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند و داوطلبانه محبت و مهربانی را که در آموزه‌های اسلامی تأکید شده است، در رفتار با دیگران مورد توجه قرار می‌دهند. دموکراسی «پانچاسیلا» در اندونزی نظامی است مبتنی بر اصول حاکمیت مردم که این نظریه فلسفی رسمی، بنیادین دولت اندونزی است. پانچاسیلا از دو واژهی جاوه قدیم گرفته شده که در اصل متعلق به زبان سانسکریت بوده‌اند: "pañca" (پنج) و "sīla" (اصول). این فلسفه از پنج اصل تشکیل شده و آنها را جدایی ناپذیر و مرتبط می‌داند.

از سال 1985 میلادی تمام بخش‌های جامعه اندونزی ملزم به پذیرش احوال پنج گانه ای موسوم به پانچاسیلا شدند. نخستین بار سوکارنو رییس جمهور وقت اندونزی در سال 1945 میلادی طی یک سخنرانی به این احوال که شامل، موارد زیر می شود اشاره کرد:

1 . اعتقاد به خدای واحد: این اصل، تاکید می کند که مردم اندونزی به وجود خداوند عقیده دارند و همچنین تلویحا اعتقاد مردم اندونزی را به زندگی پس از مرگ می رساند.

2 . انسانیت (عادلانه و متمدن) : براساس این اصل، در ارتباط با انسان ها باید به کرامت آنان به عنوان مخلوقات خداوند توجه کرد. همچنین این اصل، تاکید می کند که مردم اندونزی ظلم و ستم جسمی یا روحی بر انسانها را توسط خود یا سایر ملل، تحمل، نخواهند کرد.

3 . وحدت اندونزی: این اصل، حاوی مفهوم ناسیونالیسم (ملی گرایی) دوستی ملت و وطن است. در این اصل، بر ضرورت تقویت وحدت و یکپارچگی ملی تاکید شده است.

4 . دموکراسی (براساس عقل، و اجماع).

5 . عدالت اجتماعی (برای همه مردم اندونزی): این اصل، مستلزم بهره مند ساختن عادلانه کل جمعیت به شیوه ای ترقی خواهانه و پویاست. در واقع این اصول پنج گانه (پانچاسیلا) آمیزه ای ساده از اندیشه های مختلف از جمله دموکراسی غربی، نوگرایی اسلامی، مارکسیسم، دموکراسی روستایی بومی و پاره ای عقاید مشترک دیگر است.

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 117 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.