English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩
جرج جرداق و على؛ صداى عدالت انسانى
جرج جرداق و على؛ صداى عدالت انسانى تاریخ ثبت : 1399/02/30
طبقه بندي : ,,
عنوان : جرج جرداق و على؛ صداى عدالت انسانى
نويسنده : عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در لبنان
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

امروز ٢١ رمضان، تمامی تاریخ، بى شک انسانی را از دست داد که جلوه گاه عالی ترین خصال انسانیت در همه ابعاد بود؛ علی را وصف در باور نیاید، زبان هرگز ز وصفش برنیاید.

نوشتن از عظمت او و سجایاى انسانی اش، کارى است بس دشوار و براى این بنده ناتوان مستحیل!

از این روی بر آن شدم تا تنها از مسیحیان دلداده و نامداران عاشق او همچون: جرجى زیدان، جبران خلیل جبران، میخائیل نعیمه، بولس سلامه و سلیمان کتانى نامى ببرم و اشاره اى هم به نوشته هاى شخصیتى بنگارم که خود محو این عظمت والا بود و سزاوار یاد! شاید از این رهگذر اندکی از حقیقت وجودی آن امام همام بهره برده و دین اندکى از دوستداران على(ع) را در این روز حزن انگیز ادا نموده باشم.

او جرج جرداق ادیب، نویسنده، شاعر، نمایشنامه نویس ِ توانا و سرشناس مسیحی لبنانی است که در غروب عاشورای سال ۱۳۹۳ شمسی و در سن ۸۳ سالگی در بیروت جان به جان آفرین تسلیم نمود. ایرانیان و قاطبه شیعیان جهان و دیگر مسلمانان و مسیحیان عالم، او را از دیر باز می شناسند. به حق که شایسته لقب "عاشق امام علی(ع)" بود. کتاب ۵ جلدی "امام علی(ع) صدای عدالت انسانی" اثر ماندگار و جاودانه علمی و ادبی او بود که نیم قرن پیش به زیور طبع آراسته شد و تاکنون بیش از ۲ میلیون نسخه آن در سراسر جهان به فروش رفته است. "علی و حقوق بشر"، "میان علی و انقلاب فرانسه"، "علی و سقراط"، "علی و زمانه او"، "علی و قومیت عرب" و بالاخره ضمیمه این مجموعه با نام "شگفتی های نهج البلاغه" عناوین ۵ جلد کتاب بی نظیر و بی بدیل او پیرامون شخصیت فراانسانی و والای مولى الموحدین و سیدالمتقین حضرت علی بن ابیطالب(ع) بود.

در نیمه دهه ۹۰ قرن گذشته در راستای مسئولیت فرهنگی ام در لبنان با او مراوده و رفت و آمد داشتم. همواره دغدغه کتاب و کتابخانه شخصی اش را داشت. او که به تنهایی زندگی می کرد، کتاب یگانه انیس و مونسش بود و  سراسر گوشه و کنار خانه و محل کار و زندگیش را اشغال کرده بود و به سختی می شد جایی برای نشستن در اتاقش پیدا کرد. لذا هنگام زیارت او ابتدا می بایست کتاب ها را جابجا کرد تا اندک جایی دست و پا نمود و با این اندیشمند بزرگ به گفتگو نشست.

در سالهای میانی دهه ۱۹۹۰ میلادی بالاخره متقاعد شد تا سفری به ایران داشته باشد و با ایرانیان که سالهای سال او را می شناختند به گفتگو بنشیند. این پیشنهاد را به سختی پذیرفت. چرا که تا آن زمان هرگز سوار هواپیما نشده بود و از مسافرت با این ماشین هوایى واهمه داشت. به همین دلیل سفر زمینی پیشنهادی ما را برگزید و با طی کردن راه طولانی لبنان تا ایران و عبور از شهرهای بیروت، حلب و چندین شهر ترکیه وارد ایران شد تا در جمع محبانش در شهر قم حضور یابد. آن سفر به شدت او را به وجد آورد و از اینکه اینقدر علاقه مند داشت شگفت زده بود. با خاطراتی بسیار زیبا و وصف ناپذیر و پس از روزها دیدار و گفتگو با علما و اندیشمندان کشورمان، همان مسیر طولانی و پر مخاطره را طی نمود و به بیروت بازگشت. در این سفر میهمان ما با مشکل دیگری هم دست به گریبان بود!!! او هیچگاه به غذای دلخواه ما ایرانیان یعنی چلوکباب لب نزد! او گیاهخوار بود و همواره این پرسش را مطرح می کرد که حیوانات چه گناهی مرتکب شده اند که بایستی برای ما انسانها ذبح و قربانی شوند. (البته او تا آن زمان با پدیده هولناک ذبح انسانها مواجه نشده بود). این نگاه او  ناشی از احساس لطیف و عاطفه انسانی اش بود. یک بار دیگر در سال ۱۳۷۸ به دعوت آقای البابطین ادیب کویتی و رئیس مؤسسه آفرینش های ادبی البابطین به منظور شرکت در همایش بزرگ و بین المللی شعر سعدی به ایران آمد و ستاره این همایش شد. این بنده هم توفیق همراهی و مصاحبت او را در تهران و شیراز داشتم. نخستین بار بود که بر آرامگاه شیخ اجل سعدی و لسان الغیب حافظ شیرازى حاضر می شد که سخت شیفته آنان بود. بازهم در طول سفر دغدغه کتابخانه شخصی اش را داشت!!! شنیدم تا واپسین لحظات زندگی اش هم، همین دغدغه به همراهش بود. مؤسسه آفرینش های ادبی البابطین یک ماه قبل از فوت، وی را برنده جایزه ۵۰ هزار دلاری نوآفرینی و ابداع در شعر و ادبیات معرفی کرد ولی پزشکان او را از سفر بازداشتند.

اینکه یک نویسنده، شاعر و هنرمند مسیحی چنین عاشق امام علی(ع) شود بیش از همه یک حقیقت را به همه ما یادآوری می نماید؛ علی(ع) با قدرت جاذبه بی نظیرش تجلی گاه و محور وحدت ادیان است.

و به گفته او:

"ای دنیا چه می شود اگر تمام نیروهای خود را فشرده سازی و در هر زمان مردی چون علی را با خرد و قلب و زبان و ذوالفقارش بیاوری..."

آری! عشق به علی(ع)، عشق به همه خوبی ها و زیبایی هاست...         

عباس خامه یار

 ٢١ رمضان ١٤٣٨

 ٢٦ خرداد ١٣٩٦

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 106 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.