English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩
رشد آمار خشونت‌های خانگی در دوران قرنطینه کرونا در قرقیزستان و قزاقستان
رشد آمار خشونت‌های خانگی در دوران قرنطینه کرونا در قرقیزستان و قزاقستان تاریخ ثبت : 1399/02/28
طبقه بندي : ,,
عنوان : رشد آمار خشونت‌های خانگی در دوران قرنطینه کرونا در قرقیزستان و قزاقستان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در قرقیزستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

انزوای اجباری و مشکلات مالی در خانواده باعث ایجاد وضعیت عصبی و منجر به اختلافات و خشونت می‌شود. مریم 32 ساله (نام اصلی تغییر داده شده) مادر دو کودک 3 ساله و نوزاد با خانواده اش در اطراف شهر بیشکک زندگی می کرد. او خانه دار است و همسرش نیز به خاطر محدودیت های وضعیت اضطراری کرونا و شرایط قرنطینه  مجبور بود در خانه بماند. این خانواده نه تنها با مشکلات مالی بلکه با مشکلات روانی نیز روبه رو شده‌اند.

 

در تاریخ 27 آوریل پس از بروز اختلاف بین این دو زوج؛ همسرش او را از خانه اخراج کرد. وقتی مریم می خواست وارد خانه اش بشود و نزد فرزندانش برود؛  مرد او را مورد کتک و آزار قرار می دهد به گفته مریم، در روزهای اخیراین آزار و اذیت ها از طرف شوهرش زیاد شده است و او قبلا به جایی مراجعه نمی کرد. ولی پس از آخرین دعوا و اختلاف و کتک کاری؛ مجبور شده از همسایگانش استمداد بطلبد و آنها نیز موضوع را به پلیس اطلاع داده اند.این زن قرقیز بر اثر آسیب مغزی ناشی از ضربه های وارد شده؛ وجود جراحت در بخش های مختلف بدن و آسیب دیدگی دنده ها در بیمارستان بستری شده و بچه های خود را نیز به بیمارستان آورده است.

کارمندان نهاد انتظامی توصیه کردند که وی برای پیگیری شکایت خود به مرکز مداخله (بحرانی) برای کمک های حقوقی مراجعه نماید به گفته خانم تالکون تولیکوا رئیس انجمن مراکز مداخله قرقیزستان (مراکز بحرانی)، مریم به زودی از بیمارستان مرخص شده و موقتا  او و دو کودکش در محلی اسکان داده خواهند شد. ولی اینکه پس از آن کجا زندگی خواهند کرد وچه سرنوشتی در انتظار آنان است؛  مشخص نیست.

 تولیکوا گفت: "در حال حاضر فشار روانی از طرف بستگان  مریم شروع شده است. او  از شوهرش به پلیس شکایت کرده ولی بستگانش فشار می آورند شکایتنامه را پس بگیرد. و حتی  تهدید می کنند که در صورت طلاق به او کمک نخواهند کرد".

در تاریخ 24 آوریل الماس آرازعلی یف فرمانده شهر بیشکک( فرمانده در دوره قرنطینه)  طی بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که در بیشکک پایتخت قرقیزستان خشونت خانگی زیاد شده است. بنا بر اعلام او، از 24 مارس الی 24 آوریل سال 2020 در این شهر 162 مورد خشونت خانگی گزارش و ثبت شده است، ولی سال گذشته تعدادخشونت های خانگی به 100 مورد هم نمی رسید. در ماه قرنطینه تعداد موارد خشونت خانگی در شهر بیشکک 62 درصد افزایش یافته است.

تعداد ثبت شده موارد خشونت خانگی: 24 مارس الی 24 آوریل سال 2020

 بر طبق گزارش وزارت کشور، از ماه ژانویه الی ماه مارس سال 2020 نهادهای انتظامی کشور 2319 مورد خشونت خانگی  را ثبت کرده اند. این موارد نسبت به سال گذشته 65 درصد بیشتر شده است.

"برای رفتن جایی ندارند"

به گفته تولیکوا وضعیت مالی خانواده ها اوضاع را بدتر می کند.. افرادی که درآمد روزانه خود را بخاطر کرونا از دست داده و بدون پول در خانه مانده اند در روایط خانوادگی تاثیر منفی گذاشته و این وضعیت تشدید خشونت های خانگی را بدنبال داشته است.

به گفته او، از اوایل ایام قرنطینه حدود 700 نفر با مراکز مداخله قربانیان خشونت خانگی تماس گرفته اند و اکثریت آنان افرادی بوده اند که به مواد غذایی نیاز داشتند.

 " از لحاظ تعداد تماس ها در رده دوم، افرادی هستند که به خاطر وضعیت قرنطینه دچار استرس و اضطراب شده اند. اصولا، آنها افرادی هستند که در این دوران بیکار مانده اند. در ده روز اول قرنطینه مراجعه کنندگان خشونت خانگی مشاهده نمی شدولی پس از 20 آوریل تعداد آنان بیشتر شده است."

مراکز مداخله در زمان برقراری وضعیت فوق العاده همانند سایر سازمان ها ونهادهای ذیربط نمی تواند شهروندانی را که به کمک نیاز دارند، پذیرش کنند.. ولی می توانند از طریق تماس تلفنی مشاوره های لازم را ارائه نمایند.

به گفته رئیس انجمن مراکز مداخله بحرانی قرقیزستان، در حال حاضر پنج مرکز مداخله در مسائل خشونت خانگی بر اساس مقررات وزارت اشتغال و توسعه اجتماعی فعالیت می نماید. کارکنان این مراکز در ایام کرونا بصورت دورکاری فعالیت می کنند و آنان در طول این مدت  از طریق تلفن کمک ها و مشاوره های حقوقی و روانی ارائه می نمایند.

کارکنان مراکز فوق می گویند برقراری وضعیت فوق العاده کارشان را سخت تر و امکان کمک کامل به شهروندان را محدود کرده است.

وی با اعلام اینکه  در حال حاضر برخی از مراکز مداخله به مواد غذایی نیاز دارند، افزود: "رژیم قرنطینه پذیرش شهروندان و ارائه پناهگاه برای آنها را محدود کرده است . مراکز مداخله آمادگی و تمهید اولیه برای کار در شرایط کرونایی و وضعیت فوق العاده را نداشتند، چون بودجه این مراکز کفاف تهیه اقلام غذایی و مواد بهداشتی برای ارائه به کسانی که برای چندماه در مراکز یصورات موقت اسکان پیدا می کنند؛ را نمی کند."

"نمی توانیم پذیرش کنیم و همچنین نمی توانیم به خانه هایشان بفرستیم"

مراکز مداخله علیرغم این مسائل و مشکلات، به زنانی که از خشونت های خانگی آسیب دیده اند؛ برای پیدا کردن محل سکونت کمک می کنند. با کمک ها و حمایت هایی که از طرف انجمن های کسب و کار اختصاص داده شده است، آسیب دیدگان را تا زمانی که محل سکونت امن پیدا نکنند در آپارتمان های اجاره ای اسکان می دهیم.

در شهر بیشکک از ابتدای دوره قرنطینه محل موقتی برای اسکان 5 زن با کودکانشان اختصاص داده شده است. تعداد مراجعه کنندگان زیاد بوده است ولی به خاطر محدودیت های مالی تنها توانستیم 5 نفر را اسکان دهیم.

در مرکز مداخله "آک جوراک" در شهر اوش تا زمان برقراری وضعیت فوق العاده 8 زن زندگی می کرد. از اوایل قرنطینه 16 زن به آنجا مراجعه کرده اند.

تولیکوا گفت: "در زمان وضعیت فوق العاده نمی توانستیم آنها را پذیرش کنیم درعین حال پس از مراجعه آنها به مراکز مذکور نمی توانستیم آنها را به خانه هایشان برگردانیم".

 الیزا سلطان بیک اوا معاون وزیر اشتغال و توسعه اجتماعی قرقیزستان نیز می گوید مراکز مداخله بحران در این کشور  برای پذیرش افراد جدید در دوره قرنطینه اقدام نمی کنند چون پذیرش افراد جدید برای سلامتی افرادی که در اقامتگاه های موقت  زندگی می کنند؛  خطرات و تهیداتی بدنبال دارد.

او گفت: "به همین خاطر افراد آسیب دیده از خشونت خانگی را تا جایی که امکان داشته باشد در محل های امن دیگر به طور موقت قرار می دهیم تا بتوانند در آنجا از  کمک های کامل روانشناسان، پزشکان و وکیلان برخوردار باشند."

 گلشاد اصلبایوا نماینده پارلمان قرقیزستان نیز  پیش نویس قانونی را  پیشنهاد داده است که بر اساس آن افرادی که مرتکب خشونت های خانگی می شوند؛  به مدت 15 روز باید در بازداشت بمانند. در توضیحات این پیش نویس  اشاره شده است که با اجرایی شدن قانون قبلی؛ جریمه های خشونت خانگی و جنایت های کوچک چند برابر افزایش یافته است. میزان جرایم موجود در حال حاضر بین  60-30 هزار صوم می باشد. ولی آسیب دیدگان خشونت های خانگی با توجه به اینکه خانواده ها نمی توانند چنین مبلغی را تامین و پرداخت نمایند علیرغم متحمل شدن خشونت به مراکز انتظامی مراجعه و گزارش نمی کنند.

 نماینده پارلمان همچنین به موثر نبودن اقدامات دولت برای مبارزه با خشونت خانگی اشاره و اعلام کرد در این خصوص لازم است کار جامعی برای جلوگیزی از انواع مختلف خشونت ها از طریق تغییرات هنجارهای رفتاری، افزایش سواد حقوقی، آموزشی، گسترش امکانات اقتصادی زنان و ... صورت بگیرد.

در حال حاضر پیش نویس قانون جدید در مرحله بررسی اجتماعی قرار دارد. برای اینکه این قانون تصویب و اجرایی شود نمایندگان پارلمان در چهار نشست پارلمانی باید آن را بررسی و تصویب کنند و پس از آن خود رئیس جمهور امضا کند.

کارشناسان قرقیزستان در ارتباط با خشونت های خانگی به زنان توصیه می کنند در صورت تهدید زندگی و سلامتی شان خانه را ترک کنند، از همسایه ها و آشنایان کمک بگیرند وموارد را به پلیس ( شماره 111، 112، 1227 ) اطلاع و گزارش دهند.

سازمان های زنان در قزاقستان نیز  زنگ خطر را  به صدا در آورده اند و  خواستار کمک و مداخله دولت برای مقابله با خشونت شده اند.

کریستینا 31 ساله در مرکز مداخله (بحرانی) در شهر الماتی اسکان دارد. او به همراه دو فرزند خردسالش از دست همسرش که معتاد به موارد مخدر بوده و مشروبات الکلی مصرف می کند به این مرکز پناه آورده است. همسرش در زمان قرنطینه کرونا؛ مدام  الکل می خورد و او را مورد کتک و آزار قرار می داد.

کریتینا می گوید: " همسرم پاییز سال گذشته قول داده بود دیگر الکل نمی خورد ولی قولش را وضعیت قرنطینه خراب کرد و پس از آن همه چیز تکرار شده است. می خواهم پس از قرنطینه طلاق بگیرم. در این مرکز وضعیت خوب و آرام است. به طور کلی از جمله روانی و برای تهیه مدارک کمک می کنند."

بنا بر گزارش سازمان اجتماعی "شورای مراکز مداخله"، در قزاقستان 40 درصد همه جنایت های شدید خشونت آمیز در خانواده صورت می گیرد. زنان، کودکان، افراد معلول؛ پیرزنان و پیرمردان ضعیف ترین و آسیب پذیرترین  اعضای خانواده  از خشونت های خانگی می باشند.

در سال 2019 در قزاقستان بیش از 2 میلیون زن از خشونت های خانگی آسیب دیده اند: 45 درصد آنها به خشونت روانی و 20 درصد به خشونت فیزیکی دچار شده اند. تنها 7 درصد قربانیان به پلیس مراجعه کرده اند. امکان خشونت علیه زن در محیط خانواده نسبت به خارج از آن بیشتر است.  

زلفیه بایساکوا رئیس شورای مراکز مداخله می گوید که پس از برقراری موقعیت قرنطینه تعداد تماس های تقلنی به خطوط تلفن مراکز دوبرابر بیشتر شده است.

"تماس ها بیشتر شده است. اگر در ماه های ژانویه و فوریه حدود 150 نفر تماس می گرفتند اکنون تعداد آنها به 200-250 مورد رسیده است و همه آنها به مسائل خشونت خانگی مرتبط هستند. . علاوه بر تماس های تلفنی از طریق WhatsApp  هم پیام می فرستند. زنانی که با شوهرشان در یک ساختمان قرار دارند نمی تواند همیشه زنگ بزنند و مجبورند از طریق شبکه های اجتماعی و با شماره تلفن پیام بفرستند.

در مرکز مداخله شهر آلماتی تصمیم گرفتند بخش جداگانه ای را  برای قربانیان جدید خشونت خانگی اختصاص دهند. در آخر ماه مارس سال جاری تعداد 12 زن همراه با بچه هایشان در این بخش پذیرش شده است. اکثریت زنان نمی توانند به این مراکز حضوری مراجعه کنند و یا بیایند، زیرا تردد در موقعیت قرنطینه ممنوع است. زنان در مناطق اصلا نمی توانند از خدمات مراکز مداخله بهره مند شوند، چون ورود به شهر آلماتی ممنوع است.

مدیر مرکز مداخله می گوید: "همچنین یکی از دلایل خشونت وضعیت فعلی مسائل اجتماعی و مالی است که خانواده ها را با وضعیت سخت و دشواری مواجه نموده است.. علاوه بر این، قربانی 24 ساعت با متجاوز قرار دارد، اعمال کننده خشونت می تواند قربانی را انزوا کند، تلفنش را از او بگیرد تا به کسی زنگ نزند و یا به کسی مراجعه نکند."

 دینا اسماعیلوا، مدیر بنیاد اجتماعی "سکوت نکن!" دادخواستی آنلاین با عنوان "خشونت علیه زنان را توقف کنیم" راه اندازی کرده و بیش از 10 هزار نفر امضا جمع آوری نموده است. در این دادخواست اعلام شده است: "به گزارش آمار حقوقی وزارت کشور و دادگاه عالی قزاقستان: دراین کشور روزانه  1 زن کشته می شود، 4 زن مورد تجاوز جنسی قرار می گیرد، 2 زن خودکشی می کند، 5 زن اقدام به خودکشی می کند، 9 زن را به خود کشی می کشانند، 18 زن مورد تهدید قرار می گیرند، 218 زن مورد خشونت خانگی قرار می گیرند."

این سند درخواست می نماید دولت  قبول کند که خشوت علیه زنان سیستماتیک و منظم است و بهمین خاطر در نهادهای ذیربط پلیس نهاد و واحد جداگانه ای برای قربانیان خشونت خانگی بمنظور بهبود کمک ها به آنان راه اندازی شود.

به گفته زلفیه بایساکوا، نهادهای دولتی قزاقستان  نه تنها برای مقابله با شیوع ویروس کرونا بلکه برای شیوع و گسترش خشونت های خانگی  نیز تمهید و آمادگی نداشتند.

 

 

منابع:

 https://cabar.asia/ru/vlasti-kyrgyzstana-otmechayut-rost-domashnego-nasiliya-vo-vremya-karantina/

https://cabar.asia/ru/kazahstan-zvonki-o-nasilii-uchastilis-vdvoe-a-uehat-ot-nasilnika-nekuda/

 

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 129 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.