English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
جمعه ٢٤ مرداد ١٣٩٩
نگاهی به خشونت‌های هند در کشمیر اشغالی از منظر سه عکاس پاکستانی برنده جایزه پولیتزر
نگاهی به خشونت‌های هند در کشمیر اشغالی از منظر سه عکاس پاکستانی برنده جایزه پولیتزر تاریخ ثبت : 1399/02/22
طبقه بندي : ,,
عنوان : نگاهی به خشونت‌های هند در کشمیر اشغالی از منظر سه عکاس پاکستانی برنده جایزه پولیتزر
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : خانه فرهنگ ایران در لاهور پاکستان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

نمایش داستان خشونت‌های دولت هند در کشمیر اشغالی از ماه اوت سال گذشته، به جهان دشوار بود. ولی دار یاسین، مختار خان و چنی آنند عکاسان ای پی، روشهایی را یافتند تا به جهان نشان دهد که واقعاً چه اتفاقی داشت می‌افتاد. عکاسان تصاویر اعتراضات، اقدامات پلیس و شبه نظامی و زندگی روزمره را ضبط کرده و از طریق آن تصاویر سناریوی واقعی را نمایان کردند و برای این کارشان در معتبرترین جایزه پولیتزر انتخاب شدند.

مروری بر وضعیت کشمیر اشغالی:

منطقه کشمیر از آغاز تقسیم شبه قاره هند به دو کشور مستقر هند و پاکستان مورد مناقشه بوده است زیرا منطقه جمو و کشمیر زیر سلطه یک مهاراجه هندی بوده ولی مردم این منطقه مسلمان بودند و هنگام این تقسیم مهاراجه این منطقه خود را به هند ملحق کرد ولی مردم مسلمان این منطقه خواستار پیوست به کشور اسلامی پاکستان بودند.

از آن پس بارها و بارها بر سر کنترل این بخش درگیری‌های مختلفی بین دو کشور هند و پاکستان صورت گرفته است و اکنون هر کدام بخشی از این منطقه را در اختیار دارند. پس از جنگ 1971 حدود ۳۰ سال است که در منطقه کشمیر تحت کنترل هند، ایالت جامو و کشمیر شورشیان جدایی طلب مخالف حکمرانی هند، دست به حملات و اقدامات خشونت‌باری می‌زنند.

این اختلافات و درگیری ها که از ده ها سال ادامه داشت در ماه اوت سال 2019 میلادی به اوج رسید وقتی که نخست وزیر هند نرندرا مودی روز دوشنبه ۵ اوت، اصل ۳۷۰ قانون اساسی را که "ماده ۳۵ ای" بخشی از آن بود را لغو کرد. اصل ۳۷۰ به ایالت جامو و کشمیر هند نوعی خودمختاری می‌داد. پس از آن هند نیروهای بیشتری را به منطقه مستقر کردو پس از سخت کردن قوانین این منطقه را با موانع و سیم های خاردار محصور کرد و علاوه بر آن خدمات اینترنت ، تلفن همراه ، تلفن ثابت و تلویزیون کابلی را در منطقه قطع کرد. هند گفت که برای جلوگیری از اعتراضات و حملات توسط مبارزان به دنبال استقلال این اقدامات مورد نیاز بودند و هزاران نفر را نیز دستگیر کرده اند.

با قطع شدن ارتباطات، خبرنگاران ای پی مجبوربودند شخصاً از تظاهرات و سایر اخبار جستجو کنند و حقیقت را کشف کنند. این کارآسان نبود ولی بعد از این که با این همه سختی روبرو شد و زندگی خود را به خطر انداخت آنها این کار را به خوبی انجام دادند. عکاسان تصاویر اعتراضات ، اقدامات پلیس و شبه نظامی و زندگی روزمره را ضبط کردند و سپس به فرودگاه رفتند تا مسافران را ترغیب کنند که کارتهای حافظه و فلش مموری های فایلهای عکس را با خود حمل کنند و آنها را به دفتر ای پی در شهر دیلهی نو منتقل کنند. برخی از مسافران با ترس از مشکل مسئولان ، رد کردند. اما دیگران پذیرفتند و با خود به دهلی آوردند.

مطبوعات مرتبط (AP- Associated Press) یک سازمان جهانی خبر مستقر در آمریکا که اختصاص داده شده به گزارشات واقعی است. ای پی در سال ۱۸۴۶ تأسیس شد. اعضای آن روزنامه ها و پخش کننده های آمریکایی هستند. گزارش های خبری ای پی در زبان های انگلیسی ، اسپانیایی و عربی منتشر می شوند. از زمان تأسیس این جایزه در سال ۱۹۱۷ ،ای پی ۵۳ جایزه پولیتزر از جمله ۳۱ را برای عکاسی برنده شده است.

جایزه پولیتزر ، جوایزی برای موفقیت ها در روزنامه ، مجله و روزنامه نگاری آنلاین ، ادبیات و موسیقی در ایالات متحده است. این در سال ۱۹۱۷ با مقررات وصیت نامه جوزف پولیتزر تأسیس شد، که ثروت خود را با عنوان ناشر روزنامه ساخته بود. این سازمان خبری توسط دانشگاه کلمبیا اداره می شود.

انتهای پیام/ص

 

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 125 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.