English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩
آموزش و تحقیقات آلمان در دوران کرونا
آموزش و تحقیقات آلمان در دوران کرونا تاریخ ثبت : 1399/02/16
طبقه بندي : ,,
عنوان : آموزش و تحقیقات آلمان در دوران کرونا
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : سایت وزارت آموزش و تحقیقات آلمان
ارسالی : رایزنی فرهنگی ایران در آلمان
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

روزهای شلوغ وزارت آموزش و تحقیقات

ویروس کرونا هفته‌ها است که مدارس و دانشگاه‌های آلمان را به تعطیلی کشانده و فعالیت بسیاری از مراکز تحقیقاتی این کشور را متوقف کرده است. هرچند دولت فدرال تصمیم گرفته است تا محدودیت‌های اجتماعی را به تدریج حذف کند، اما هنوز تکلیف مراکز آموزشی و پژوهشی مشخص نشده است. در این میان، مسئولان وزارت آموزش و تحقیقات آلمان مدعی هستند که روزهای شلوغی را سپری می‌کنند. آنطور که سایت وزارت آموزش و تحقیقات آلمان گزارش داده است؛ مسئولان این وزارت‌خانه در ماه‌های اخیر، مشغول دیجیتال‌سازی مدارس، راه‌اندازی پروژه‌های  آموزشی و پژوهشی و سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیقات حوزه سلامت بوده‌اند. آنها تلاش می کنند تا در روزهایی که کرونا دنیا را فلج کرده است،‌ دانش‌آموزان و محققان را فعال نگه دارند.

۱۰۰ میلیون یورو برای توسعه مدارس آنلاین

در دورانی که بحران کرونا، دانش‌آموزان در سراسر جهان را خانه‌نشین کرده است، وزارت آموزش و تحقیقات آلمان تصمیم گرفته تا با توسعه مدارس دیجیتال و ایجاد پلت‌فرم‌های آموزش آنلاین، دانش‌آموزان را دوباره به کلاس‌های درس برگرداند. بدین منظور، این وزارتخانه، بودجه‌ای در حدود ۱۰۰ میلیون یورو برای توسعه زیرساخت‌های اینترنتی در ایالت‌های مختلف اختصاص داده است. از سوی دیگر، آلمان در سال‌های اخیر پروژه‌ای با عنوان "شول‌کلاد" را برای دیجیتال‌سازی مدارس راه‌اندازی کرده است. این پروژه، پلت‌فرمی آنلاین در اختیار معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌دهد تا آن‌ها از طریق لب‌تاپ، کامپیوتر و تلفن‌های هوشمند بتوانند کلاس‌های درس را برگزار کنند.

این پلت‌فرم آنلاین، امکان ارتباط میان دانش‌آموزان و معلمان با یکدیگر را فراهم می‌کند و باعث ایجاد شبکه‌ای از معلمان و دانش‌آموزان می‌شود. حال در شرایطی که کرونا مدارس را به تعطیلی کشانده، وزارت آموزش و تحقیقات آلمان تلاش می‌کند تا امکان پیوستن مدارس بیشتری را به این پروژه فراهم کند. علاوه بر این، وزارت آموزش و تحقیقات پروژه‌ دیگری با عنوان "ما باهوش می‌مانیم" به راه انداخته است. این پروژه، شرایطی را برای دانش‌آموزان مهیا می‌کند تا به صورت آنلاین در مسابقات مختلف ریاضی،‌ رایانه و علوم طبیعی شرکت کنند و آزمایش‌های هیجان‌انگیزی در شاخه‌های مختلف علمی انجام دهند. مسئولان وزارت آموزش می‌خواهند با این کار، دانش‌آموزان را در زمان تعطیلی مدارس فعال نگه دارند و آن‌ها را برای درس‌خواندن در خانه ترغیب کنند. همچنین سایتی برای یادگیری آنلاین زبان آلمانی راه‌اندازی شده است. در این سایت اینترنتی دوره‌های مختلف یادگیری زبان برای علاقمندان وجود دارد.

حمایت از دانش‌آموزان

وزارت آموزش و تحقیقات آلمان به تازگی اعلام کرده است که در دوران کرونا، کمک‌هزینه حضور در دوره‌های آموزشی را قطع نمی‌کند. وزارت آموزش و تحقیقات آلمان، هر سال به دانش‌آموزانی که توانایی مالی شرکت در دوره‌های آموزشی را ندارند، کمک هزینه اعطا می‌کند. آنطور که سایت وزارتخانه اعلام کرده است؛ در شرایط کنونی، کمک‌هزینه دانش‌آموزانی که در دوره‌های آموزشی به صورت آنلاین شرکت می‌کنند و یا دوره‌های آموزشی آن‌ها مربوط به کار در بیمارستان‌ها و یا آزمایشگاه‌ها باشد، قطع نمی‌شود.

کمک به تحقیقات کرونا

وزارت آموزش و تحقیقات آلمان همچنین تلاش می‌کند تا بودجه بیشتری برای تحقیقات بخش سلامت بگیرد. آنطور که سایت وزارت آموزش و تحقیقات آلمان گزارش داده است، کمیته برنامه‌ریزی بودجه در بوندستاگ، نزدیک به ۱۴۵ میلیون یورو به تحقیقات درخصوص کرونا اختصاص داده است. آلمان یکی از بنیان‌گذاران "ائتلاف نوآوری‌ها برای آمادگی در برابر اپیدمی" است. این گروه جهانی تلاش می‌کند تا  واکسن بیماری‌های ویروسی در جهان را کشف و تولید کند. دولت آلمان در سال ۲۰۱۷،  مبلغ ۹۰ میلیون یورو به این ائتلاف کمک کرده است. در حال‌حاضر نیز، آلمانی‌ها با اختصاص بودجه به تحقیقات، می‌خواهند روند ساخت و تولید واکسن ضدکرونا را تسهیل کنند. همچنین دولت فدرال ۱۵۰ میلیون یورو برای شبکه‌سازی میان پژوهشگاه‌ها اختصاص داده است. مسئولان دولت فدرال معتقدند که برای مقابله با کرونا نیاز است که پژوهشگران در مراکز تحقیقاتی مختلف با یکدیگر در ارتباط باشند. از این رو، دولت فدرال بودجه‌ای را برای شبکه‌سازی و تقویت گروه‌های پژوهشی در نظر گرفته است.

لینک گزارش:

https://www.bmbf.de/de/corona-krise-achtsamkeit-ja-alarmismus-nein-11069.html

انتهای پیام/ص

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 91 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب
  نشست مشترک شورای معاونین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی (15 تیرماه) با حضور ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حسينيه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان
  ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان (7 بهمن‌ماه) با همکاری بنیاد سعدی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حسینیه الزهرا(س) این سازمان برگزار شد.

 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • بزرگداشت هفته پژوهش در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  مراسم بزرگداشت هفته پژوهش (دوم دی‌ماه) با همکاری مشترک وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار و از پژوهشگران برتر تقدير شد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.