پنج شنبه ١٠ مهر ١٣٩٩ فارسي|Deutsch
صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title


  چاپ        ارسال به دوست

چین و آلمان؛ دو شریک دیرینه

۴۸ سال پیش که روابط دیپلماتیک میان جمهوری فدرال آلمان و چین شکل گرفت، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که روزی این دو کشور به مهم‌ترین شرکای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی یکدیگر بدل شوند. آنطور که خبر‌ها نشان می‌دهد؛ حجم مبادلات تجاری میان دو کشور در چند سال اخیر حتی به صدها میلیارد یورو رسیده و روابط اقتصادی و سیاسی میان چین و آلمان، وارد مرحله جدیدی شده است.

علاوه بر این‌ها، از همان سال‌های ابتدایی شروع روابط دیپلماتیک میان چین و آلمان، روابط فرهنگی و پژوهشی میان دو کشور نیز شکل گرفت. در اولین قدم، آلمانی‌ها مدرسه سفارت آلمان را در پکن راه‌اندازی کردند و پس از آن به سرعت، موسسات گوته و تبادلات آکادمیک آلمان در کشور چین شروع به کار کردند. همچنین در دهه‌های اخیر، چندین بنیاد و موسسه علمی، فرهنگی و سیاسی آلمان نیز در کشور چین راه‌اندازی شده است. در کنار این‌ها دو کشور آلمان و چین تصمیم گرفتند تا مرکز توسعه علوم دو کشور را تاسیس کنند. موسسه‌ای که به نظر می‌رسد نقش چشم‌گیری در پیشرفت علوم طبیعی دو کشور ایفا می‌کند:
تاسیس مدرسه در پکن
مدرسه سفارت آلمان در پکن یکی از اولین موسسات آموزشی آلمان بود که در چین راه‌اندازی شد. این مدرسه در سال ۱۹۷۸ در ساختمان سفارت آلمان در پکن راه‌اندازی شد و پس از مدتی به ساختمانی چند طبقه در مکان دیگری منتقل شد. در حال‌حاضر، مدرسه سفارت آلمان در پکن، مکانی برای آموزش و توسعه روابط بین‌فرهنگی میان آلمان و چین است. این مدرسه که جزو مدارس آلمانی خارج از کشور به شمار می‌رود، فرصت آموزش به کودکان و نوجوانان آلمانی ساکن پکن را فراهم می‌کند. دانش‌آموزان در این مدرسه با فرهنگ، زبان و ادبیات، دین، تاریخ و فلسفه، هنر و موسیقی، علم و فناوری آلمان آشنا می‌شوند. همچنین آن‌ها، اطلاعات کاملی از تاریخ، فرهنگ، زبان و زندگی روزمره در چین پیدا خواهند کرد. شاید به همین‌دلیل است که بسیاری معتقدند؛ این مدرسه پلی میان آلمان و چین ایجاد می‌کند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های مدرسه سفارت آلمان در پکن به علاقمندان ارائه دهد:
http://www.dspeking.cn/index.asp
راه‌اندازی مدرسه آلمانی در شانگهای
مدرسه آلمانی شانگهای نیز در راستای توسعه روابط بین‌فرهنگی میان چین و آلمان تاسیس شده است. این مدرسه یکی از بزرگ‌ترین مدارس آلمانی خارج از کشور به شمار می‌رود که در دو منطقه هونگچیائو و یانگ‌پو راه‌اندازی شده است. ساختمان این مدرسه در منطقه هونگچیائو، فضایی برای آموزش و تعلیم ۹۰۰ کودک و نوجوان در اختیار دارد. در ساختمان دیگر مدرسه آلمانی در شانگهای در منطقه یانگ‌پو نیز امکان تحصیل بیش از ۳۵۰ دانش‌آموز وجود دارد. این مدرسه تنها یک موسسه آموزشی نیست، بلکه مرکزی فرهنگی به شمار می‌رود که اطلاعات مفیدی درباره فرهنگ و تاریخ آلمان و چین به دانش‌آموزان ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
https://ds-shanghai.de/
فعالیت‌های متعدد موسسه گوته در چین
آلمان در چین مانند هر کشور دیگری، موسسه گوته را برای آموزش زبان آلمانی و ترویج فرهنگ و ارزش‌های آلمان راه‌اندازی کرده است. موسسه گوته در چین، طیف گسترده‌ای از رویدادهای فرهنگی را برای معرفی فرهنگ آلمانی به شهروندان چین ارائه می‌دهد. همچنین در این موسسه، اطلاعات گسترده‌ای درباره شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آلمان در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد. علاوه بر این‌ها، موسسه گوته در پکن، کلاس‌هایی برای آموزش زبان به بزرگسالان، جوانان و کودکان برگزار می‌کند. همچنین در این مرکز، امتحانات رسمی موسسه گوته برگزار می‌شود. برای آنکه اطلاعات بیشتری درباره فعالیت‌های موسسه گوته در چین به‌دست آورید به لینک زیر مراجعه کنید:
https://www.goethe.de/ins/cn/de/spr/kur/gia.html

تاسیس مرکز توسعه علوم چین-آلمان
تاسیس مرکز توسعه علوم چین-آلمان یکی از مهم‌ترین اقدامات دو کشور برای ارتقای روابط آموزشی و پژوهشی است. مرکز توسعه علوم چین-آلمان، موسسه‌ای است که با سرمایه‌گذاری جامعه تحقیقاتی آلمان و بنیاد ملی علوم طبیعی چین در پکن راه‌اندازی شده است. هدف از راه‌اندازی چنین مرکزی، توسعه همکاری‌های علمی بین آلمان و چین در حوزه‌های علوم طبیعی، زندگی، مدیریت و مهندسی است. بدین ترتیب، پژوهشگران دو کشور می‌توانند برای کار در حوزه‌های ذکر شده، شرکت در کارگاه‌های آموزشی و کنفرانس‌های علمی و همچنین مدارس تابستانی این مرکز درخواست دهند. کسانی که برای حضور در این مرکز پذیرفته می‌شوند، کمک هزینه دریافت خواهند کرد. اگر مایلید که اطلاعات بیشتری درباره مرکز توسعه علوم چین- آلمان به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:
http://www.sinogermanscience.org.cn/de/index.html

تبادل دانشجو
اولین دانشگاه چین در اواخر قرن نوزدهم تاسیس شد. در آن زمان، کشورهای خارجی، نقش پررنگی در توسعه مراکز و موسسات آموزشی این کشور داشتند. چندی بعد، در نیمه اول قرن بیستم، جمهوری خلق چین تاسیس شد و بدین ترتیب سیستم آموزشی این کشور توسعه یافت. با این وجود، سال ۱۹۹۰ را باید سال شکوفایی و توسعه موسسات آموزش عالی چین دانست. توسعه دانشگاه‌ها همچنین در سال‌های اخیر نیز ادامه داشته است. براساس آمارهای موجود، در حال حاضر ۲۶۳۱ موسسه آموزش عالی در چین وجود دارد. این توسعه دانشگاهی در حالی صورت گرفته است که نیروی کافی برای تدریس در دانشگاه‌های این کشور وجود ندارد و بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برای پیدا کردن کار با مشکلات مختلف مواجه می‌شوند. بنابراین بسیاری از دانشجویان و محققان چینی برای ادامه تحصیل و پیدا کردن پروژه‌های تحقیقاتی به اروپا و آمریکا سفر می‌کنند. در این میان، آلمان نیز مقصد بسیاری از دانشجویان و محققان چینی است و موسسه تبادلات آکادمیک آلمان تلاش می‌کند تا به دانشجویان چینی که قصد ادامه تحصیل و پژوهش در آلمان را دارند، کمک کند. در مقابل دانشجویان آلمانی نیز که قصد ادامه تحصیل در آلمان را داشته باشند، می‌توانند از طریق موسسه آکادمیک آلمان اقدام کنند. البته این را هم بد نیست بدانید که همه دانشگاه‌های چین پذیرای دانشجویان خارجی نیستند. برای آنکه اطلاعات بیشتری درباره سیستم آموزش چین و همچنین فعالیت‌های موسسه تبادلات آکادمیک آلمان به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:
https://www.daad.de/de/laenderinformationen/asien/china/
فعالیت جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی
همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، بسیاری از سازمان‌ها و بنیادهای اجتماعی، فرهنگی و سیاسی آلمان در حال‌حاضر در چین فعالیت می‌کنند. از قدیمی‌ترین سازمان‌های آلمانی که در حال‌حاضر در چین فعالیت دارد، می‌توان به جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی اشاره کرد. این سازمان ۴۰ سال پیش در چین شکل گرفت. چین برای آلمان شریک اقتصادی، سیاسی و فرهنگی مهمی محسوب می‌شود و از این رو، جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی به ثبات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در چین کمک می‌کند. این موسسه در زمینه‌‌های توسعه اقتصادی، گسترش عدالت اجتماعی، حاکمیت قانون، بهره‌وری انرژی و تغییرات آب و هوا در چین فعالیت می‌کند. برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره فعالیت جامعه آلمان برای همکاری‌های بین‌المللی به‌دست آورید، به سایت زیر مراجعه کنید:
https://www.giz.de/de/weltweit/377.html/
بنیاد کنراد آدناور
یکی دیگر از موسسات آلمانی که در چین فعالیت می‌کند، بنیاد کنراد آدناور است. دفتر بنیاد کنراد آدناور در سال ۱۹۹۶ در پکن تاسیس شد. پنج سال پس از آن نیز، دفتر دیگری در شانگهای شکل گرفت. هدف از تاسیس این دو دفتر، تبادل دو جانبه میان چین و آلمان در زمینه‌های علمی، اقتصادی، فناوری و جامعه‌شناسی است. اعضای این بنیاد با برگزاری کنفرانس‌ها، کارگاه‌های آموزشی، برگزاری میزگردهای مختلف و همکاری با موسسات تحقیقاتی و آموزشی تلاش می‌کنند تا در راستای اهداف خود قدم بردارند. سایت زیر می‌تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان قرار دهد:
https://www.kas.de/de/web/china/ueber-uns
بنیاد هانس زایدل
از دیگر موسسات آلمانی که فعالیت زیادی در چین دارند، می‌توان به بنیاد هانس زایدل اشاره کرد. این بنیاد در حال‌حاضر پنج دفتر در پکن، شانگهای، گانسو، چه‌جیانگ و شاندونگ دارد. موسسه هانس زایدل نزدیک به ۳۰ سال است که در زمینه‌های آموزش، ترویج دوستی میان جوانان آلمان و چین، حکومت قانون، توسعه دموکراسی و صلح فعالیت می‌کند. این موسسه کارگاه‌های آموزشی، کنفرانس‌ها و برنامه‌های متعددی برای جوانان اجرا می‌‌کند. برای آشنایی با فعالیت‌های آن می‌توانید به سایت زیر مراجعه کنید:
https://china.hss.de/unsere-arbeit-in-china/
https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/laender/china-node/bilateral/200472?openAccordionId=item-200478-0-panel


١٣:٤٧ - 1399/05/16    /    شماره : ٧٥٤٩٥٢    /    تعداد نمایش : ٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
هفته نامه خبری

Iran & Kultur

facebook

Instagram (Iran_Kultur)

Iran & Kultur/website

اطلاعیه مراسم مرثیه حسینی

biblio

iqna

اسلام‌شناسی و الهیات اسلامی در آلمان

مرکز فردوسی

studie

شرق شناسی

MenaLib

Islamic Scolar schools

فصلنامه اشپکتروم ایران

Iran Today

دستورِ زبانِ پارسی

Islamic Republic News Agency

iranyad.ir

farsi

Botschaft

samantarjomah

فارسي بياموزم

اوقات شرعی

sazman

صفحه اصلی|سفر به ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت